Na europskim se burzama u petak ujutro trguje oprezno, pri čemu su pod pritiskom dionice trgovačkih kompanija dok ulagači prate prve procjene prodaje na ‘Crni petak’.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,1 posto, nakon što je jučer dosegnuo novu najvišu razinu u tri mjeseca.
Taj je indeks na putu tjednih dobitaka šesti tjedan zaredom.
Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,06 posto, na 7.471 bod, dok je frankfurtski DAX porastao 0,04 posto, na 14.545 bodova, a pariški CAC 0,02 posto, na 6.707 bodova.
Pritom su najviše pale, u prosjeku 0,6 posto, cijene dionica u trgovačkom sektoru jer se ulagači plaše da će početak sezone blagdanske potrošnje na ‘Crni petak’ pokazati da su potrošači zbog visoke inflacije suzdržani, unatoč velikim popustima.
A na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,2 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,35 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,1 i 0,5 posto. U Australiji i Šangaju porasle su, pak, između 0,2 i 0,4 posto.
Azijskim ulagačima nedostaju smjernice s Wall Streeta, s obzirom da se u četvrtak u SAD-u zbog praznika nije radilo.
Posljednjih dana tržišta su ponešto rasla, zahvaljujući naznakama da će američka središnja banka vjerojatno usporiti dosad agresivni tempo povećanja kamatnih stopa.
U srijedu objavljeni zapisnik Feda s posljednje sjednice učvrstio je tezu da će središnja banka u prosincu povećati kamate za 0,50 postotnih bodova, nakon serije povećanja za 0,75 bodova.
No, i dalje ostaju otvorena pitanja kako će se idućih mjeseci kretati inflacija i do koje će razine Fed povećavati cijenu novca.
O kretanju inflacije ovisit će i potezi ostalih najvećih središnjih banaka u svijetu.
S druge strane, negativno na azijska tržišta utječu vijesti o daljnjem rastu broja zaraženih covid-19 virusom u Kini, što bi moglo dovesti do novih restriktivnih mjera, a to bi usporilo ionako već vrlo usporen rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Komentari