Buknule reakcije na Vladine mjere: “Politika koja se bavi posljedicama ne može popraviti standard građana”

Autor:

PIXSELL, kolaž

Vlada je danas predstavila sveobuhvatni paket mjera pomoći građanstvu i tvrtkama nakon rasta cijena energenata vrijedan nekoliko milijardi kuna, a koji će, kako se doznaje, između ostalog sadržavati i subvencije za plin svima, i građanima i poduzećima, a ne samo socijalno ugroženima. Na Vladine mjere stiže velik broj reakcija.

Predstavljen novi paket mjera: “Da nema ove intervencije računi za struju bi poskupili 23, a za plin 79 posto”

Oporba: “Mjere stižu prekasno”

Oporbeni su zastupnici u srijedu kao dobrodošle pozdravili mjere protiv inflacije za građane, smanjenje PDV-a  i socijalni paket, no mjere usmjerene gospodarstvenicima uglavnom su ocijenili nedovoljnima i zakašnjelima, uz upozorenje da bi marže mogle porasti, a cijene ostati iste.

Zastupnik SDP-a i bivši ministar financija Boris Lalovac pozdravio je paket mjera istaknuvši da je sveobuhvatan i dosta izdašan.

“Ove mjere će sigurno ublažiti inflatorne učinke, i da će se ipak sad tržište stabilizirati i da postoje instrumenti da se ove iznenadne situacije instrumentima ublaže”, rekao je dodavši da bi bilo dobro da Vlada uvede monitoring cijena kako bi se utvrdilo je li smanjenje PDV-a zaista smanjilo i cijene proizvoda za građane.

U komentaru na Vladine mjere koje je danas predstavio premijer Andrej Plenković, Stijepo Bartulica (DP) izjavio je novinarima u Saboru da je trebalo ranije reagirati na inflaciju, da su Vladine mjere dobrodošle, ali ih je premalo i stižu prekasno.

VIŠE pročitajte u linku u nastavku: 

Oporba pozdravlja Vladine mjere protiv inflacije, no kažu: “Stižu prekasno!”

Penava: To je dojmovna politika

Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava danas je poručio kako je vladin paket mjera za ublažavanje rasta cijena energenata vrijedan 4.8 milijardi kuna “dojmovna politika”.

Troskot: Mjere su došle prekasno

“Smatramo da je paket mjera došao prekasno s obzirom na to da smo na vrijeme upozoravali na inflatorne pritiske koji će doći zbog povećanja cijene energenata. Pozdravljamo smanjenje PDV-a, ali tu treba naglasiti da država ne gubi apsolutno ništa. Ona se tek odriče ekstra profita. Država neće biti u trošku, ona će imati isto koliko i prije ovog porasta cijene”, rekao je saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot.

“Ono što je vidljivo jest da se vraćamo na monopol. HEP će preuzeti ulogu koju je imao ranije, pitanje je kako će se energetsko tržište posložiti i hoće li lokalni proizvođači nestati s tržišta jer ne mogu isporučivati energiju po novim cijenama”, dodaje.

Pozdravio je mjeru uz koju će se određene subvencije s Fonda za energetsku učinkovitost transferirati građanima.

“No ne vidimo kako će se Hrvatska osloboditi utjecaja koji Mađarska na uvoz plina i struje”, rekao je. Dodaje da su mjere dobrim dijelom kratkoročne.

“To je ključno oko proizvodnje hrane, jer tek će se njihov porast osjetiti za godinu dana. S povećanjem cijene plina, narast će i cijena umjetnog gnojiva, a ono je ključno za proizvodnju hrane. Rješenje je biti samodostatan u smislu naših poljoprivrednih proizvoda, nije isto imate li krumpir ili ga uvozite. No, kratkoročno ovo hoće pomoći građanima, samo treba paziti da proizvođači smanjenje PDV-a ne iskoriste da povećaju marže”, kazao je.

Sindikati upozoravaju na “kvaku”

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever drži da će mjere svakako uštedjeti novac građanima, umirovljenicima i poduzetnicima.

“Sve bi to skupa trebalo rezultirati puno blažim udarom od onoga kojega smo se pribojavali, koji se dogodio u velikom dijelu europskih zemalja pod kraj prošle godine”, rekao je Sever.

Dobro je što je PDV smanjen za još neke prehrambene artikle jer bi i to trebalo rezultirati blažim pritiscima na kućne proračune, ali nema jamstva da će se to doista dogoditi. I ranije smo vidjeli da je PDV spušten, a cijene nisu pale u skladu s time, ističe Sever.

I on predviđa da će “puno lovaca u mutnom” nastojati tu ostvariti profit pa očekuje da će zbog toga u prvom dijelu godine biti nešto izraženija inflatorna kretanja.

Više pročitajte OVDJE!

“Mjere su sveobuhvatne”

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel rekao je da su s premijerom Andrejem Plenkovićem održali sastanak netom prije predstavljanja mjera, na kojem su uz sindikalce sudjelovali predstavnici umirovljeničkih udruga i poslodavaca.

Previše je prepušteno “dobroj vjeri” onih koji su podizali cijene

“Mjere su sveobuhvatne, kao što su sindikati tražili, one predviđaju pomoć socijalno najugroženijim građanima i poduzetnicima, odnosno gospodarstvu. U najvećem dijelu financijske mjere idu kroz smanjenje PDV-a, poreznog rasterećenja na struju, plin i neke prehrambene proizvode”, izjavio je Novosel Hini.

Upozorava da u cijeloj priči postoji i jedna “kvaka” jer je sve prepušteno “dobroj vjeri” proizvođača koji su podizali cijene, da će oni eventualno neke cijene spustiti, odnosno da ih više neće podizati.

Sindikati zadovoljni mjerama Vlade, no kažu: “U cijeloj priči postoji jedna ‘kvaka’”

HPK podržava Vladine mjere

Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) u najvećem dijelu podržava paket mjera za ublažavanje rasta cijena energenata koji je predstavio premijer Andrej Plenković, no smatra da je trebalo snažnije podržati stočarski sektor.

HPK poručuje kako je u najvećem dijelu zadovoljan paketom mjera Vlade, jer je to, kako kažu, “dobar način da se ublaže posljedice rasta svih troškova u poljoprivrednoj proizvodnji”.

Smatraju kako je u ovom trenutku najvažnije da se proljetna sjetva završi u optimalnim rokovima te da ne dođe do smanjenog ulaganja u proizvodnju, što posljedično može dovesti do njezina pada. S druge strane, u HPK vjeruju da će Vlada, uz postojeće mjere i alate koji su danas objavljeni ili ranije pokrenuti, osmisliti i dodatne, posebice za stočarski sektor koji se nalazi u najtežoj situaciji još od sredine prošle godine.

“Mjere koje su prezentirane usmjerene su najvećim dijelom prema građanima i potrošačima. Najavljeno smanjenje stope PDV-a na hranu – s 13 na 5 posto na svježe meso i ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dječja hrana, te na troškove u poljoprivredi tj. sadnice, gnojivo, pesticidi, s 25 na 5 posto, odnosno 25 na 5 posto na maslac i margarin, dobar su način da se zaštiti kupovna moć i standard potrošača”, istaknuo je predsjednik HPK Mladen Jakopović.

Ta mjera u najvećem dijelu će pomoći građanima, kazao je Jakopović te pozvao građane da prilikom kupnje hrane vode brigu o kupnji domaćih proizvoda, jer se tako može održati razina gospodarske aktivnosti. “Svaka uložena kuna u kupnju uvozne hrane ide u korist stranih, a ne domaćih poljoprivrednika”, upozorio je Jakopović.

Vladin paket mjera predviđa i potpore za poljoprivrednike i ribare, uz ostalo potpore male vrijednosti poljoprivrednicima za nabavu umjetnog gnojiva te subvencije za plavi dizel za ribare. Iz HPK navode kako o tim mjerama mora detaljnije raspraviti na svom Upravnom odboru, jer očekuje da će dio proizvođača biti nezadovoljan.

No, Jakopović vjeruje da će resorno Ministarstvo poljoprivrede, uz već postojeće mjere pomoći koje su pokrenute krajem prošle i početkom ove godine, imati dodatni senzibilitet prema poljoprivrednoj proizvodnji, naročito stočarstvu, te da će nastaviti zajedno raditi na olakšavanju poslovanja, kako bi ovu godinu uspjeli izgurati i sanirati gubitke koji su neizostavni i sve veći.

U HPK ističu kako će se Upravni odbor očitovati o mjerama i potom zatražiti i sastanak s ministricom poljoprivrede, kako bi se zajednički vidjelo gdje još postoji prostor za olakšanje poslovanja.

Jakopović je pozvao poljoprivredne proizvođače da unatoč svim problemima ne odustaju od svih agro tehnoloških mjera i da obave sjetvu u optimalnim rokovima, odnosno nastoje imati visoke prinose, jer cijene na globalnom tržištu su i dalje visoke i obećavaju da će imati dodatnu zaradu na visokim otkupnim cijenama.

“Za stočarski sektor vjerujem da će još biti mjera koje će im sanirati ogromne gubitke i da ćemo svi zajedno pronaći načina da se zaustavi urušavanje stočarstva”, zaključio je Jakopović.

Konzum najavio smanjenje cijena, a ne povećanje marže

“Nastavno na najavu Vlade RH o smanjenju stope PDV-a na određene proizvode, Konzum će u skladu sa zakonom i potpuno transparentno na navedene proizvode primjenjivati novu stopu PDV-a.

Želimo naglasiti kako navedeno smanjenje PDV-a ni u kojem slučaju nećemo koristiti za povećanje svoje marže već ćemo ga u potpunosti prenijeti na naše kupce”, rekli su Indexu iz Konzuma na upit o vladinim mjerama za niži PDV.

Udruga Parter: Zašto je PDV na uloške smanjen samo 13 posto?

Inicijativa za smanjenje poreza na menstrualne potrepštine u suradnji s Inicijativom zastupnica u Hrvatskom saboru pokrenula je peticiju krajem 2021. godine kojom je traženo smanjenje poreza na menstrualne potrepštine na zakonski minimum, što je porezna stopa od pet posto.

“Pozdravljamo odluku Vlade Republike Hrvatske da proaktivno radi na dokidanju porezne stope od 25 posto na nužne potrepštine, što menstrualne potrepštine apsolutno jesu.

Očekujemo da će iduća porezna reforma biti u skladu s preporukama na razini EU, apelima civilnog društva, potrebama i zahtjevima građana/ki  kao i dostupnim podacima iz istraživanja i preporukama stručnjakinja – da će u odluci stajati da se porez na menstrualne potrepštine smanjuje na traženih pet posto, kako bi se financijski teret kojeg nose žene što više olakšao.

Također, zanima nas i na osnovu kojih podataka i istraživanja je dogovorena stopa od upravo 13 posto i radi li se o studiji koju je Vlada RH najavljivala provesti kako bi se utvrdio razmjer menstrualnog siromaštva u Hrvatskoj.

Umirovljenici nezadovoljni

“S velikom nevjericom i dubokim razočarenjem primili smo današnju vijest vezanu uz vladine mjere protiv vala poskupljenja koje se odnose na zaštitu umirovljenika, tj. o preslikanom modelu isplate Covid dodatka! Pitamo se zar vlada nije mogla osmisliti neka bolja rješenja ili uvažiti ona koja su im nudili socijalni i politički partneri.

Naime svjedoci smo svakodnevnog povećanja cijena namirnica, bankarskih, poštanskih, komunalnih i drugih usluga te osobito cijena energenata kojem se ne nazire kraj. Imajući na umu kako 566 067 umirovljenika prima mirovine manje od 3 000 kuna efekt jednokratne pomoći samo je kap koja ne može ugasiti požar.

Bojimo se da toga u Hrvatskoj vladi nisu svjesni i da se odnose maćehinski prema umirovljenicima  koji su kroz radni vijek izgradili ovu državu, a osobito prema braniteljima koji su je obranili. Pitamo se i kako je moguće da se umirovljenicima u nama susjednim državama koje i nisu sve članice Europske unije isplaćuju veće naknade kako bi im se olakšao svakodnevni život. Izgleda kako samo naša vlada vodi više računa o financijskoj, a potpuno zanemaruje socijalnu održivost predloženih mjera.

Zbog toga mi u Hrvatskoj stranci umirovljenika smatramo da je jedino ispravno i pravedno rješenje za vrijeme inflatorne krize uz mirovine isplaćivati dodatak za preživljavanje. Koliko će ona trajati ne znamo ali u velikoj mjeri ovisi i o vladinim mjerama za oživljavanje gospodarstva, zaustavljana iseljavanja, efikasnijem sudstvu, što većoj financijskoj i energetskoj neovisnosti te naravno rezanju korupcijske i kriminalne hobotnice koja nas je doslovno premrežila.

U tome vlada može računati na pomoć i suradnju Hrvatske stranke umirovljenika i njezinih članova koji su redom iskusni, odgovorni, nekorumpirani i skromni dionici hrvatskog društva. Istodobno ozlojeđeni informacijama kako se ilegalnom eksploatacijom kamenog agregata država godišnje ošteti za 2.5 mlrd. kuna ili da u HNB-u zaposlenici uz ogromne plaće uživaju i u znatnim drugim privilegijama. Posebno guverner koji dobiva 300-tinjak deviznih dnevnica godišnje i novčanu nagradu Republike Mađarske (OTP banke) u iznosu od pola milijuna kuna. Zbog svega navedenog današnja je mlada generacija nažalost u riziku da postane siromašnija od svojih roditelja.

Naime za nas je jedino ispravno i razumno rješenje da se isplaćuje dodatak na mirovine u rasponu od 100 do 300 kuna sve dok se ne zaustavi inflacija i cijene stabiliziraju. Od ovog prijedloga ne namjeravamo odustati iz više razloga, a posebno ako imamo na umu kako će umirovljenici primljeni dodatak uglavnom potrošiti jer nemaju prostora za štednju i time kroz PDV državi automatski vratiti značajan dio sredstava.

Nažalost PDV je za sve isti tako da se i tu očituje nejednakost (regresivni efekt) jer je za one s najmanjim primanjima porez najveće opterećenje. Zgodno je i podsjetiti kako su u predizbornoj kampanji političari obećavali smanjenje PDV-a, koji je jedan od najvećih u Europskoj uniji, a da se smanji samo za 1% riječ je o 1,8 mlrd. kuna. I konačno zbog činjenice kako Hrvatska izdvaja iz proračuna najmanji postotak za mirovine od svih država u Europskoj uniji!”

“Namijenjen je građaima, ali ne i poduzetnicima”

Marijana Puljak iz stranke Centar je komentirala nove vladine mjere za ublažavanje udara poskupljenja.

“Mjere koje je Vlada predložila namijenjene su građanima, za ublažavanje inflatornog udara, ali ne i poduzetnicima koji su puno očekivali. Ovim mjerama nisu zapravo dobili ništa jer im od pomoći mogu biti isključivo značajni rezovi poreza i smanjivanje nameta, što se nije dogodilo”, rekla nam je Puljak.

“Ako su ove mjere smanjenja PDV-a trajne, predstavljaju mali korak prema trajnom poreznom rasterećenju i taj korak pozdravljamo. Međutim, nigdje nismo čuli da su prihvaćeni prijedlozi o smanjivanju trošarina na gorivo i uvođenju plivajućih trošarina, koje trenutno odnose više od 60% cijene goriva”, dodaje.

“Država se očito nije spremna odreći tog prihoda. Kada je riječ o jednokratnim naknadama, smatramo da je to populistički potez koji dugoročno neće imati nikakvog efekta. U konačnici, otvara se i pitanje na koji način Vlada misli nadoknaditi 4,8 mlrd kuna u proračunu?”, navodi Puljak.

“Nijedna politika koja se bavi samo posljedicama u trenutku kad nastupi kriza, ne može riješiti problem niti popraviti standard građana, čak ni najboljim mogućim mjerama. Bez promjene modela lošeg upravljanja, kao i jače kontrole i prihoda i rashoda one naprosto ne mogu biti dugoročno učinkovite. Primjer naplate potraživanja u slučaju Državnih nekretnina to slikovito opisuje”, zaključuje naša sugovornica.

Predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika pri Hrvatskoj obrtničkoj komori Zlatko Puntijar u razgovoru za N1 televiziju rekao je da ovo smatra dobrom mjerom za građanstvo te upozorio da smanjenje PDV-a njima kao gospodarstvenicima ništa ne znači jer je njima to prolazna stavka.

“Nama je glavna cijena bitna. Ja mogu čestitati vladi i mislim da su prilično dobre mjere donijeli za građanstvo i to je dosta ozbiljno. Što se tiče gospodarstva, te mjere su apsolutno ništa. To je zanemarivo, kap u moru koja ne može gospodarstvu ništa puno pomoći”, rekao je.

Napominje da najavljeno pojeftinjenje ne može puno utjecati na to da spasi gospodarstvo jer je, kaže, gospodarstvenicima već u startu znatno poskupio plin.

“Kad pogledamo kolika će biti razlika između cijena plina i energenata za građanstvo i gospodarstvo, razlike su ogromne”, tvrdi i dodaje da je gospodarstvenicima već u 12. mjesecu poskupio plin.

Kaže da još uvijek vjeruje da će sjesti s predstavnicima vlade i riješiti problem velikih računa.

“Vlada je dosta kvalitetne mjere donijela za građanstvo, ja se nadam da će donijeti i za gospodarstvo. Velika pomoć ugostiteljstvu bi bila da se PDV smanji na 13 posto na kavu, čaj i sokove”, govori.

Još jednom je pojasnio da smanjenje PDV-a na određene namirnice neće pomoći gospodarstvu.

“To je za nabavne cijene. Nama su to sve prolazne cijene. Nama bi bilo bitno da se smanji PDV na našu izlaznu cijenu. Za hranu koju poslužujemo i smještaj PDV je 13 posto, ali mi već dugo tražimo da se smanji PDV na kavu, sokove i čaj na 13 posto”, objašnjava Puntijar.

OZNAKE: Vlada, mjere, reakcije

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.