Bivši zapovjednik ruske privatne vojne tvrtke Wagner Andrej Medvedev pobjegao je u Norvešku i traži azil.
Andrej Medvedev je u intervjuu s ruskim aktivistom koji pomaže ljudima u traženju azila u inozemstvu rekao da se boji za svoj život nakon što je odbio obnoviti ugovor s Wagnerom. Istaknuo je da je strahovao da će završiti kao Jevgenij Nužin – prebjeg iz Wagnera koji je ubijen pred kamerama maljem.
“Bačeni smo da se borimo kao topovsko meso”, rekao je Vladimiru Osečkinu, voditelju Gulagu.net, grupe za zagovaranje ljudskih prava. Glasnogovornik norveške policijske sigurnosne službe Eirik Veum potvrdio je u ponedjeljak za CNN da je Medvedev u Norveškoj i da traži azil.
Veum je rekao da je to zasad istraga lokalne policija, ali da je Služba sigurnosti obaviještena.
Medvedev je rekao da je prešao granicu u blizini ruskog grada Nikel, dok je norveška policija, ne navodeći identitet, objavila da je ‘nedramatično’ uhitila muškarca u Pasviku na norveškoj strani granice u 1:58 ujutro u petak, 13. siječnja.
Medvedev je rekao da je prešao granicu i prišao prvoj kući koju je našao. “Na lošem engleskom sam ispričao lokalnoj ženi svoju situaciju i zatražio pomoć. Dok sam bio na cesti, prišli su mi granični policajci i policija. Odveden sam u odjel, gdje sam ispitan i optužen za ilegalni prelazak. Sve sam im objasnio i rekao zašto sam to učinio. Bilo je pravo čudo što sam uspio doći ovdje”, rekao je.
Medvedev je prethodno dvaput pokušao prijeći u Finsku, bez uspjeha.
Šef Wagnera Jevgenij Prigožin, potvrdio je Telegramu u ponedjeljak da je Medvedev služio u njegovoj skupini dodao da ‘trebao biti procesuiran zbog pokušaja zlostavljanja zatvorenika’. Medvedev je još u prosincu negirao da je počinio bilo kakav zločin u Ukrajini.
“Ugovor s Wagnerom potpisao sam 6. srpnja 2022. Bio sam postavljen za zapovjednika prve desetine 4. voda 7. jurišne desetine. Kada su zatvorenici počeli pristizati, situacija u Wagneru se stvarno promijenila. Prestali su nas tretirati kao ljude. Bačeni smo da se borimo kao topovsko meso”, rekao je tada.
Medvedev je dodao da su im svakog tjedna slali sve više zatvorenika. “Izgubili smo puno ljudi. Samo u našem vodu izgubili smo 15 do 20 ljudi. Koliko ja znam, većina njih je pokopana u Luganskoj Narodnoj Republici i proglašena nestalima. Ako ste proglašeni nestalim, rodbini se ne isplaćuje osiguranje”, otkrio je.
Tvrdio je da su zatvorenici ‘strijeljani zbog odbijanja borbe ili izdaje’. “Bojim se za svoj život Nisam počinio nikakav zločin. Odbio sam sudjelovati u manevrima Jevgenija Prigožina”, rekao je u prosincu.
Osečkin je u ponedjeljak za CNN rekao da je počeo pomagati Medvedevu krajem studenog. Prigožin je, objasnio je, naredio da se svi ugovori automatski obnavljaju, počevši od tog mjeseca. Kad ga je Medvedev odbio obnoviti, pretukli su ga, tvrdi Osečkin.
“Andrei je odlučio napustiti Wagner. Kada se to dogodilo, tražile su ga sigurnosne službe Wagnera i ruske specijalne službe. Postojala je prijetnja njegovom životu. Bojao se da će biti pogubljen na isti način kao Jevgenij Nužin – maljem. Mi, kao branitelji ljudskih prava, odlučili smo mu pomoći i zaštititi njegov život”, ispričao je.
Osečkin je dodao da ne pokušavaju opravdati postupke Medvedeva u vezi s njegovim sudjelovanjem u Wagner grupi. Ali, ističe, treba shvatiti da je odlučio pobjeći iz Wagner grupe kao terorističke organizacije koja ubija i Ruse i Ukrajince.
Skupina plaćenika, na čelu s ruskim oligarhom Jevgenijem Prigožinom, pojavila se kao ključni igrač u ruskoj invaziji na Ukrajinu – nedavno je sudjelovala u borbama u malom istočnom gradu Soledaru.
Grupa se često opisuje kao neslužbene trupe ruskog predsjednika Vladimira Putina, a proširila je svoje djelovanje na globalnoj razini od svog osnutka 2014. godine. Optužuju je za ratne zločine u Africi, Siriji i Ukrajini.
Komentari