Španjolska, Irska i druge članice Europske unije planiraju priznati palestinsku državu 21. svibnja, rekao je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell kasno u četvrtak uoči očekivanog glasanja u Ujedinjenim narodima u petak o palestinskoj kandidaturi za punopravno članstvo.
Španjolski premijer Pedro Sanchez rekao je u ožujku da su se Španjolska i Irska, zajedno sa Slovenijom i Maltom, složile poduzeti prve korake prema priznanju palestinske države pokraj Izraela, smatrajući rješenje s dvije države ključnim za trajni mir.
‘Simboličan čin političke prirode’
Upitan hoće li 21. svibnja Španjolska, Irska i druge zemlje EU priznati palestinsku državu, Borrell je odgovorio potvrdno, spomenuvši i Sloveniju.
“Ovo je simboličan čin političke prirode. Više od države, on prepoznaje volju da ta država postoji“, rekao je, dodavši da će odluku vjerojatno slijediti Belgija i druge zemlje.
Ranije je španjolski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares rekao da je odluka o priznanju donesena, iako nije naveo datum provedbe.
Izraelci tvrde da je priznanje Palestine ‘nagrada za terorizam’
Međunarodni pozivi na prekid vatre i trajno okončanje palestinsko-izraelskog sukoba porasli su zajedno s brojem poginulih u izraelskoj ofenzivi u Gazi za uništenje Hamasa nakon smrtonosnog napada militanata 7. listopada.
VETO NA NACRT REZOLUCIJE Amerikanci spriječili primanje palestinske države u UN
Izraelske vlasti rekle su da planovi za palestinsko priznanje predstavljaju “nagradu za terorizam” koja bi smanjila izglede za dogovorno rješenje sukoba u Gazi.
Što će odlučiti UN?
Opća skupština UN-a trebala bi u petak podržati palestinsku kandidaturu da postane punopravna članica te svjetske organizacije, priznajući je kao kvalificiranu za članstvo, a onda poslati zahtjev natrag Vijeću sigurnosti UN-a da “ponovno razmotri stvar Palestincima u korist”.
Irska nacionalna televizijska kuća RTE rekla je u četvrtak da Španjolska, Irska, Slovenija i Malta čekaju glasanje u UN-u i da razmatraju zajedničko priznanje 21. svibnja.
Glasnogovornik španjolskog Ministarstva vanjskih poslova još nije odgovorio na zahtjev za komentar, niti su se druge zemlje izjasnile o datumu.
Slovenski premijer Robert Golob rekao je ranije ovog tjedna da će njegova zemlja priznati državnost Palestine do sredine lipnja.
Od 1988. godine, 139 od 193 države članice UN-a priznale su palestinsku državnost.
Komentari