Bode: “Rumunjska više neće tolerirati odbijenice za schengensku zonu koje nemaju veze s tehničkim uvjetima”

Autor:

EPA/Robert Ghement

Rumunjska ove godine očekuje ulazak u schengensku zonu i odbijanje koje nema veze s tehničkim uvjetima mora prestati, izjavio je u utorak u Zagrebu rumunjski ministar unutarnjih poslova Lucian Bode.

Rumunjska, Bugarska i Hrvatska su se godinama pripremale za ulazak u europsko područje slobodnog kretanja ljudi. No, dok je turistička Hrvatska krajem prošle godine primljena, Rumunjska i Bugarska su odbijene, jer im neke članice zamjeraju da ne čine dovoljno na zaustavljanju ilegalnih migracija i suzbijanju korupcije.

Nakon sastanka s hrvatskim kolegom Davorom Božinovićem, Bode je rekao je da različita osjetljiva unutarnja pitanja na koje neke članice pozivaju kako bi opravdale odbijanje rumunjske kandidature “nisu i neće se više smatrati ozbiljnim argumentima”.

“Nategnuto povezivanje tog pitanja s kojekakvim drugim europskim problemima koji nemaju veze s rumunjskim ispunjavanjem tehničkih kriterija za priključenje šengenskom području moraju prestati”, istaknuo je i dodao da računa na podršku Hrvatske.

Božinović je to potvrdio rekavši da je ulazak Rumunjske dobar za tu zemlju, za EU i za cijeli prostor bez unutarnjih graničnih kontrola.

“Države na vanjskim granicama EU-a podnose najveći teret ilegalnih migracija. Ako je nas na vanjskim granicama više u šengenskom području, onda će i naš glas biti i jasniji i uvjerljiviji”, istaknuo je Božinović.

Hrvatska je 1. siječnja, nakon manje od deset godina članstva u EU-u, postala članica schengenskog područja, ušavši u klub s još 26 država i 420 milijuna ljudi u najvećem svjetskom prostoru slobodnog kretanja među državama.

No, čekanje na ulaznicu nastavlja se na ogorčenje Bugarske i Rumunjske, dvije članice EU-a kojima je u prosincu prošle godine odbijena kandidatura unatoč velikim naporima koje su uložile da ispune kriterije Bruxellesa.

Obje zemlje pristupile su Europskoj uniji još 2007., šest godina prije Hrvatske i obje su ispunile tehničke uvjete koje je postavio Bruxelles.

I jedna i druga su napredovale u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije, no kada je proces završio, Austrija se usprotivila ocjenom da dvije zemlje ne čine dovoljno kako bi zaustavile ilegalne migracije te strahuje da će se priljev još pojačati ako bi one ušle u zonu.

Nizozemska je u konačnici promijenila stajalište i dala zeleno svjetlo Rumunjskoj iako se dugo protivila, no nije isto učinila i za Bugarsku kojoj zamjera korupciju i nedovoljno poštivanje ljudskih prava.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.