BRUTALNA PUTOVANJA UN traži više novca i konkretnih koraka za odštete za ropstvo

Autor:

Photo: Pixabay

Forum Ujedinjenih naroda o osobama afričkog porijekla počeo je u utorak pozivima na dodatno financiranje kojim bi se podržao njegov rad i put prema reparacijama za transatlantsku trgovinu robljem i njegovo nasljeđe u suvremenom društvu.

Četiri stoljeća trgovine ljudima iz Afrike

Tijekom više od četiri stoljeća najmanje 12,5 milijuna stanovnika afričkog kontinenta otimano je, prisilno prevoženo tisućama kilometara, što je bilo uglavnom djelo europskih trgovaca koji su ih prevozili europskim brodovima.

Oni koji su preživjeli ta brutalna putovanja završili su radeći na plantažama Amerike, većinom u Brazilu i na Karibima, dok su drugi profitirali od njihova rada.

U videoporuci objavljenoj na otvaranju treće sjednice Stalnog foruma o osobama afričkog porijekla (PFPAD) u Ženevi, glavni tajnik UN-a Antonio Guterres ponovio je da se rasizam temelji na stoljećima ropstva i kolonijalizma te je istaknuo kako bi odšteta trebala biti sastavni dio napora da se taj problem riješi.

Zamisao o plaćanju odštete ili nekih drugih oblika isplate za transatlantsko ropstvo ima dugu povijest i još uvijek je žestoko osporavana, premda širom svijeta dobiva na težini. Ne možemo voditi prave rasprave o razvoju, a da ne raspravljamo o reparacijama”, rekla je Gaynel Curry, koju su članicom PFPAD-a imenovali Bahami.

Photo: Pixabay

Poseban sud za reparacije

PFPAD je prošle godine predložio da se osnuje poseban sud koji bi se bavio reparacijama.

Justin Hansford, pravnik i profesor sa Sveučilišta Howard, koji u radu foruma sudjeluje uz potporu američkog State Departmenta, pozvao je države članice UN-a da financiraju PFPAD kako bi forum mogao nastaviti raditi svoj posao. “Potvrdite svoje riječi djelima”, rekao je Hansford.

Na sjednici koja završava u petak, posebna američka predstavnica za rasnu jednakost i pravdu, Desiree Cormier Smith, rekla je da se Sjedinjene Države moraju suočiti sa svojom prošlošću obilježenu “dubokom rasnom nepravdom”.

“I premda moja zemlja nije nikada u potpunosti provela vrijednosti slobode i jednakosti za sve, nije nikada ni odstupila od njih i to uvelike zahvaljujući civilnom društvu”, rekla je.

Međunarodni je dan ukidanja ropstva

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

NijeRuza

prije 8 mjeseci

Mrtvima ne treba novac na Ahiretu, jer su ti paćenici odavno izumrli, a njihovi potomci su danas dan ravnopravni građani i porezni obveznici zemalja koje i dalje nastavljaju s kolonizacijom po svijetu! Prošlost ne možemo promijeniti, ali zato možemo sadašnjost od koje zavisi budućnost, tako što ćemo osloboditi ropstva ljude u sadašnjici, t.j. osloboditi Palestince zapadnjačkih kolonizatora , otjerati Zapadnjake iz Afrike, Azije i sa Balkana i vratiti tim ljudima sve njihove rudnike, naftna i plinska polja, firme i preduzeća, mora, rijeke, izvore, brda, planine i ostala zemljišta koja su pokrali sa ili bez pomoći domaćih ćifutskih izdajnika, te protjerati njihove V.O.C. brodove koji nastavljaju kolonizirati tuđa mora i zaljeve! I usput rečeno, nocepem im se na sankcije za hipokraciju!