U 12. izbornoj jedinici, koju čini cijela Hrvatska, pripadnici nacionalnih manjima biraju osam zastupnika: tri srpska, po jednog talijanska i mađarska, jednog zajedničkog češka i slovačka, jednog pet ranije spomenutih manjina, a jednog 12 manjina (austrijska, bugarska, njemačka, poljska, romska, rumunjska, rusinska, ruska, turska, ukrajinska, vlaška i židovska).
Hodžićevo ime nije nepoznato pratiteljima izbora, kao kandidat grupe birača nastupio je i na saborskim izborima 2020. godine, no u konkurenciji sedam kandidata za zastupnicu pet manjina izabrana je Ermina Lekaj Prljaskaj iza koje je stajala Unija Albanaca u Hrvatskoj.
Uoči ovogodišnjih parlamentarnih izbora Bošnjaci u Hrvatskoj su postigli politički dogovor i po prvi put u 20 godina izašli zajedno s podrškom jednom kandidatu – Arminu Hodžiću.
“Nikada nismo bili ovako ujedinjeni, ovo je patriotski front za koji vjerujem da će polučiti ne samo predstavnika Bošnjaka u Saboru, nego i promjenu paradigmu dosadašnjih odnosa”, rekao je Hodžić na predstavljanju inicijative.
Smatra kako je to najveći iskorak i pokazatelj zajedništva Bošnjaka u proteklih 20 godina.
“Ovo više nije samo pitanje jeste li za Armina, nego referendumsko pitanje jeste li da Bošnjak bude u Saboru. Ako ne iskoristimo ovaj trenutak Bošnjaci u Hrvatskoj će nestati kao politička činjenica i politički faktor”, naglasio je.
‘Vrijeme je da i mi Bošnjaci konačno uđemo u Sabor jer smo druga najbrojnija manjina u Hrvatskoj’
Hodžić je bio kandidat Bošnjaka u XII. izbornoj jedinici za predstavnike albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine, istaknuo je da ne želi ponavljati greške svojih prethodnika i neće biti predstavnik samo Bošnjaka, već i ostalih.
Iako su druga najbrojnija nacionalna manjina u Hrvatskoj Bošnjaci od 2015. nemaju svoga predstavnika u Hrvatskom saboru, a kao jedan od najčešćih razloga se spominje prevelik broj kandidata u XII. izbornoj jedinici.
Kadro Kulašin, predsjednik Sabora bošnjačkih asocijacija u Hrvatskoj, objasnio je kako je s ciljem stvaranja okvira unutar kojeg će se moći dogovarati budući potezi, projekti, inicijative, pokrenuta inicijativa da Bošnjački nacionalni savjet, Bošnjačko nacionalno vijeće i Sabor bošnjačkih asocijacija u Hrvatskoj pokrenu zajedničku organizaciju.
“Nije riječ ni o kakvoj težnji za uspostavom još jedne krovne organizacije niti dominacije nad bilo kime, no činjenica je da navedene organizacije zajedno s Bošnjačkom nacionalnom zajednicom Hrvatske čine glavne stupove Bošnjaka u Hrvatskoj”, istaknuo je.
Dodao je kako su njihova vrata otvorena Bošnjačkoj nacionalnoj zajednici Hrvatske i Koordinaciji županijskih vijeća i predstavnika bošnjačke nacionalne manjine, te očekuju da im pristupe.
Bermin Meškić, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog savjeta u Hrvatskoj te predsjednik buduće organizacije “Bošnjaci zajedno”, ocijenio je da su ovo povijesni trenuci za Bošnjake, a idući zbori bit će od presudnog značaja.
“Bošnjaci su branili Hrvatsku, mi smo ovdje poziitivna priča, a mi mladi smo pokazali da mijenjamo obrasce djelovanja Bošnjaka u Hrvatskoj”, ustvrdio je.
DRAMICA S MANJINCIMA Pupovac siguran, Radinu visi mandat, Bošnjaci vode ispred Albanaca
U velikom intervjuu za Nacional Hodžić je istaknuo kako Bošnjačka nacionalna manjina niz godina uporno radi na okupljanju i ujedinjenju svog biračkog tijela kako bi Bošnjak ponovno u Saboru zastupao bošnjačka prava.
Armin Hodžić, rođen je u Zagrebu 1996., odrastao u Kozari Boku, maturant Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića koji je završio Fakultet političkih znanosti u Zagrebu s temom bilateralnih odnosa između RH i BiH, odnosno otvorenih pitanja tih dviju država. Od 2019. predsjednik je Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba.
Nacional je razgovarao s najmlađim predsjednikom u povijesti Vijeća, koji je sa svega 23 godine, na manjinskim izborima ponovno bio izabran za predsjednika Vijeća uz rekordni rezultat, osvojivši svih 25 mandata u Vijeću uz najveći do sada broj preferencijalnih glasova.
Od 2018. Hodžić je predsjednik i Bošnjačkog nacionalnog vijeća, a od rujna 2023. izabran je na dužnosti predsjednika Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba. Hodžić govori o problemima na koje u Hrvatskoj nailaze Bošnjaci, identitetu dijela biračkog tijela koji se izjašnjava Muslimanima i odnosima između dviju susjednih država koji nisu idilični.
Komentari