BLAMAŽA Ivankovićeva Kina poražena u Japanu s čak 7:0

epa11586649 Ayase Ueda (C) of Japan in action during a 2026 FIFA World Cup Qualifying third round soccer match between Japan and China at Saitama Stadium in Saitama, north of Tokyo, Japan, 05 September 2024.  EPA/KIMIMASA MAYAMA

EPA/KIMIMASA MAYAMA/HINA

Nogometaši Japana pobjednički su startali u trećoj fazi azijskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. demoliravši na stadionu u Saitami Kinu s čak 7-0.

Japanci su nanijeli pravu katastrofu Kinezima koje vodi hrvatski trener Branko Ivanković, a Wataru Endo i Kaoru Mitoma donijeli su Japanu prednost od dva pogotka u prvom dijelu. U nastavku je uslijedila kanonada Japanaca, prvo je napadač Monaca Takumi Minamino dvaput pogodio gol Kineza, da bi Junya Ito, Daizen Maeda i Takefusa Kubo donijeli konačnih 7-0. Kina je dosad samo jednom igrala na SP-u, a sudeći po rezultatu ove utakmice, nisu im velike šanse da ponovno izbore svjetsku smotru.

U ovoj skupini Bahrein je pod vodstvom još jednog hrvatskog stručnjaka Dragana Talajića u Gold Coastu šokirao Australiju s 1-0 autogolom Harrya Souttara u 89. minuti. Australci su od 77. minute igrali bez isključenoga Kusini Yengija, a Bahrein je na sjajan način započeo lov na svoj prvi nastup na SP-u.

U skupini C kasnije Saudijska Arabija i Indonezija, a izravan prolaz na SP će ostvariti prve dvije selekcije, dok će treće i četvrtoplasirana ekipa napredovati u daljnji krug kvalifikacija. Azija je dobila osam zajamčenih mjesta na mundialu, s mogućnošću daljnjeg plasmana putem interkontinentalnog doigravanja.

U skupini B Južna Koreja i Palestina su u Seulu odigrali 0-0.