#BURNINGSKIES INA prešutjela 910.511 tona emisija CO2e od spaljivanja plinova

Autor:

Justine Vernier(Mediapart)

Ekskluzivno istraživanje koje je Nacional proveo u sklopu projekta europske istraživačke suradnje otkriva da hrvatska INA i mađarski MOL dramatično umanjuju koliko na svojim poljima zagađuju okoliš

Koristeći satelitske i geolokacijske podatke koje su osigurali Grupa za promatranje Zemlje Instituta za javnu politiku Payne s Rudarskog fakulteta u Coloradu (SAD) i nevladina udruga za zaštitu okoliša Skytruth, upotpunjene javno dostupnim podacima, Nacional je tijekom protekle godine proveo jedinstveno dubinsko istraživanje koje je dovelo do otkrića da hrvatska naftna kompanija INA i mađarski MOL, moguće i svjesnim sustavnim prikrivanjem, dramatično umanjeno prikazuju koliko spaljivanjem plinova na baklji prilikom eksploatacije nafte zagađuju okoliš i klimu te izravno ozbiljno ugrožavaju zdravlje stanovništva u blizini svojih eksploatacijskih naftnih polja.

Radi se o ekskluzivnom dijelu kompleksne međunarodne istrage nazvane „Burning Skies“ (Plameno nebo), koju vodi mreža ekološkog istraživačkog novinarstva Environmental Investigative Forum (EIF) s Nacionalom i medijskom mrežom Europske istraživačke suradnje – European Investigative Collaborations (EIC) te medijskim platformama Daraj Media, SourceMaterial i Oxpeckers Investigative Environmental Journalism.

Osim izravnog onečišćenja zraka, tla i vode, spaljivanje plinova na baklji ima još jednu vrlo ozbiljnu posljedicu – bitno doprinosi globalnom zatopljenju sa svim negativnim posljedicama koje ono donosi: od velikih poplava, požara i oluja do toplinskih valova i podizanja razine mora, koji bi nas mogli ozbiljno pogoditi u skoroj budućnosti ili već sutra.

Tijekom tog istraživanja povezali smo oko 4000 signala izgaranja na bakljama s više od 650 naftnih i plinskih polja, rafinerijama i drugom infrastrukturom u 18 država u Africi i na Bliskom istoku. Uspjeli smo izračunati emisije od 2012. do 2022. i pripisati ih tvrtkama „operatorima“ za svako naftno polje, postrojenje za tekući prirodni plin ili rafineriju. Također smo provjerili vlasništvo i udjele koncesija u svim navedenim infrastrukturama.

Tijekom tog zahtjevnog istraživačkog procesa Nacional je posebnu pozornost posvetio Ini i Molu. Iako se u usporedbi sa svjetskim naftnim divovima čine kao patuljci, najveći su i najutjecajniji ekonomski, društveni i politički igrači u Hrvatskoj i regiji, a njihove emisije štetnih plinova na lokalnoj i globalnoj razini nisu zanemarive. Svojim emisijama zbog spaljivanja na baklji značajno su pridonijeli kako globalnom zatopljenju tako i zagađenju okoliša. Obje tvrtke imale su u tom razdoblju ili još uvijek imaju naftna polja u Africi i na Bliskom istoku. INA u Egiptu i Angoli, MOL u Iraku i Pakistanu. Gdje lokalno stanovništvo u blizini tih područja obolijeva od teških oblika kancerogenih bolesti….

OZNAKE: burningskies, INA, MOL

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.