ČAROLIJA SUHOG CVIJEĆA Izradite sami svoj potpourri i uživajte u mirisu koji ste kreirali

Autor:

Pexels

Želite li unijeti dašak prirode u svoj dom i stvoriti ugodnu, mirisnu atmosferu bez korištenja umjetnih osvježivača zraka, izradite potpourri.

Ova šarmantna mješavina suhog cvijeća, začina i eteričnih ulja ne samo da unosi miris u prostor, već ima i dekorativnu ulogu. Izrada vlastitog potpourrija jednostavna je, a omogućuje vam da prilagodite mirise prema vlastitom ukusu i sezoni.

Malo o povijesti potpourrija

Već su stari Grci i Rimljani koristili cvijeće za osvježavanje prostora. U srednjem vijeku, potpourri je imao vrlo praktičnu svrhu – prikriti neugodne mirise koji su bili posljedica loših higijenskih uvjeta i nedostatka kanalizacije. Radio se od suhog cvijeća, začina i grube soli koja se stavljala kako bi miris dulje trajao.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rohina (@rohina)

Potpourri kakav danas poznajemo, nastao je u Francuskoj u 17. stoljeću. Koristili su ga na dvorovima za osvježavanje prostorija. Izrađivao se od suhog cvijeća, začina i alkohola – konjak ili vino dodavalo se za poticanje fermentacije i pojačavanje mirisa. Smjesa se držala u staklenkama koje su bile prekrivene gazom ili krpom.

Kako izraditi potpourri?

Prvi korak je priprema materijala za potpourri. Imate li vrt, prikupite latice ruža i ostalog mirisnog cvijeća pa ih osušite. Uzmite i pokoji pupoljak. Uberite i grančicu ružmarina, smilja, lavande, kadulje, lovora. Ustvari, birajte bilje po vlastitoj želji.

Pregledajte kuhinjske ormariće, potražite začine poput anisa, štapića cimeta ili mahune vanilije (već ostrugane. Šteta je sjeme vanilije koristiti za potpurri). Živite li uz more, obvezno uberite koju grančicu bora i s tla pokupite pokoju šišarku.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kris Renee (@krisreneeauthor)

Dodajte potpourriju sušenu koricu agruma ili sušene kriške limuna, odnosno naranče.
Nakon što ste pripremili materijal za svoju mirisnu zdjelu, izaberite fiksator – to je sastojak koji će produljiti miris potporrija. Najčešće se kao fiksator koristi korijen irisa (u prahu) ili mahovina.

Fiksator pomiješajte s par kapi eteričnog ulja po vlastitom izboru (nikako ne kombinirajte više od tri ulja) i ostavite par dana u zatvorenoj staklenci.

Nakon što je fiksator s uljima odstajao, pomiješajte ga sa sušenim cvijećem i začinima, ponovno zatvorite staklenku i ostavite šest tjedana da se mirisi razviju i prožmu.

Sada je vaš potpourri spreman da očara ukućane i goste. Stavite ga u ukrasnu posudu, sušene pupoljke cvijeća i sušene agrume istaknite kako bi mirisna zdjela izgledala atraktivnije pa uživajte u svojih ruku djelu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.