U Tirani je na prosvjedima protiv premijera Rame došlo do uličnih sukoba. Prosvjednici optužuju vlast za korupciju i gušenje oporbe.
U glavnom gradu Albanije Tirani došlo je do teških nereda. Tisuće prosvjednika sukobilo se s policijom i bacali su Molotovljeve koktele na vladine zgrade. Snage sigurnosti upotrijebile su suzavac kako bi rastjerale masu.
Angažirano je više od 1.000 policajaca. Ispred sjedišta premijera i sjedišta njegove Socijalističke stranke izbili su sukobi, tijekom kojih su prosvjednici zapalili plakat s fotografijom premijera Edija Rame.
Prosvjednici su uzvikivali: “Dolje diktatura”.
Optužbe za korupciju i gušenje oporbe
Nemiri su se proširili na područja ispred Ministarstva unutarnjih poslova i sjedišta gradonačelnika Tirane, koji je također član vladajuće stranke. I tamo je došlo do sukoba između okupljene mase i policije. Prema službenim podacima, ozlijeđeno je deset policajaca.
Prosvjednici optužuju Raminu vladajuću Socijalističku stranku za korupciju, nepotizam, izbornu prijevaru, utjecaj na pravosuđe i pokušaje ušutkavanja oporbe.
“Pridružite nam se, ovo je građanski neposluh”, uzvikivao je sudionik prosvjeda Erges Eskiu. “Svi ljevičari i desničari, umirovljenici i studenti, svi ste pokradeni”.
Vođa oporbe u kućnom pritvoru
Prosvjednici se bune i protiv kućnog pritvora u kojem se nalazi glavni oporbeni vođa, bivši premijer Sali Berisha. Optužen je za korupciju tijekom svog mandata.
Berishina Demokratska stranka organizirala je i prošli tjedan prosvjede ispred parlamenta, nakon što je jedan političar te stranke osuđen za klevetu na račun ministra unutarnjih poslova i uhićen.
Uhićeni Ervin Salianji podnio je žalbu Vrhovnom sudu na presudu.
Demokratska stranka, koja od 2013. povremeno i nasilno prosvjeduje protiv vlasti, zahtijeva puštanje Berishe iz sudskog pritvora.
Bivši premijer kritizirao je istragu koja se vodi protiv njega i uhićenje kao čin političke represije, iza koje, prema njemu, stoji aktualni premijer Edi Rama, piše Deutsche Welle.
Komentari