Liječničku pomoć zatražile 34 osobe, dvije su hospitalizirane. Oglasili se Coca-Cola i DIRH

Autor:

21.01.2016., Zagreb - Coca-Cola je najprodavanije bezalkoholno pice na svijetu. r"nPhoto: Borna Filic/PIXSELL

Borna Filic/PIXSELL

Povećava se broj osoba koje su potražile liječničku pomoć zbog sumnje na trovanje gaziranim pićima. U uzorcima mineralne vode uzetima u ugostiteljskom objektu u Rijeci nije pronađeno ništa sumnjivo, no još se čekaju rezultati analize bočice iz koje je pio mladić koji je dobio teške ozljede ždrijela. Tu analizu provodi Centar za forenziku Ivan Vučetić.

Liječničku pomoć dosad je zatražila 34 osoba, od čega su 32 osobe otpuštene kući. U KBC Zagreb javilo se najviše pacijenata, njih 17. Dvoje od njih ima erozivne ozljede, ali nitko nije zadržan na bolničkom liječenju. U KBC Sestre milosrdnice javilo se šest pacijenata, a svih šest je otpušteno kućama i ni kod koga nisu utvrđene erozivne ozljede. U zagrebačku kliničku bolnicu Merkur prijavilo se dvoje pacijenata. Jedan je zadržan na bolničkom liječenju, a jedan otpušten kući. Jedan je pacijent zadržan u bolnici i u Rijeci. Liječnicima se javilo još troje pacijenata u Splitu te po jedan u Karlovcu, Varaždinu, Vinkovcima, Čakovcu i Virovitici. Kod pacijenta u Varaždinu utvrđene su erozivne ozljede, ali nije zadržan na bolničkom liječenju.

Coca-Cola: Jedna od dvije povučene serije Romerquellea je sigurna

Iz Coca-Cole su se u četvrtak oglasili novim kratkim priopćenjem u kojem navode da je jedna od dvije povučene serije Romerquellea je sigurna za konzumaciju.

“Nakon analize Romerquelle Emotion Blueberry Pomegranate 330ml, serije roka trajnosti 31. ožujka 2024. Državni inspektorat Republike Hrvatske je potvrdio da je serija sigurna za konzumaciju. Naše interne analize i dalje ne pokazuju nepravilnosti u proizvodnji bilo kojeg od naših proizvoda.

U vezi s jednom bočicom Romerquelle Emotion Blueberry Pomegranate 330ml povezanom sa slučajem, kriminalistička analiza je u tijeku. Bočice iz navedene serije se povlače s tržišta u interesu javnog zdravlja. Nastavljamo pružati punu podršku nadležnim institucijama u poduzimanju koraka za zaštitu javnog zdravlja. Svim pogođenim sugrađanima želimo brz i potpun oporavak”, priopćili su iz Coca-Cole.

DIRH: Stigla analiza Coca-Colinih bočica

Državni inspektorat, sanitarna inspekcija zaprimila je od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ispitni izvještaj o kontroli uzorka:

  • Coca cola, orginal taste, gazirano osvježavajuće bezalkoholno piće, 500 ml, 11/10/23 s rokom trajanja 11.04.2024.( LOT-a 11/10/23)
  • Coca cola, original taste, pakirano u PET ambalažu, 2 l – 31.03.24.LZC 30.09.23. W07
  • Coca cola, zero, gazirano osvježavajuće bezalkoholno piće, 2 l – 29.03.24.LZC 28.09.23. B40

koji su uzeti sa samoposlužnog aparata i iz maloprodajne trgovine u Zagrebu.

Sva tri uzorka dostavljena na analizu, analizirana su na pH-vrijednost, metale i metaloide, aditive i perklorate.

Utvrđena pH-vrijednost nema sposobnost izazivanja učinka nagrizanja sa simptomima pečenja i boli u probavnom traktu, a ostali ispitani parametri sukladni su propisanim vrijednostima te se na temelju istih uzorak smatra zdravstveno ispravnim.

 

Glavni inspektor Mikulić pozvao građane na oprez: “Sumnjivih boca Coca Cole je oko 150 tisuća”

 

“Nema nijednog elementa koji bi upućivao da se moglo dogoditi trovanje iz tog područja”

Dubravka Marija Kreković, nutricionistica i voditeljica Odjela za zdravstvenu ispravnost hrane HZJZ-a, opisala je moguće znakove trovanja.

“Prvo što se može primijetiti je drukčiji okus pića koje se konzumira. Može doći do pečenja u usnoj šupljini, a jedan od gorih slučajeva je da dođe do krvarenja sluznice usne šupljine, objasnila je u emisiji HRT-a ‘Dobro jutro, Hrvatska’.

Dodala je da još nemaju saznanja o čemu je riječ, odnosno što je izazvalo probleme kod hospitaliziranih osoba. “Tekućina ne mora nužno imati i čudan miris. Kad gledate zdravstvenu ispravnost hrane, ona može biti mikrobiološki onečišćena, ali ne mora imati nikakav specifičan okus ili miris. Kiseline i lužine nemaju neki specifičan miris koji bi se mogao odmah prepoznati”, naglasila je.

Bočica iz koje je tekućinu popio hospitalizirani pacijent iz Rijeke završila je na vještačenju u Centru za forenzična ispitivanja “Ivan Vučetić”. HZJZ je u utorak zaprimio na analizu bočice gazirane vode Romerquelle s okusom borovnice i nara koje su bile istog LOT broja. Sanitarna inspekcija uzela je određeni broj uzoraka za drugo mišljenje. “Radili smo analize na metale, određivali smo pH, za svaki slučaj smo napravili analize ostataka pesticida iako se to obično ne radi. Zbog široke analize nam je trebalo puno vremena. Kod mjerenja pH, ta vrijednost koju smo dobili je u uobičajenom rasponu za takva pića. Donijeli smo zaključak da nema nijednog elementa koji bi upućivao da se moglo dogoditi trovanje iz tog područja”, pojasnila je Dubravka Marija Kreković.

“Mi u ovom trenutku ni ne znamo radi li se o kiselini ili lužini”

Željko Krznarić, pročelnik Zavoda za gastroenterologiju i hepatologiju KBC-a Zagreb, rekao je kako je jučerašnji dan prošao mirno. “Javilo se 11 građana koji su navodili sumnju koju bi mogli povezati s ingestijom bezalkoholnog pića, no nijedan nije zahtijevao ozbiljniju obradu. Ukupno bi to u KBC-u bilo 18 ljudi koji su se javili, nitko od njih nije hospitaliziran. U prvom danu dvoje bolesnika je imalo blaže crvenilo u usnoj šupljini i jednjaku, ali su otpušteni kući”, istaknuo je.

Liječnik je rekao da se u trenutku pojave simptoma treba javiti nadležnom liječniku ili u hitnu službu. “Ne dolazi u obzir povraćanje, nikakav pokušaj neutralizacije kiseline ili lužine. Naime, mi u ovom trenutku ni ne znamo radi li se o kiselini ili lužini, svi toksikološki nalazi su u ovom trenutku negativni”, dodao je.

Krznarić naglašava da kod bolesnika s kojima su se susreli nema naznaka težeg oštećenja sluznice. “U početku to može biti bol u usnoj šupljini, može biti crvenilo, nagon na kašalj, velika proizvodnja sline. Kako se radi o ždrijelu, mjesto gdje se račva dišni put i probavni sustav, može doći do kašlja, ubrzanog disanja, ali to su situacije koje povezujemo s kliničkim događajem”, rekao je.

“Ono što se događa u samom jednjaku, može nastati oštećenje sluznice, nekroza, krvarenje, u najgorem slučaju i perforacija što zahtijeva radikalno kirurško rješenje. Međutim, s obzirom na to što smo viđali posljednjih dana, nema naznaka takvih događaja”, rekao je i dodao da je najzdravije piti vodu: “Pića s visokim koncentracijama CO2 ili šećera nikad nisu poželjna za masovnu konzumaciju”.

OZNAKE: trovanje, Coca-Cola

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.