Prekogranična suradnja Brodsko-posavske županije i Tuzlanskog kantona rezultirala je projektom ‘Pametne škole’ vrijednim 1.843.373 eura
Inovativnim umom do pametnih ICT škola” ili skraćeno PAMETNE ŠKOLE 2 je 1.843.373,00 eura vrijedan projekt prekogranične suradnje Brodsko-posavske županije i Tuzlanskog kantona u sklopu kojeg su na 16 školskih objekata u Brodsko-posavskoj županiji instalirani solarni fotonaponski sustavi, dok će 18 školskih objekata u Tuzlanskom kantonu (Bosna i Hercegovina) zamijeniti peći na fosilna goriva pećima na drvnu biomasu/pelete. Projekt je sufinanciran sredstvima EFRR i IPA II fondova Europske unije u okviru INTERREG IPA CBC programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014.-2020., a njegov primarni cilj bila je promidžba korištenja obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti te zaštita okoliša i prirode.
Projekt je bio šarolika kombinacija zelenih investicija, umjetnosti i kulture kao inovativnog edukativnog alata, pametnih IC tehnologija, sveobuhvatnog natjecanja škola u štednji energije, a sve u cilju osnaživanja učenika i zaposlenika škola u projektnom području i regionalnih i lokalnih službenika u praktičnoj primjeni ključnih principa moguće uštede energije i održivog upravljanja energijom. Paralelno s tim, dinamična javna komunikacija širila je i podizala svijest građana socio-ekonomskim benefitima energetske efikasnosti i proizvodnje obnovljive energije.
Realizacijom projekta izgrađeni su novi kapaciteti za korištenje biomase i solarne energije snage 4,509 MW, od čega se godišnje generira čak 6.217.693 kWh obnovljive energije čime je u javnim objektima, odnosno školama u Tuzlanskom kantonu i Brodsko-posavskoj županiji u istom razdoblju smanjena potrošnja za 10.603.447 kWh. Fotonaponski moduli aktivni su i kada škole pretjerano ne koriste energiju, posebice u ljetnom periodu, a višak se akumulira u HEP-ovoj mreži.
Time je ostvaren značajan doprinos ostvarivanju održivog i energetskog sustava s niskim udjelom ugljika u projektnoj regiji i smanjenju onečišćenja okoliša, prvenstveno zraka uzrokovanim sagorijevanjem fosilnih goriva i neefikasnim korištenjem drva za loženje u individualnom i javnom sektoru.
Za Brodsko-posavsku županiju ovo je veliki iskorak u smjeru provedbe “zelenog energetskog plana” Europske unije kako bi se razvilo održivo gospodarstvo te smanjio prag emisije CO2 kao najvećeg zagađivača našeg planeta. Korištenje obnovljivih izvora energije s ciljem povećanje energetske učinkovitosti školskih objekta kojima je Županija osnivač, osim smanjenja troškova, podići će kvalitetu odgojno-obrazovnog rada te omogućiti da cijeli sustav obrazovanja bude optimalan.
Završetkom provedbe ovog projekta povećani su infrastrukturni, institucionalni i menadžerski kapaciteti projektnog područja za generiranje obnovljive energije u javnom sektoru i za poboljšanje energetske efikasnosti javnih objekata, a učenici osnovnih i srednjih škola osposobljeni za dostupne mjere ušteda energije i generiranje obnovljive energije. Također, podignuta je i javna svijest o krajnjoj potrebi za pametnom i klimatski neutralnom energijom i mogućnostima za pametno korištenje energije u stambenim i javnim objektima.
Komentari