Braniteljske udruge plitvičkog kraja organiziraju prosvjed za spas NP Plitvička jezera

Autor:

Koordinacija Udruga proizašlih iz Domovinskog rata područja plitvičkog organizirat će 21. lipnja prosvjed pod nazivom „5 do 12 za spas Nacionalnog parka Plitvička jezera“ kako bi se spriječila njegova daljnja devastacija, a održat će se na mostu potoka Plitvica iznad Velikog slapa u NP Plitvička jezera, priopćeno je u petak iz koordinacije.

Razlog prosvjeda je sustavno devastiranje Nacionalnog parka, koje je uslijedila nakon što je Hrvatski sabor 2014. godine prihvatio  Prostorni plan područja posebnih obilježja Nacionalnog parka Plitvička jezera, uz suglasnost resornih Ministarstava, ističe se u priopćenju.

Pod krinkom gospodarskog razvoja i domaćeg stanovništva, prostornim planom omogućena je divljačka apartmanizacija u režiji nekolicine vanjskih investitora koji ne prežu ni pred čim. U posljednje dvije godine u Plitvica selu, koje se nalazi u neposrednoj blizini jezera, “legalno” je niknulo tridesetak novih objekata premda selo nema vodovod ni kanalizaciju, dodaje se.

Prema podacima Turističke zajednice općine Plitvička jezera u tom su naselju noćenja porasla sa 700, 2009. godine na 12.500, 2016. godine. U tijeku je gradnja najmanje 10 novih objekata iako je UNESCO tražio obustavu gradnje, upozoravaju braniteljske udruge plitvičkog kraja.

Naglašavaju da selo nema legalan vodoopskrbni sustav već se domaćinstva opskrbljuju vodom iz starog austrougarskog sustava čija je kaptaža na izvoru potoka Plitvice. Upozoravaju da višestruko povećanje potrošnje vode može u ljetnim sušnim periodima, kada je izdašnost izvora minimalna, prouzročiti potpuno presušivanje Velikog slapa.

Selo nema niti sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda već se izdane vodopravne dozvole temelje na septičkim jamama. U ovim trenucima, baš kao i protekle dvije godine, preko mosta na potoku Plitvica na samo nekoliko metara iznad Velikom slapu, jednoj od najpoznatijih prirodnih vizura Hrvatske, svakodnevno prelaze šleperi, labudice, mikseri i sva ostala teška mehanizacija uključujući i autobuse koji prevoze turiste, premda je na mostu već desetljećima ograničenje 3,5 tona. Unatoč svim tim činjenicama na koje u posljednje vrijeme upozorava i Uprava parka, tamo niču novi apartmanski objekti čija je jedina svrha brz obrt i povrat investicije, navodi se u priopćenju.

Plitvica selo izdvojeno je kao drastičan primjer jer se nalazi u neposrednom slivu jezera čije je područje naznačeno kao područje visoke ranjivosti zaštićene prirode,  dodaje se.

Slično je stanje, kažu organizatori prosvjeda, i u naselju Jezerce, 2008. godine ostvareno je 12.000 noćenja, a 2016. godine 39.000 noćenja. Broj kreveta je narastao sa 270 na 530. U tijeku je gradnja najmanje 12 novih apartmanskih objekata.

Iz Koordinacije Udruga proizašlih iz Domovinskog rata područja plitvičkog kraja naglašavaju da zbog svega navedenog Plitvičkim jezerima prijeti brisanje s UNESCO-ovog popisa svjetske baštine.

“Čvrstog smo stava da je očuvanje Nacionalnog parka Plitvička jezera kao svjetskog dobra javni i nacionalni interes te svaki pokušaj ostvarivanja partikularnih interesa na štetu zaštićene prirode, Javne ustanove i lokalnog stanovništva smatramo izravnom ugrozom nacionalnih interesa Republike Hrvatske”, kažu iz koordinacije.

Zaključuju kako NP Park Plitvička jezera u suradnji s lokalnim stanovništvom ponovno mora postati generator održivog razvoja ličke regije koji podrazumijeva poticanje ekološke poljoprivredne i ostale tradicijske proizvodnje u okvirima održivog turizma.

Prosvjed „5 do 12 za spas Nacionalnog parka Plitvička jezera“ najavljen za 21. lipnja organiziraju Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata Općine Rakovica,
Udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Općine Saborsko,  Udruga branitelja Domovinskog rata općine Plitvička Jezera i  Udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Općine Plitvička Jezera

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)