BORBA S INFLACIJOM Jurčić: Plaće u Hrvatskoj su male, a dogovaranje cijena propalo je i caru Dioklecijanu

Autor:

Screenshot: HRT

Ljubo Jurčić komentirao je najavu Vlade o zamrzavanju cijena pedesetak proizvoda, upozoravajući na moguće negativne posljedice takvih mjera za hrvatsko gospodarstvo.

Vlada će uskoro objaviti popis proizvoda čije će cijene biti zakonski ograničene, a prodaja tih pedesetak artikala neće smjeti biti skuplja od cijene koju propiše država.

“Ovaj pristup nije novina u ekonomiji ni tehnologiji. Prvi pisani tragovi o ovakvom ‘korigiranju tržišta’ potječu još od vremena rimskog cara Dioklecijana. On je odredio maksimalnu cijenu za poljoprivredne proizvode i minimalnu nadnicu za radnike, vjerujući da će na taj način uspostaviti ekonomski i socijalni red u carstvu.

GLADNI I ŽEDNI Ovo je 20 novih proizvoda kojima će cijena biti ograničena

Međutim, posljedica toga bio je opadanje opskrbe hranom u gradovima jer proizvođači nisu mogli ostvariti profit, što je dovelo do gladi. Latifundije su propale jer nisu bile konkurentne robama uvezenim iz Egipta zbog propisanih nadnica”, rečeno je u HRT-ovoj emisiji “Studio 4”.

Razvoj ekonomije

Ekonomski analitičar i nekadašnji ministar gospodarstva u Račanovoj vladi Ljubo Jurčić je objasnio kako je suvremena ekonomija počela evoluirati početkom 19. stoljeća. Prvo se razvila mikroekonomija, koja proučava osnovne proizvodne procese unutar poduzeća, između poduzeća te između poduzeća i potrošača.

“Kada su se ponavljale velike krize, Roosevelt je to rješavao s ‘New Dealom’, točno onako kako je to opisao John Maynard Keynes. Tako je definirana ekonomska uloga države, a nastala je i makroekonomija.

MRAK TARITAŠ: Svima koji povećavaju cijene unedogled, trajno povećati porez na dobit. Pa da vidimo…

Kasnije je Jan Tinbergen, prvi nobelovac u ekonomiji, prepoznao da postoji sustav pomoću kojeg država može upravljati ekonomijom bez socijalističkog ili komunističkog direktnog upravljanja. Takav pristup omogućava stvaranje uvjeta i mehanizama kako bi rast dohotka bio brži od inflacije”, rekao je Jurčić.

‘Inflacija je bolest ekonomije’

Komentirajući odluku Vlade o zamrzavanju cijena pedesetak proizvoda kao odgovor na inflaciju, Jurčić je kazao: “To je čisto politički potez, da ne kažem politikantski, koji je nametnut zbog rasta cijena.”

“Inflacija do pet posto u ekonomiji smatra se umjerenom. Međutim, umjerena inflacija je moguća samo kada ljudi imaju prosječan zadovoljavajući dohodak, a on u Hrvatskoj nije postignut. Prosječni zadovoljavajući dohodak trebao bi biti oko 2000 eura”, dodao je Jurčić. Za inflaciju je rekao da je znak da u ekonomiji postoji problem.

DA SAM PEKAR… Ministar Kiflica u Saboru je opet prosipao bisere o inflaciji, samo rješenja nije ispekao

Inflacija je bolest ekonomije. Ako idemo dublje u analizu, možemo reći da je inflacija znak nečega što nije u redu u ekonomiji. Kao povišena tjelesna temperatura, inflacija mora postojati, ali ako je previsoka, to pokazuje da nešto nije u redu. Ako analiziramo strukturu ekonomije i tržišta, vidjet ćemo da nezadovoljavajući rezultati proizlaze iz tih struktura. Tržište, primjerice, može ukazivati na postojanje monopola”, objasnio je.

‘Dugoročno reguliranje cijena uništit će strukturu gospodarstva, kao u slučaju Dioklecijana’

Govoreći o dogovaranju cijena, Jurčić je upozorio da su cijene rezultat kompleksnog mehanizma koji se odvija unutar strukture gospodarstva i tržišta.

“Kada se ove dvije strukture susretnu, dogovor o cijenama neće donijeti željeni rezultat. Država može, pod određenim uvjetima poput rata ili gladi, privremeno regulirati cijene, ali dugoročno to će, kao u slučaju Dioklecijana, uništiti strukturu gospodarstva“, zaključio je Jurčić gostujući u emisiji “Studio 4”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.