Potpredsjednik Vlade Boris Milošević u srijedu je komentirao obnovu nakon potresa. Poručio je da se Vlada trudi osigurati, ne samo obnovu, nego bilo koju vrstu pomoći građanima kako se ne bi osjećali napušteno.
Lokalna samouprava, ističe, funkcionira u jako otežanim okolnostima, ali i dalje ima svoje službenike i službe te su im osigurana sredstva kako bi zapošljavali ljude. Sada su, kaže Milošević, fokusirani na izmjene Zakona koje bi danas trebale biti na užem kabinetu, a sutra na Vladi.
“Jasno mi je, kada čovjek pogleda iz svoje perspektive, kada se nalazi u kontejneru, kuća mu je srušena, a zna se da dolazi zima, naravno da nema optimistični pogled na budućnost”, rekao je.
Što se tiče Zagreba, Milošević je rekao da građani više neće imati obavezu sudjelovanja financijski u obnovi svojih stanova i kuća. “To je dosad iznosilo 20%, to sada preuzima država. Ono što je važno za državu u tom procesu, država je izgubila jako puno vremena s tim administrativnim procesom, to se sve miče i građani su oslobođeni sudjelovanja što će sigurno ubrzati i olakšati samu obnovu u Zagrebu”, rekao je.
Za Baniju su, kaže, predvidjeli izgradnju stambenih zgrada. “Ono što smo predvidjeli za većinom za Baniju, ali i Zagreb je da ćemo obnavljati i kuće koje nisu legalizirane, a u naknadnoj proceduri ćemo ih legalizirati. Nećemo tražiti vlasništvo 1/1, zemljišne knjige nisu sređene i lutrija je naći vlasništvo 1/1, na taj način ćemo, nadajmo se, ubrzati proceduru i donošenje odluka”, objasnio je.
Ističe i kako ne treba podcjenjivati ono što su dosad napravili. “Činjenica je da smo mi završili 617 kuća na Baniji, imale su manja oštećenja, ali bila su oštećenja jer kuće nisu bile funkcionalne. Ljudi svaki dan zovu kada će doći na red, imamo oko 160 kuća koje se rade, a tisuću elaborata je završeno. Riješili smo problem plaćanja elaborata. 1.listopada je završen postupak javne nabave izgradnje zamjenskih kuća. Ne znam detalje, ali javilo se 40-ak firmi koje su spremne ponuditi svoje usluge i proizvode za izgradnju kuća kakve je zakon propisao, 55, 65 i 80 kvadrata i to tri tipa kuća od montažne i ove klasične građe”, rekao je Milošević za N1.
Početak izgradnje tih zamjenskih kuća, kaže, očekuju početkom sljedećeg mjeseca. “Ne bih podcjenjivao ovaj posao koji se radi i s manjim oštećenjima, dimnjacima, zabatnim zidovima, tu se radi velik posao, isto imamo 40-ak izvođača koji svakodnevno rade. Nažalost imamo jako velik broj oštećenih kuća pa to nije vidljivo toliko. I kada krene izgradnja zamjenskih kuća imat ćemo nezadovoljnih građana koji će biti nezadovoljni dok ne dođu na red”, poručio je.
Rekao je i kako obnova neće potrajati 50 godina te da nastoje postići dinamiku od 50 kuća tjedno- “Nitko nije pod vedrim nebom, svi imaju neku vrstu smještaja. Imamo ljude koji su u kontejnerima, imamo ljude koji su u državnim stanovima, imamo građane koji su u privatnim smještajima, a država im financira 70 kuna po kvadratu i potrošeno je oko 25 milijuna kuna na to. Svi oni koji su u kontejnerima mogu se javiti na natječaj i dobiti sredstva za iznajmljivanje privatnog stana ili kuće. Mi smo podijelili 3500 električnih grijalica. Imamo oko 300 grijalica na lageru i naručili smo još 800 da imamo”, rekao je.
Za ljude u kontejnerima bez sanitarnog čvora osigurali su mobilne toalete, a neki nemaju priključak na vodu samo zato što nema vodovodne mreže do njihove kuće.
Komentari