Na prvoj sjednici nakon ljetne stanke okupljaju se zastupnici zagrebačke Gradske skupštine. Na dnevnom redu je 39 točaka. Prva točka i najvažnija je izvješće rada gradonačelnika Tomislava Tomaševića u prvih šest mjeseci. Teme koje će biti na dnevnom redu su odluka o ozelenjavanju dvorišta, o pripravnosti u slučaju nuklearnog događaja, ali ne i one o blokovskom parkiranju, kao ni gospodarenju otpadom.
“Kao što plavim vrećicama niste riješili problematiku otpada u gradu, tako i blokovskim parkiranjem nećete riješiti prometne gužve u gradu Zagrebu. Građani su vam to vrlo jasno pokazali ogromnim brojem primjedbi koje su bile na javnoj raspravi”, rekao je HDZ-ov Mislav herman.
“Kako ste rekli, da su građani krenuli u borbu za svoje parkinge? Vi ste krenuli u borbu za svoje parkinge. Za 4 mjesta koja niste plaćali 10 godina ni jedan euro. Mi sad uvodimo reda jer smo to otkrili, mi smo to otkrili i zbog toga smo donijeli odluku u skupštini”, odgovorio mu je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, prenosi HRT.
‘Jeste li vi to meni rekli – nabijem vas?’
Nestranačka Dina Vasić nabrojila je imena udruga i osoba koje su dobile novac od Grada za financiranje programa, a povezane su, kaže, s platformom Možemo!. “Multimedijalni institut Zagreb – Teo Celakoski, 62.500 eura; udruga Blank Zagreb – Dario Juričan, 30 tisuća eura; Savez udruga Kluptura Zagreb – Miljenka Buljević i Tomislav Domes, 16 tisuća eura; Kulturtreger – Miljenka Buljević, predsjednica Vijeća gradskih četvrti, 62 tisuće eura; Kontejner biro – Tereza Teklić, vijeće Mjesnih odbora Donja Kustošija, 109 tisuća eura; Hulahop Zagreb – Dana Budisavljević, 155 tisuća eura; Multimedijalna koliba Zagreb – Marina Bauer iz MO-a Antun Bauer, 18.700 eura; umjetnička organizacija Petra Hraščanec, članica Možemo, 15 tisuća eura; K zona – supredsjednik Noa Kraljević i voditeljica administracije Diana Bekavac iz MO-a Kozjak, 29 tisuća eura; Kurziv platforma – Matija Mrakovčić, 19.600 tisuća eura. Ovo su samo neke od uplata udrugama čiji su članovi i članovi platforme Možemo. Kako Zagrepčani profitiraju od toga što se enorman novac dodjeljuje članovima koji su povezni s Možemo!‘, pitala je Vasić.
Tomašević je rekao da vidi da joj je Celakoski omiljena meta. “Celakoski nije ni član te udruge, a vi govorite da je to njegova udruga. To je kleveta. Ovdje vas štiti imunitet. Implicirate da je to njegova udruga. Uzeli ste par udruga, par posto na natječaju za javne potrebe u kulturi, a dijelilo se osam milijuna eura i 700 udruga je dobilo novac. Izvukli ste par i složili ste tezu. Nisam vas vidio gdje ste bili kad su se dijelili milijuni rođacima za zlatne WC-e“, rekao je, prenosi tportal.
Vasić je ustvrdila da je rekao da će biti drugačiji gradonačelnik od prethodnika, ali da je čak i gori. “Je li moralno davati novac ljudima koji su povezani s vama”, zanimalo je Vasić.
Tomašević je potom izašao za govornicu, a Vasić mu je nešto dobacila, a on ju je upitao: “Jeste li vi to meni rekli – nabijem vas? To je način vaše komunikacije, a dobili ste odgovor.”
POTPISAN UGOVOR Tomašević najavio: Stiže još 20 tramvaja, to su prvi novi u 15 godina
‘Zašto vam treba netko tko će vas savjetovati o košenju trave?’
Ivica Lovrić (Plavi grad) kazao da je da smo u posljednje vrijeme svjedoci neobičnih postupaka javne nabave. “Za projektiranje garaže u Klaićevoj odabrali ste tvrtku koja je osnovana prije tri godine i koja ima jednog zaposlenog i to diplomiranog ekonomista, a ukupan promet lani joj je bio 175 tisuća eura. To je šokantno. Međutim, ovih dana pokrenuli ste nevjerojatan postupak javne nabave vrijedan četiri milijuna eura plus PDV za savjetovanje uprave Holdinga. Od ponuditelja se traži da vam kaže kako ćete održavati javne zelene površine, kako upravljati otpadom. Molim vas, objasnite zašto trošite pet milijuna eura za ono za što vas građani izabrali. Zašto vam treba netko tko će vas savjetovati o košenju trave“, pitao je Lovrić.
Tomašević je odgovorio da je sam tražio da se provjeri ta javna nabava te da mu je rečeno da je napravljena ‘po PS-u’. “Radi se o konzorciju šest firmi koje će projektirati. Što se drugog pitanja, Pariz, Barcelona, Helsinki i Beč su napravili isto što i Zagreb, traže vanjske konzultantske tvrtke koje će im dati savjete oko restrukturiranja što će dovesti do ušteda. A naplatit će se 80 posto od ovog iznosa, ako ne bude ušteda – neće dobiti ništa. Odnosno dobit će samo 20 posto od cijelog iznosa. Nije ideja samo da daju savjete nego da nadziru restrukturiranje. Ako to mogu raditi i svjetski gradovi, zašto ne bi mogao Zagreb”, rekao je Tomašević.
Lovrić je na to ustvrdio da je zatečen. “Vi ste rekli da ste restrukturirali Holding i da sve savršeno funkcionira, a sad vidimo da to nije točno”, rekao je Lovrić.
Komentari