BRANKO GRČIĆ: ‘Hrvatske banke povukle su prošle godine dvije milijarde eura svojim vlasnicima u inozemstvu’

Autor:

Zvonimir Barisin/PIXSELL

Ekonomist Branko Grčić, potpredsjednik vlade i ministar regionalnog razvoja i europskih fondova u Milanovićevu premijerskom mandatu, objašnjava zašto on i njegova stranka SDP već dvije godine inzistiraju na tome da Vlada uvede bankama porez na ekstraprofit.

S Brankom Grčićem, bivšim potpredsjednikom vlade i ministrom regionalnog razvoja i europskih fondova u vladi Zorana Milanovića i bivšim saborskim zastupnikom, razgovarali smo u povodu aktualnih pregovora Vlade s trgovačkim lancima oko zamrzavanja cijena za 50 proizvoda. Vlada dogovor još nije postigla s trgovačkim lancima, a Grčić se u razgovoru za Nacional osvrnuo i na činjenicu da je Hrvatska po nečemu postala i lider u Europskoj uniji.

Hrvatska je postala lider po najvišoj stopi inflacije na kraju prošle i početkom ove godine, odnosno po najvećim poskupljenjima u europodručju i najvećem padu industrijske proizvodnje u EU-u. I ovaj se put založio za uvođenje poreza na ekstraprofite, u čemu prednjače banke u Hrvatskoj koje su prošle godine iz Hrvatske svojim bankama majkama u inozemstvu prebacile dvije milijarde eura od ostvarene dobiti.

Grčić je profesor u trajnom zvanju na Ekonomskom fakultetu u Splitu, a na tom je fakultetu bio i dekan. S njim smo razgovarali u trenutku kada se još jednom „zatresla“ vlada HDZ-a i Domovinskog pokreta zbog afere potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede Josipa Dabre.

NACIONAL: U pregovorima s Domovinskim pokretom Andrej Plenković je dva vrlo važna resora, Ministarstvo gospodarstva i Ministarstvo poljoprivrede, prepustio DP-u, a vodili su ih i vode nestručni ministri. Ministarstvo poljoprivrede preuzeo je kineziolog Josip Dabro, koji je morao podnijeti ostavku zbog objavljene snimke na kojoj je pucao iz revolvera u vožnji automobilom. Ministarstvo gospodarstva povjerio je odvjetniku Anti Šušnjaru koji nije ekonomist. Je li se tako premijer Plenković izmakao od odgovornosti u tim vrlo važnim sektorima za svakodnevni život građana?

Ne mogu oko toga spekulirati jer u javnosti je bilo prezentirano da je Domovinski pokret tražio baš te resore. U konačnici za sve te dobre i loše poteze odgovornost snosi – sportskim žargonom rečeno – trener, a to je trenutno premijer Plenković. Očigledno da je i on toga svjestan pa ne iznenađuje brza reakcija oko smjene Josipa Dabre. S njim se broj ministara koji su prije isteka mandata morali napustiti HDZ-ovu vladu popeo na 32.

NACIONAL: Hrvatska je postala lider po nečemu u Europskoj uniji. Ima najveću stopu inflacije u europodručju i najveći pad u industrijskoj i poljoprivrednoj proizvodnji. Koji je vaš komentar tih podataka u odnosu na najveću stopu gospodarskog rasta u EU-u, na koju se poziva premijer Plenković?

Ono na što u SDP-u već mjesecima, da ne kažem godinama, upozoravamo je to da nije toliko bitan kratkoročni iskorak u postizanju viših stopa gospodarskog rasta u odnosu na „kvalitetu“ tog rasta u smislu dugoročne održivosti. A kada gledamo te izvore, odnosno kvalitetu rasta, ne mogu se zanemariti visoki priljevi sredstava iz EU-a, prije svega kohezijskih fondova, sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), značajna sredstva iz Fonda solidarnosti za obnovu nakon potresa u Zagrebu i na Baniji. Za sve to alocirano je prema Hrvatskoj 20-ak milijardi eura do 2026., odnosno 2027. Drugi izvor visoke stope gospodarskog rasta bilo je pumpanje osobne potrošnje…

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.