Britanska vlada iznijela je u utorak planove čiji je krajnji cilj borba protiv kriminala, poticanje gospodarskog rasta i smanjenje klimatskog opterećenja u sklopu političke agende koja bi mogla biti prvi i posljednji ‘kraljev govor’ premijera Rishija Sunaka prije izbora.
Kraljev govor označava početak nove parlamentarne godine, a zadnji ga je put muški monarh održao 1951. godine, premda ne osobno jer je kralj George VI. bio teško bolestan.
U njemu se iznose zakoni koji bi, kako očekuje vlada, trebali proći kroz parlament u sljedećih 12 mjeseci. Tradicija je to koja seže unatrag u 16. stoljeće, donoseći vladin program sukladno neobičnoj britanskoj ustavnoj podjeli izvršnih ovlasti.
U vladinu programu koji je u Domu lordova pred zastupnicima iznio kralj Charles, Rishi Sunak je najavio da namjerava stvoriti ‘liniju razdvajanja’ s oporbenom Laburističkom strankom prije glasanja koje se očekuje sljedeće godine.
S obzirom na to da su po anketama laburisti daleko ispred Sunakova tima, on se nada će iznesenim planom uspjeti premostiti taj jaz tako što će smanjiti “teret” britanskih klimatskih ciljeva koji je na kućanstvima i pooštriti kazne kada su posrijedi najteži prijestupnici.
U kraljevu govoru bilo je malo novoga, više se radilo o zbiru onoga na čemu je Sunak radio otkako je prošle godine postao premijer. Tada je obećao da će zemlji donijeti stabilnost. Prethodno su dvojica njegovih kolega, konzervativnih čelnika bila primorana odstupiti s vlasti u razmaku od samo nekoliko tjedana.
“Moja vlada će, u svakom pogledu nastojati donositi dugoročne odluke u interesu budućih generacija”, rekao je britanski kralj.
Predizborna kampanja
Govor koji je pročitao kralj Charles zvuči kao da je Britanija već krenula u predizbornu kampanju, piše Reuters.
Vlada je dala naznaku da će nastaviti poticati provedbu prijedloga zakona kojim bi se uvele strože zatvorske kazne za najteže prijestupnike. Ponovljeno je i obećanje o poticanju gospodarskog rasta i smanjenju inflacije.
Sunak je u uvodu govora potvrdio da će donijeti zakon o godišnjem izdavanju dozvola za naftu i plin u Sjevernom moru, što su laburisti isključili, kazao je da će postupno ukinuti prodaju duhana mladim osobama u Engleskoj i da će nastaviti s pokušajima rješenja problema ilegalne migracije.
U nastojanju da pridobije mlađe birače vlada je poručila da će nastaviti s provedbom reforma tržišta nekretnina, da će zabraniti deložacije koje provode najmodavaci tako što će izmijeniti sustav koji je ministar nazvao “feudalnim”.
No Sunak je suočen s teškim ciljem – ponovnim pridobivanjem birača dok laburisti u anketama imaju oko 20 bodova prednosti.
Njegova stranka bori se s optužbama koje je terete za seksualne skandale, pod lupom je javnosti zbog upravljanja zemljom za vrijeme pandemije koronavirusa i duboko je podijeljena u pogledu vlastite strategije prije sljedećih izbora. Nada se da njegov plan može promijeniti stvari.
“Prošle smo godine napravili zaokret i poveli zemlju boljim putem”, rekao je u uvodu govora. “No nabrojeni neposredni prioriteti nisu limit za naše ambicije već samo temelji plana čiji je cilj izgraditi bolju budućnost za našu djecu i unuke i ostvariti promjenu koja je zemlji potrebna.”
Komentari