Brnjac: Pad turističkog prometa u Zagrebu

Autor:

09.10.2020., Skradin - U kulturnom centru u Skradinu odrzana je konferencija na temu "Nauticki turizam - najotporniji na korona krizu". Konferenciji su nazocili ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac i direktor Hrvatske turisticke zajednice Kristjan Stanicic.
Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Vlada je u četvrtak usvojila Izvješće o stanju iskorištenosti sredstava iz Europskih strukturnih i investicijskih (ESI) fondova u RH po kojem operativni program Konkurentnost i kohezija ima najbolji postotak ugovorenosti sredstava od 115,13 posto ukupno raspoložive alokacije. Izvješće je, kako se navodi u priopćenju, na sjednici Vlade predstavila ministrica regionalnoga razvoja i fondova EU Nataša Tramišak. Iz europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESIF) za razdoblje od 2014. do 2020. godine Hrvatskoj je na raspolaganju ukupno 10,7 milijardi eura (81,56 mlrd. kn), a do 6. studenoga ove godine ugovoreni su projekti u vrijednosti od 11,4 milijardi eura (86,36 mlrd. kn) odnosno 105,9 posto dodijeljenih sredstava. Ukupno je isplaćeno 4,7 milijardi eura (36,06 mlrd. kn) odnosno 44,2 posto dodijeljenih sredstava. Također, ovjereno je 3,9 milijarde eura (29,5 mlrd. kuna) odnosno 36,2 posto dodijeljenih sredstava. Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU u priopćenju ističe kako operativni program Konkurentnost i kohezija ima najbolji postotak ugovorenosti sredstava od 115,13 posto ukupno raspoložive alokacije, dok najbolji postotak isplaćenih sredstava bilježi Program ruralnog razvoja sa 59,03 posto dodijeljenih sredstava.

Ministrica turizma Nikolina Brnjac upozorila je u četvrtak, na online konferenciji “Budućnost Zagreba nakon potresa – arhitektonski pogled”, na pad turističkog prometa u prvih devet mjeseci ove godine – i to 26 posto u broju turista i 31 posto u broju noćenja, u odnosu na 2019..

Rekla je i kako bi urbani turizam glavnog grada ostvarivao kontinuirani rast i u ovoj godini da ga nije pogodio potres i pandemija Covida-19.

Istaknuvši kako posljedice potresa emotivno još „žive“ u građanima Zagreba, podsjetila je da je Zagreb u prethodnom razdoblju ostvarivao  trend dvoznamenkastog rasta turističkog prometa.

Navela je, kako stoji u priopćenju Ministarstva turizma i sporta, i da je potres  značajno oštetio jedan od temeljnih turističkih resursa Zagreba – centar grada s njegovom srednjoeuropskom graditeljskom baštinom.  Uz to, stradale su privatne i javne zgrade različitih namjena koje pridonose turističkoj i prostorno-arhitektonskoj prepoznatljivosti grada.

Razmjeri šteta, kazala je ,procijenjeni su na 86 milijardi kuna, što je oko 60 posto godišnjeg državnog proračuna.

Istaknuvši kako su Gornji i Donji Grad duša Zagreba, Brnjac je rekla da glavni preduvjet za povratak turizma kakvog znamo nije samo osnovna građevinska aktivnost, već i strukturna obnova zgrada u tom području.

„Kao priliku za oporavak turizma grada Zagreba i bližeg okruženja koji su također bili pogođeni potresom, ali i COVID-om, vidimo u razvoju posebnih oblika  turizma, posebice zdravstvenog turizma, eno-gastronomskog turizma, kulturnog turizma s povijesnim i arhitektonski važnim lokacijama, kao i ruralnog i  turizma zaštićenih područja u bližoj okolici kao što su Park prirode Medvednica, te Turopolje, Vukomeričke gorice i druga mjesta“, poručila je Brnjac u sklopu četverodnevne online konferencije koju organizira Društvo arhitekata Zagreb (DAZ).

Konferencija je započela u utorak, a DAZ ju je sadržajno organizirao u četiri teme.

Prvoga dana u središtu je bila tema “urbanizam.ZG – pokretanje procesa urbane obnove Zagreba”, potom “Arhitektura i naslijeđe – budućnost graditeljskog nasljeđa Zagreba, “ARTUR – doprinos turizma obnovi Zagreba te “Dani ZG arhitekture – budućnost Zagreba utemeljena na 350 godina iskustva Sveučilišta”.

Pokrovitelji konferencije su Grad Zagreb, Sveučilište u Zagrebu i Vlada Republike Hrvatske s njezina četiri ministarstva ovisno o temi koja je u središtu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.