Broj pogubljenja u SAD-u iz godine u godinu sve je manji. Nedostaju otrov, novac i izvršitelji. No prema ispitivanjima javnog mnijenja, većina Amerikanaca i dalje podržava smrtnu kaznu.
Smrt smrtonosnom injekcijom – to je presuda Aaronu Gunchesu u Arizoni. Ovaj 51-godišnjak trebao je biti pogubljen zbog ubojstva bivšeg supruga svoje djevojke 2002. godine. No već unaprijed je bilo prilično sigurno da smrtna kazna neće biti izvršena. Naime, novoizabrana demokratska guvernerka Katie Hobbs već je zatražila od Vrhovnog suda Arizone potvrdu da nije obvezna dozvoliti pogubljenja, piše DW.
Hobbs je vodila predizbornu kampanju s obećanjem da će reformirati zatvorski sustav kako bi pogubljenja, ako uopće, bila obavljana na odgovarajući način. Jedna egzekucija smrtonosnom injekcijom, izvršena 2014. godine, trajala je više od dva sata. Osuđenik je više od sat vremena dahtao i pokušavao doći do zraka, prenio je tada njegov odvjetnik.
Nedostaje otrov, ali i osoblje
2022. godina, u kojoj je smrtonosna injekcija napunila 40 godina, bila je u SAD-u rekordna po pogubljenjima otrovom koja nisu bila provedena kako treba: prema Informativnom centru za smrtnu kaznu, od 18 izvršenja smrtnih kazni sedam je bilo vidljivo problematično.
U Arizoni trenutno ima 110 zatvorenika osuđenih na smrt, koji čekaju izvršenje. Prošle godine su izvršene tri smrtne kazne. Međutim, prema riječima guvernerke Hobbs, državi Arizona nedostaje iskusno osoblje za izvršenje pogubljenja. Država ne može pronaći tim koji bi dao smrtonosnu injekciju i trenutno nema ugovor s farmaceutom koji bi isporučio otrovni pentobarbital potreban za pogubljenje.
Isti problem postoji i u saveznoj državi Idaho, pa se ondje od prošlog srpnja ponovo mogu koristiti streljački vodovi. Krajem ožujka je republikanski guverner Brad Little promijenio odgovarajući zakon nakon što su dva termina za pogubljenje jednog zatvorenika morala biti odgođena jer supstance potrebne za smrtonosnu injekciju nisu bile dostupne.
U ukupno 27 od 50 američkih saveznih država postoji smrtna kazna. Vrhovni sud je 1972. godine proglasio egzekucije neustavnima, ali su ponovo dozvoljene 1976. godine. Od tada je izvršeno 1.567 pogubljenja. No ta brojka je naglo padala posljednjih 20 godina. Prošle godine izvršeno je samo 18 smrtnih kazni: u Teksasu, Oklahomi, Mississippiju, Missouriju, Arizoni i Alabami. Država Teksas je uvijek bila predvodnica.
Broj pogubljenja se smanjuje zbog nedostatka otrova i izvršitelja. Ali i zbog visokih troškova: prema Informativnom centru za smrtnu kaznu, svaka smrtna kazna košta u prosijeku više od 20 milijuna američkih dolara – na Floridi, prema Amnesty Internationalu, čak i više od 50 milijuna. Doživotni zatvor državu košta samo mali dio tog iznosa.
Smrtonosna injekcija najpopularnija
Od kada je smrtna kazna ponovo uvedena 1976. godine većina osuđenika, njih 1.387, pogubljena je smrtonosnom injekcijom. 163 su pogubljena u električnoj stolici, jedanaest u plinskoj komori, trojica su obješena, a trojica strijeljana.
U nekim državama kao što su Alabama, Kalifornija, Južna Karolina ili Virginia osuđenik može izabrati kako će umrijeti. Streljački vodovi postoje u Mississippiju, Oklahomi i Utahu, a od srpnja i u Idahou.
Skoro 150 ljudi koji su proveli nekoliko godina u zatvoru jer su bili osuđeni na smrtnu kaznu oslobođeno je optužbi. Međutim, na ovaj način ispravljene pogreške pravosudnog sustava nisu dovele do promjene mišljenja američkih građana: prema istraživanju instituta za istraživanje javnog mnijenja Pev, većina Amerikanaca podržava smrtnu kaznu, zaključuje DW.
Komentari