Prezime mu govori da nije klasični Talijan nego ‘jodlerski’, iz Tirola. Bio je sjajan skijaš pa se uhvatio reketa i ispao svjetska klasa. Ali… Prije njega svjetsku slavu stekli su njegovi navijači, ‘Mrkvići’
Pobjednik Australian Opena, Talijan Jannik Sinner, izgubio je samo jedan meč od 23 odigrana ove godine pa postao svjetski broj 2, što je njegov najbolji ranking. Naravni- iza Novaka Đokovića.
Sinner (još uvijek) nije i u ATP rankingu najbolji na svijetu, ali sad sigurno igra najbolje i sigurno je ove godine najbolji na svijetu. Uostalom, pobijedio je i vjerojatno najboljeg ikad, Đokovića.
No Sinner je trebao biti – skijaš. Kao što mu samo prezime govori, Jannik nije klasični Talijan. Nije ‘Sinnerini’. Sa sjevera Italije je, onog jodlerskog dijela, iz Tirola gdje se djeca rađaju sa skijama na nogama. Kao npr. glumčina Bruno Ganz koji je bio švicarski Talijan.
Sinner je nedavno osvojio turnir u Miamiju, s tek 22 godine uzeo i 13. titulu svoje tek započete karijere. A do svoje sedme godine je igrao nogomet i zapravo najčešće skijao.
Kako sam kaže “Bio sam stvarno dobar skijaš, imao odlične rezultate kao klinac. No s vremenom mi se omilio reket. U skijanju napraviš jedan kiks i sj..ao si cijelu utrku. Rana ustajanja, treninzi po užasnoj hladnoći. A u dvorani fino toplo i ako kiksaš – samo idi dalje, čekaj šansu da ispraviš pogrešku”, priča Sinner o svojoj nesuđenoj skijaškoj karijeri.
Mršav je i visok, prelagan za skijaša. Za tenis – taman. No i prije nego što ga je krenulo na ATP turnirima, prije nego što je postao stvarno svjetski poznat, od njega su poznatiji postali: njegovi navijači. Famozni ‘Carota Boys‘! Mrkvići.
Ne mo’š ih falit. Ističu se na svakoj tribini. Narančasti, bodu oči. Od glave do pete kostimirani u mrkve. Kao da svaki put idu na maškare.
Iz istog su kraja kao Sinner, istog godišta, istog mentaliteta. Lorenzo Ferrato, Francesco Gaboardi, Gianluca Bertorello, Enrico Ponsi, Alessandro Dedominici i Alberto Mondino.
Prijatelji iz Revella, grada na sjeverozapadu Italije. Postali su ‘Carota Boys‘ (carota na talijanskom, naravno, znači – mrkva) kao posljedica vlastite međusobne prijateljske rođendanske tradicije.
Kako je kome rođendan, tako mu druga petorica kupe karte za teniski turnir. I sebi. Da zajedno proslave. Za Italian Open odlučili su se obući u mrkve i… Nastala je legenda.
Cijeli ih svijet pozna. Doslovno. A oni sami ne otkrivaju je li to zato što je Sinnerova kosa iste takve, žarko narančaste boje ili zato što je Jannik na jednoj pauzi između setova umjesto uobičajenog teniskog zalogaja, banane, iz torbe izvukao i počeo jesti – mrkvu.
“Ljudi nas prije mečeva mole za selfieje, jako je puno ljubavi tu i za Jannika i za nas. I to je divno”, objasnio je Lorenzo Ferrato.
Jedinstven primjer da su navijači postali svjetske ‘klase’ prije njihovog ljubimca. Ali sad… Sad Jannik Sinner i Carota Boys zajedno kroče prema neupitnom statusu najboljih na svijetu.
Komentari