Drugi parlamentarni samit Krimske platforme održat će se u Češkoj u listopadu, godinu dana nakon prvog samita u Hrvatskoj, rekla je u ponedjeljak u Pragu predsjednica Zastupničkog doma Marketa Pekarova Adamova nakon trilaterale s predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem i predsjednikom Vrhovne rade Ukrajine Ruslanom Stefančukom.
“Želimo zajedno pokazati Rusiji da stojimo uz Ukrajinu”, rekla je Adamova.
Zagreb je bio domaćin prvog parlamentarnog saziva Krimske platforme pa će Hrvatska s Češkom razmijeniti iskustva i ponuditi pomoć, rekao je Jandroković.
Više od 40 zemalja prošle godine je usvojilo zajedničku deklaraciju u kojoj se dala podrška teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, a osudila ruska invazija.
Jandroković je prvi samit opisao “velikim uspjehom za Hrvatsku i Ukrajinu” i smatra da je on dobra podloga za novi samit koji bi se trebao održati u češkoj prijestolnici.
Stefančuk novi samit vidi kao “sjajnu priliku za razgovor o ukrajinskoj suverenosti, neovisnosti i ljudskim pravima”.
EUSC u znaku rata u Ukrajini
U Pragu se u ponedjeljak i utorak održava Konferencija predsjednika parlamenata država članica Europske unije, a prvi dan je obilježio rat u Ukrajini.
Adamova je poručila da potpora Ukrajini neće stati pobjedom Ukrajine i oslobađanjem njezinih teritorija. “Pobjeda Ukrajine, suverenitet nad svim dijelovima pa i Krimom, nije kraj posla”, rekla je predsjednica donjeg doma češkog parlamenta.
Ukrajinu tek čekaju poslijeratna obnova i uklanjanje posljedica razaranja u ratu koji već traje više od godinu dana.
Zagreb će ovog listopada biti domaćin donatorske konferencije o razminiranju Ukrajine.
Jandroković je u govoru na panelu o odgovoru EU-a na rusku agresiju pozvao zemlje sudionice konferencije da sudjeluju na donatorskoj konferenciji i da “prijateljskoj Ukrajini i na taj način iskažu vrlo konkretnu i prijeko potrebnu potporu”.
Ruska agresija potaknula je i energetsku diversifikaciju Europe. Jandroković je rekao da Hrvatska planiranim proširenjem kapaciteta LNG terminala na Krku “može značajno doprinijeti energetskoj sigurnosti i otpornosti u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Europi”.
Kao posljedicu ruske invazije, predsjednik Hrvatskog sabora je izdvojio ulazak Finske u NATO i izrazio potporu što skorijem švedskom članstvu u NATO-u.
Članstvu u NATO-u stremi i Ukrajina. Stefančuk je poručio u Pragu da se Kijev “nada pozivnici za članstvo u NATO-u i vremenskom okviru” na samitu vojnog saveza u srpnju u Vilniusu.
Šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao je prošli tjedan u Kijevu da je Ukrajini mjesto u NATO-u i pozvao je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog na samit koji će se održati za tri mjeseca.
Bilateralni sastanci
Jandroković je na marginama EUSC-a održao bilateralni sastanak s predsjednikom estonskog parlamenta Laurijem Hussarom.
Razgovarali su o ratu u Ukrajini, situaciji u jugoistočnoj Europi i jačanju suradnje Hrvatske i Estonije, pri čemu potencijal vide u obrambenoj industriji i informacijskim tehnologijama.
U utorak, na završni dan EUSC-a, predsjednik Hrvatskog sabora sastat će se s moldavskim kolegom Igorom Grosuom.
Komentari