Britanska središnja banka Bank of England objavila je u ponedjeljak da će udvostručiti maksimalni iznos dnevnog otkupa državnog duga, najavljujući i nove mjere kako bi stišala previranja na tržištu britanskih državnih obveznica.
Buru na tržištima izazvao je krajem rujna novi ministar financija Kwasi Kwarteng objavom plana o smanjenju poreza, ne precizirajući kako ga namjerava financirati.
Kako bi stišala previranja, britanska središnja banka odlučila je do 14. listopada otkupljivati državne obveznice s najkraćim rokom dospijeća do 20 godina u vrijednosti do pet milijardi funti (5,53 milijarde dolara) dnevno, podsjeća Reuters.
Danas je BoE objavio da će podići maksimalni dnevni iznos na 10 milijardi funti. Do sada kupovali su daleko manje od minimalnog dnevnog limita, ponudivši otkup obveznica u vrijednosti do 40 milijardi funti, a kupivši ih tek u vrijednosti približno pet milijardi funti.
“Banka je spremna upotrijebiti neiskorišteni iznos kako bi povećala maksimalni iznos preostalih pet dražbi iznad trenutne razine do pet milijardi funti po aukciji”, stoji u priopćenju.
Najavili su i nove mjere kako bi osigurali nesmetan završetak krizne sheme.
Tržište državnih obveznica ponovo je palo nakon bančine najave, a prinosi su porasli na obveznice svih ročnosti budući da je investitore počelo brinuti kako će BoE na kraju prodati otkupljene obveznice.
Val prodaja britanskih državnih obveznica nakon Kwartengovog predstavljanja “mini-proračuna” pokrenuo je veliku potražnju mirovinskih fondova za novcem zbog obveze polaganja kriznog kolaterala u uvjetima pada cijena državnog duga.
Ministar financija u ponedjeljak je pak rekao da će srednjoročni fiskalni plan i objašnjenje o financiranju smanjenja poreza predstaviti već 31. listopada, a ne 23. studenoga, kao što je najavljeno. Istog bi dana trebale biti objavljene i neovisne procjene proračuna.
Raniji datum omogućit će središnjoj banci bolji uvid u vladine planove o porezima i potrošnji prije iduće redovne sjednice 3. studenoga kad bi trebala donijeti novu odluku o kamatnim stopama.
Komentari