Broj žrtava zapadnobalkanske migrantske rute “puno veći” od “nekoliko stotina”

Autor:

15.01.2021., Bihac, Bosna i Hercegovina - Tekuce vode u migrantskom kampu Lipa u blizini Bihaca jos uvijek nema. Ono malo vode u rezervoarima se jutros zaledilo jer je temperatura u 9 sati bila -14 stupnjava Celzija. Migrantu iz Pakistana Hagiazu Abdulrehmanu kupanje u obliznjem potoku jedina je mogucnost za odrzavanje osobne higijene. Prema pisanju lokalnih medija kamp Lipa bit ce u potpunosti funkcionalan tek za 3 mjeseca..Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut, Pixsell

Djelatnice Centra za forenzična ispitivanja “Ivan Vučetić” iz Zagreba objavile su znanstveni rad u časopisu International Journal of Legal Medicine iz područja analize DNA posmrtnih humanih ostataka pronađenih na Zapadno-balkanskoj migrantskoj ruti.

Znanstveni rad s temom iz područja analize DNA posmrtnih humanih ostataka djelatnice Centra objavljen je u znanstvenom časopisu International Journal of Legal Medicine u travnju, priopćeno je u petak iz Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić”.

Zapadno-balkanska migrantska ruta predstavlja najviše korištenu kopnenu migrantsku rutu, a dio koje je i Hrvatska. Iako je ruta službeno zatvorena 2016. nikad nije prestala biti značajan koridor za migrante na njihovom putu za Zapadnu Europu, navodi se u priopćenju.

Podaci Međunarodne organizacije za migracije Ujedinjenih naroda (IOM) govore o nekoliko stotina žrtava migracije u posljednjih  pet godina, iako je stvaran broj puno veći, kažu iz Centra.

Cilj rada bio je primijeniti tehnologiju sekvenciranja sljedeće generacije na uzorke neidentificiranih humanih postmrtnih ostataka koji standarnim profiliranjem nisu pokazali podudarnost u bazi podataka. Analizom su dobiveni genetički podaci na 231 analiziranom markeru. Dodatnom analizom mitohondrijske DNA utvrđene su i varijante naslijeđene po majčinoj liniji.

“Osim vrijedne genetičke informacije, metodologija nam je omogućila procjenu fenotipa (izgleda osobe) i biogeografskog podrijetla humanih ostataka. Rezultati pokazuju da većina humanih ostataka najvjerojatnije potječe od osoba neeuropskog podrijetla i to s područja Bliskog istoka ili Sjeverne Afrike. Procjena fenotipa dala nam je vrijedne podatke o izgledu osoba koje nije bilo moguće vizualno utvrditi”, naveli su iz Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić”.

Važnost navedenog pristupa leži u činjenici da svi dobiveni podaci mogu biti korisni u daljnjoj istrazi i repatrijaciji humanih ostataka, dodaje se u priopćenju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.