Boris Bućan, slikar i grafički dizajner čiji radovi krase newyorški Muzej moderne umjetnosti MoMa, kaže da ga ne zanima cijena nedavno prodanog plakata ‘Žar ptica’ koji je napravio još 1983. za splitski HNK, već samo čeka trenutak u kojem će prestati ubijanje u Ukrajini
Plakat „Žar ptica“, jednog od najpoznatijih hrvatskih likovnih umjetnika, slikara i grafičkih dizajnera Borisa Bućana, nedavno je prodan na aukciji newyorške galerije Rennert koja se bavi plakatima. Prodan je za čak 11 tisuća dolara, što ga čini jednim od najskupljih prodanih primjeraka plakata „Žar ptica“ ikad. Plakat je jedno od najpoznatijih djela iz opusa našeg umjetnika te je postao i svojevrsni sinonim za Borisa Bućana čiji radovi danas krase i newyorški muzej moderne umjetnosti MoMa, u čijem posjedu su 24 Bućanova djela, uključujući „Žar pticu“, od kojih su tri u stalnom postavu. Postignuta cijena zato ne bi trebala iznenaditi jer su vodeće svjetske kulturne institucije prepoznale kvalitetu rada zagrebačkog umjetnika. Plakat je napravljen 1983. godine za splitski HNK i balete ‘’Žar ptica’’ i ‘’Petruška’’ Igora Stravinskog. Upitan o tome što za umjetnika znači kad ga prepoznaju svjetske kulturne institucije, Bućan odgovara: „Neki dan sam pokazao kolegi što se događa na glavi mog psa. Njegov odgovor je glasio da je i to morao netko otkriti. Moje naravoučenje iz tog odgovora je da je Mondriana morao otkriti Mondrian.“
Uz to, kaže da ga ne zanima previše cijena po kojoj je prodan njegov plakat u Americi i da ima važnijih stvari od toga. „Samo me zanima trenutak kada ćemo se prestati ubijati“, rekao je.
Bućanov plakat „Žar ptica“ dobio je veliko priznanje još 1998. na izložbi The Power of Poster u Victoria and Albert Museumu u Londonu. Tada se, kao jedini plakat, našao na naslovnici kataloga izložbe. Na izložbi je bilo izloženo 250 najboljih plakata iz cijeloga svijeta. Bućan kaže da je time bio oduševljen. „To je nevjerojatno jer je to događaj važan u životu. Taj plakat jednostavno tutnji kroz svjetsku umjetnost.“
Bućan je bio i dio prošlogodišnje virtualne izložbe Breaking into Colour u organizaciji Virtual Museum of Online Arta. Izložba Breaking into Colour govorila je o značaju i ekspresiji boje u umjetnosti. Bućan se stoga sa svojim plakatom za predstavu ‘’Roko i Cicibela’’ redatelja Miljenka Smoje našao u društvu svjetski poznatih autora poput Mondriana, Van Gogha i drugih. „To je najljepše društvo ako radite umjetnost. Vi ste vidjeli da je tu plakat čista umjetnost uz slikare“, rekao je Bućan.
Zagrebački umjetnik izazvao je pažnju 70-ih godina svojim intervencijama u javnim prostorima. Obojio je pločnik u Varšavskoj ulici u plavu boju, a rad „Pikturalna petlja“ je bila u tadašnjoj galeriji Centar. Objašnjava svoj stil i osebujnost na plakatima te koji faktori u društvu određuju što je umjetnost, a što nije. „Ono što je u to vrijeme utjecalo na mene nisu bili autori plakata, nego me je iznenadila tehnika u štampariji SC-a koju je vodio Brano Horvat. On mi je tada rekao kad sam mu predao skicu da mi odštampa: ‘Ovo vam može proći kroz sitotisak, a ovo ne.’ I tako sam shvatio da tu postoje zakonitosti te tehnike. Znači, ta tehnika je diktirala plošnost, mahom i tvrdorubovsku umjetnost, poput zagrebačkih i talijanskih novotendencionaša. Američki pop je taj sitotisak radio i na platnu. Sve ove grupe rade čistu umjetnost, a ja to radim na plakatu koji je u Zagrebu primijenjena umjetnost i svađam se s tim starim školama koje su oni završili kod bana Jelačića, jer će se vidjeti da će Zapad bez mojih komentara to staviti u čistu umjetnost pop arta. Time želim reći da je Zapad ipak taj filter koji će reći što je, a što nije bila umjetnost.“
Bućan je bio poznat i prema otporu prema tada trenutnim političkim strujama. Danas kaže da je zadovoljan trenutnom gradskom vlašću. „Mislim da u gradskoj politici imamo vrlo sofisticirane ljude koji svojim znanjem mogu pokrivati sve umjetnosti, a ne samo mauzolej Dinama.“
Iako ima 75 godina, Bućan sprema nove projekte. Iako nije htio reći koji su to projekti, kaže da će oni biti važni. „Radim na nečem što će biti moje otkriće i neću se morati svađati da to dokažem“, poručio je Bućan.
Komentari