BRAMMERTZ ‘BiH treba ustupiti suđenja za ratne zločine susjednim državama’; 400 počinitelja u Srbiji i Hrvatskoj

Autor:

23.09.2024., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Konferencija za medije predsjednika VSTV-a Halila Lagumdzije i glavnog tuzioca Medunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove Sergea Brammertzoa. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Glavni tužitelj Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) Serge Brammertz upozorio je u ponedjeljak kako se mora ubrzati procesuiranje osoba koje su počinile ratne zločine u BiH a skrivaju se u susjednim državama.

Brammertz je tijekom dana u Sarajevu o ovom problemu razgovarao s dužnosnicima pravosudnih tijela u BiH te predstavnicima udruga koje okupljaju bivše zatočenike i članove obitelji ubijenih i nestalih tijekom rata od 1992. do 1995. godine.

Nakon toga novinarima je rekao kako je nezadovoljan činjenicom da brojni počinitelji ratnih zločina i danas uživaju u slobodi, najčešće zlorabeći dvojna državljanstva kako bi pobjegli od procesuiranja pred sudovima u BiH.

“Na stotine je počinitelja ratnih zločina u BiH koji su našli utočište u susjednim zemljama”, rekao je Brammertz. Istaknuo je kako državni ustavi stvaraju zapreke za izručenja takvih osoba pa je jedini način da se zadovolji pravda ustupiti kazneni progon.

Podsjetio je kako je ranije u rujnu bio u Zagrebu i Beogradu te u Podgorici i to je pitanje i tamo pokrenuo. Smatra kako svi razumiju da nema druge opcije osim ustupanja suđenja a to sada shvaćaju i u BiH.

Primjedbe koje zbog problema u procesuiranju ratnih zločina i rezerve u odnosu na mogućnost ustupanja imaju u nevladinim udrugama smatra opravdanim, no misli kao je i u njihovu interesu da se krene s mrtve točke i pokrenu procesi koji su sada “u limbu”.

Vučić se sastao s tužiteljem Haškog suda, tvrdi da je Srbija spremna razmjenjivati optužnice s BiH

Regionalna suradnja mora i treba biti bolja. U protivnom ne možemo očekivati nikakav napredak”, rekao je Brammertz dodajući kako je jasno da ustupanje slučajeva nije idealno rješenje, ali je jedino moguće u postojećim okolnostima.

Rekao je i kako MICT, odnosno ured tužitelja, ostaju spremni pomoći regionalnom pravosuđu sa svim podacima prikupljenim tijekom istraga i suđenja na kojima je u Den Haagu procesuiran 61 počinitelj ratnih zločina na području bivše Jugoslavije.

Upozorio je kako je regionalni problem i dalje veličanje ratnih zločinaca, nijekanje genocida te jezik mržnje jer je to najveća smetnja pomirenju.

Predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH Halil Lagumdžija rekao je kako se trenutačno preko 40 posto predmeta vezanih za ratne zločine odnosi na osobe koje su nedostupne tijelima pravosuđa u BiH. Riječ je o oko 400 počinitelja.

Najveći broj tih osoba nalazi se u Srbiji i Hrvatskoj“, rekao je Lagumdžija pojašnjavajući kako se nešto više od 130 osumnjičenika skriva u Srbiji, a nešto manje u Hrvatskoj dok su ostali u drugim državama diljem svijeta.

Glavni haški tužitelj Brammertz: “Mladić spada među najgore ratne zločince”

Podsjetio je kako je gotovo uobičajena praksa da nijedna država ne izručuje svoje državljane osumnjičene za ratne zločine, što je problem i u ovom slučaju. Stoga je, kako kaže, potrebno poboljšati suradnju pri ustupanju slučajeva ratnih zločina jer će u protivnom počinitelji ostati nekažnjeni.

Rekao je kako od Brammertza očekuju pomoć ne bi li se napravio “pozitivni pritisak” da se osumnjičeni procesuiraju izvan BiH odnosno u susjednim državama, a za to sada postoji načelna spremnost i udruga koje okupljaju preživjele žrtve zločina i članove obitelji ubijenih.

“Odgovora (iz Zagreba i Beograda) je bilo. Ne možemo biti apsolutno nezadovoljni, ali ni apsolutno zadovoljni“, rekao je Lagumdžija.

SREBRENICA Agius i Brammertz oštro osudili negiranje genocida

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.