Bogatije članice Svjetske trgovinske organizacije (WTO) ponovo su blokirale inicijativu da se suspendiraju patenti na cjepiva protiv covida 19 kako bi se omogućila masovnija proizvodnja i opskrba siromašnijih zemalja.
Južnoafrička Republika (JAR) i Indija ponovo su u srijedu zatražile da se suspendiraju WTO-ovi propisi o zaštiti intelektualnog vlasništva (TRIPS) kako bi cjepiva protiv covida 19 mogli proizvoditi i proizvođači generičkih lijekova i druge tvrtke.
JAR je ustvrdio da sustav TRIPS ne funkcionira, podsjetivši da tijekom pandemije HIV/AIDS-a nisu osigurani spasonosni lijekovi, što je u Africi rezultiralo gubitkom 11 milijuna ljudskih života.
Prijedlog Južnoafričke Republike i Indije podržalo je osamdesetak članica WTO-a, većinom zemalja u razvoju, ali su im se suprotstavile zapadne zemlje, uključujući Veliku Britaniju, Švicarsku, države EU-a i SAD, s velikim domaćim farmaceutskim tvrtkama.
Zapadne države tvrde da je zaštita prava intelektualnog vlasništva potaknula istraživanja i inovacije i da suspenzija tih prava ne bi rezultirala znatno boljom opskrbom cjepivima.
Nakon trosatne rasprave, osme o toj temi od prošlogodišnjeg listopada, WTO-evo Vijeće za TRIPS nije postiglo konsenzus, nužan za usvajanje prijedloga o suspenziji.
Složili su se ipak da će još dva puta razgovarati u travnju, prije sljedećeg redovnog sastanka, zakazanog 8. i 9. lipnja.
Proizvođači u fokusu
Indija je veliki proizvođač generičkih lijekova, ali niz vodećih kompanija koje proizvode generičke lijekove ima sjedište i u razvijenim zapadnim zemljama, uključujući Viatris, sa sjedištem u SAD-u, Sandoz, čije je sjedište u Švicarskoj, i izraelsku Tevu.
Udruga Liječnici bez granica sastavila je u listopadu prošle godine pismo, koje je potpisalo preko 375 organizacija civilnog društva, podržavajući suspenziju patenata na cjepiva i lijekove za covid 19.
Nova glavna direktorica WTO-a Ngozi Okonjo-Iweala naglasila je u utorak da je rasprava “ključna”, dodavši ipak da zemlje i vlade moraju odmah poduzeti mjere da se proizvodnja poveća, posebno u gospodarstvima u nastajanju.
Proizvođači moraju razmotriti opcije zajedno sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO), savezom za cjepiva Gavi, čijim je odborom nekada predsjedala, i poslovnim udrugama, poručila je čelnica WTO-a.
“Moramo se pobrinuti da ispunimo očekivanja, kako bi milijuni ljudi koji nas čekaju suspregnutog daha znali da radimo na konkretnim rješenjima”, izjavila je bivša nigerijska ministrica financija i vanjskih poslova.
Suspenzija ili dijeljenje?
Neki podsjećaju na prisilne licencije kojima se vladama omogućuje suspenzija patenata bez suglasnosti vlasnika.
Prije dva desetljeća Mozambik, Zambija i Zimbabve izdali su takve dozvole za lijekove za HIV/AIDS, nakon neuspjelih pregovora s proizvođačima, a njihov primjer slijedili su i Indonezija, Malezija i Brazil.
Time su drastično smanjili troškove lijekova za AIDS koji su postali dostupni većem broju ljudi.
Dok JAR i Indija rješenje traže u suspenziji patenata i “neograničenom globalnom dijeljenju tehnologije i znanja”, čelnica WTO-a zagovara “treći put” – dijeljenje patenata u okviru postojećih međunarodnih propisa.
Rasprave u Vijeću za TRIPS-a iznimno su važne, ali “činjenica je da će svaki dan nestašice cjepiva biti plaćen ljudskim životima”, rekla je Okonjo-Iweala u utorak.
Njezin prijedlog izdavanja većeg broja dozvola za proizvodnju cjepiva poduprla je i Američka trgovinska komora, utjecajno američko poslovno udruženje, napominje Reuters.
Komentari