Dvije međunarodne nagrade stigle su prošloga tjedna u ruke hrvatskih kreativaca, za dva projekta vezana uz vrijednu hrvatsku baštinu. Tim povodom prenosimo vijest kreativnog tima Muze , zaslužnog za muzeološki koncept, interpretaciju baštine i razvoj sadržaja nagrađivanih projekata.
Centar za posjetitelje Medvedgrad i Centar za posjetitelje Poklon na Učki odnijeli su nagradu u zlatnoj kategoriji MUSE Creative Awards, a Centar na Učki tjedan dana ranije nagrađen je i BigSEE Tourism Design Award 2022, u kategoriji ‘Creativity story and identity as experience’.
MUSE Creative Awards je međunarodna američka nagrada, na koju se godišnje prijavi više od tri tisuće projekata iz cijelog svijeta, a koja prepoznaje kreativne uspjehe i inovativne pojedince koji pomiču granice i inspiriraju druge. “Ponosne smo što, u prijavljenoj kategoriji Exhibition Experience, dijelimo nagradu s Museum of Jewish u People u Izraelu, USA Pavilion na Expou u Dubaiju i tvrtkom Warner Bros”, ističu.
O nagradi BigSEE Tourism Design Award 2022, u kategoriji ‘Creativity story and identity as experience’ iz Muza kažu: “Zahvalne smo što je međunarodan žiri baštinsku priču Učke, koju smo pažljivo skrojile sa suradnicima, ocijenio kao jedinstveno i originalno kreativno postignuće”.
Nagrađeni projekti
Centar za posjetitelje Medvedgrad
“Srednjovjekovna utvrda s pogledom na hrvatsku prijestolnicu Zagreb nedavno je spašena od zaborava i pretvorena u impresivni Centar za posjetitelje Medvedgrad. Svoje posjetitelje dočekuje s tri inovativne multimedijske muzejske izložbe, od kojih je svaka skrojena za lokaciju bogatu poviješću, obarajući sve rekorde posjetitelja od otvaranja 2021. godine”, ističe se u objašnjenju nagrade.
Posjetitelj svoje putovanje započinje muralom na tri kata s animacijama, zvukovima, svjetlosnim efektima i kretanjem koje ‘oživljava’ stanište i životinjske vrste obližnje šume. Posjetitelj, objašnjavaju, potom od medvedgradske vještice uče o geološkoj prošlosti planine, pričama o Crnom gavranu i njihovoj srednjovjekovnoj sudbini. Nastavljaju put do kazališta sjena, bogatog pričama o vješticama, vilama i crnoj kraljici. Srednjovjekovna smočnica posjetitelja uči kako rekreirati srednjovjekovnu kulinarsku baštinu, a 3D kartografski model tvrđave interpretira događaje i ljude koji su oblikovali kulturni identitet ovoga kraja.
“Sav izložbeni sadržaj pomno je osmišljen prema univerzalnim vrijednostima i povezanim iskustvima kako bi se svaki posjetitelj mogao uspješno povezati s interpretiranom baštinom. Izložbe vode posjetitelja kroz putovanje istraživanja i povezivanja sa srednjovjekovnom poviješću utvrde uz otkrivanje osobitosti prirodne baštine koja okružuje njezine obrambene zidine. Sve tri izložbe, premda kroz različite medije i koreografiju doživljaja, osmišljene su s istim ciljem: doprinijeti dubljem poštivanju našeg suživota s prirodom i potaknuti svakoga da tu povezanost živi što smislenije u vlastitom životu. Osjetilno poticajne, vizualno ugodne i vrlo interaktivne, izložbe utječu na svakog posjetitelja i stimuliraju sva njihova osjetila, stvarajući dugotrajno sjećanje i dublje razumijevanje tvrđave, planine na kojoj leži i njihovih isprepletenih priča o baštini”, zaključuju.
Centar za posjetitelje Poklon na Učki
“Smješten u srcu Parka prirode Učka u Hrvatskoj, stalni postav Centra za posjetitelje Poklon postupno razotkriva višeslojnu priču o baštini planine Učke. Uronjena u jedinstvenu geografiju koja je okružuje, izložba okuplja intrigantne kutke prirode koji se nalaze miljama udaljeni diljem parka, pozivajući vas da istražite, izbliza priđete i zaštitite bogati biljni i životinjski ekosustav. S obzirom na to da planinski krajolik pokazuje snažne tragove tisućljeća ljudske prisutnosti, izložba dodatno slavi neraskidivu vezu i potrebu ljudi za povezivanjem s prirodom”, navodi se u objašnjenju Muse Awards.
Ističu i da pažljivo konstruirani i prilagođeni interpretacijski mediji pozivaju svakog posjetitelja da doživi ‘duh mjesta’ Učke. Topla dobrodošlica, dodaju, povezuje posjetitelje s inspirativnim lekcijama iz prošlosti koje je izravno prezentirala lokalna zajednica.
“Od trenutka kada posjetitelj kroči u izložbeni prostor, interaktivni doživljaj vodi ga na povijesno putovanje do različitih prirodnih i kulturnih blaga. Počevši od zaštićene podzemne faune, posjetitelj prelazi na upoznavanje lokalne zajednice, geografskih i arheoloških planinskih fenomena, vrijednih i ugroženih vrsta te pojedinaca iz cijelog svijeta koji su inspirirani navedenim. Svaki element izložbe je posebno prilagođen prostoru”, kažu.
Posjetitelj kroz izložbu može doživjeti jedinstvena digitalna rješenja – letjeti poput šišmiša koristeći eholokaciju, graditi svoj suhozid, učiti pomičući planinu kroz impresivan kinetički model ili stajati na planinskom vrhu s interaktivnim zaslonom od 360°.
Izložba, zaključuju, uvelike doprinosi i klimatskim akcijama koje promiču eko-turizam i važnost očuvanja baštine, a istovremeno podižu svijest o našoj ulozi u utjecaju na prirodu koja nas okružuje.
Komentari