Britanski šef obavještajne službe Fleming: “Rusiji ponestaje oružja za rat u Ukrajini”

Autor:

epa10234496 Members of the Ukrainian military stand guard next to a site hit by a missile strike in downtown Kyiv (Kiev), Ukraine, 10 October 2022. Explosions have been reported in several districts of the Ukrainian capital Kyiv on 10 October. At least 11 people died and dozens injured as a result of rocket attacks targeting cities across Ukraine, the State Emergency Service (SES) of Ukraine said. Russian troops entered Ukraine on 24 February 2022 starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis.  EPA/ROMAN PILIPEY

EPA/ROMAN PILIPEY

Rusiji ponestaje oružja za rat u Ukrajini, a troškovi Kremlja su “nevjerojatni” u smislu poginulih vojnika i izgubljene opreme, tvrdi britanski šef obavještajne službe.

Sir Jeremy Fleming, u javnom nastupu u utorak iskoristitiće rijetku prigodu kako bi rekao da ukrajinske oružane snage “preokreću plimu” na fizičkom bojnom polju, kao i u kibernetičkom prostoru, doznaje Sky news.

Glavni obavještajni časnik također će govoriti o Kini – glavnom fokusu njegovih komentara.

‘Teroristi moraju biti neutralizirani’

Reći će da Peking nastoji iskoristiti tehnologije u svemiru i na internetu na načine koji bi mogli predstavljati “veliku prijetnju svima nama”.

Fleming će istaknuti zabrinutost zbog potencijala kineske vlade da gađa satelite protivnika u vrijeme sukoba, osakaćujući ključnu domenu na koju se oslanja vojska za lansiranje oružja i komunikaciju. Strahuje se da bi se tehnologija mogla koristiti i za praćenje ljudi.

Također će reći da Komunistička partija Kine “uči lekcije” iz ruskog rata u Ukrajini, zbog kojeg su Ujedinjeno Kraljevstvo i njegovi saveznici sankcijama udarili na rusko gospodarstvo. Opisati će kako bi Peking mogao koristiti digitalne valute za praćenje transakcija ljudi i pomoći u zaštiti svoje ekonomije od vrste sankcija koje se primjenjuju na režim Vladimira Putina.
Zapadni saveznici pomno promatraju Kinu zbog zabrinutosti da bi predsjednik Xi Jinping mogao razmatrati invaziju na otok Tajvan, koristeći lekcije izvučene iz ruskog napada na Ukrajinu kako bi ojačao njezinu obranu od bilo kakvog odgovora Zapada.

U govoru na Royal United Services Institute (RUSI) u Londonu, Felming će se dotaknut  rata u Ukrajini.

On će donošenje odluka ruskog predsjednika Vladimira Putina nazvati “manjkavim” nakon neuspjeha u osvajanju Kijeva u prvim danima rata i neuspjeha u ostvarivanju uspjeha koje je želio postići na istoku.

“To je strategija visokih uloga koja dovodi do strateških pogrešaka u prosudbi”, rekao je Fleming prema izvatcima iz govora objavljenim u ponedjeljak navečer.

“Njihovi dobici se poništavaju. Troškovi za Rusiju, u ljudima i opremi su nevjerojatni. Znamo, i ruski zapovjednici na terenu znaju, da su im zalihe i streljivo pri kraju.

“Ruske snage su iscrpljene. Korištenje zarobljenika kao pojačanja, a sada i mobilizacija desetaka tisuća neiskusnih ročnika, govori o očajnoj situaciji.”

“Oni bježe od regrutacije, shvaćajući da više ne mogu putovati. Znaju da će im pristup modernim tehnologijama i vanjskim utjecajima biti drastično ograničen. I osjećaju razmjere užasne ljudske cijene  rata.”

Šef špijuna će naglasiti potrebu da se zapadnim saveznicima osigura tehnološka rješenja koja se ne oslanjaju na Kinu s obzirom na razlike u vrijednostima između demokratskih i autoritarnih režima.

“Ovo se čini kao jedan od onih trenutaka. Naša buduća strateška, tehnološka prednost, počiva na tome što ćemo mi kao zajednica učiniti sljedećih mjeseci. Uvjeren sam da zajedno to možemo promijeniti u našu zajedničku korist”, piše fleming u svom obraćanju.

Ističući opasnosti nedjelovanja, optužit će kinesku vladu da koristi svoju financijsku i znanstvenu moć za manipuliranje ključnim tehnologijama poput satelitskih sustava i digitalnih valuta kako bi proširila svoju sferu utjecaja i pojačala kontrolu vlasti kod kuće.

Posebno će govoriti o satelitskom sustavu BeiDou na koji su vlasti prisilile kineske građane i tvrtke da ga usvoje, kao io njegovom izvozu diljem svijeta.

Fleming će reći: “Mnogi vjeruju da Kina gradi snažnu protusatelitsku sposobnost, s doktrinom uskraćivanja drugim nacijama pristupa svemiru u slučaju sukoba. Postoji strah da bi se tehnologija mogla koristiti za praćenje pojedinaca.”

Također će govoriti o digitalnim valutama središnje banke koje Kini omogućuju praćenje transakcija korisnika.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.