Kineska Komunistička partija imala je “otvoren pristup” svim podacima koje je držala TikTokova matična tvrtka ByteDance, uključujući poslužitelje u Sjedinjenim Državama, tvrdi bivši poslodavac koji je pokrenuo tužbu za nezakonit otkaz.
Navodi u tužbi, koje Bytedance poriče i obećao je da će ih osporiti, dolaze u vrijeme intenzivnog nadzora unutar SAD-a i drugih zapadnih zemalja oko toga koju razinu kontrole, Peking može imati nad TikTokom.
Yintao “Roger” Yu podnio je tužbu zbog nezakonitog prekida radnog odnosa protiv Bytedancea na Višem sudu u San Franciscu. Kaže da je radio u tvrtki od kolovoza 2017. do studenog 2018., kao voditelj inženjeringa za američke operacije. U tužbi podnesenoj u petak, Yu je tvrdio da je Komunistička partija Kine (CCP) imala poseban ured u tvrtki, koji se ponekad naziva i “Odbor”, koji je pratio Bytedance i “usmjeravao kako popularizirati temeljne komunističke vrijednosti”.
“Odbor je zadržao pristup svim podacima tvrtke, čak i podacima pohranjenim u Sjedinjenim Državama”, stoji u tužbi koju je dobio CNN.
Yuova tužba navodi da je tvrtka učinila korisničke podatke dostupnima Komunističkoj partiji Kine putem backdoor kanala, bez obzira gdje se podaci nalazili. Yu je također tvrdio da je primijetio kako Bytedance “odgovara na zahtjeve KPK” za dijeljenje, podizanje ili čak uklanjanje sadržaja, opisujući Bytedance kao “korisno propagandno oruđe” za čelnike Pekinga.
Glasnogovornik Bytedancea zanijekao je Yuove optužbe, rekavši da je radio na aplikaciji pod nazivom Flipagram dok je bio u tvrtki, a koja je prekinuta zbog poslovnih razloga. “Planiramo se snažno suprotstaviti onome što smatramo neutemeljenim tvrdnjama i navodima u ovoj pritužbi”, rekao je glasnogovornik. “Yu je radio za ByteDance Inc. manje od godinu dana i radni odnos mu je prestao u srpnju 2018.”, što je Yu osporio u svojoj žalbi.
Problemi korisničkog sadržaja
U ranijim izvješćima o Yuovoj tužbi detaljno je navedeno kako je nedugo nakon što je započeo svoj posao shvatio da je Bytedance godinama bio uključen u ono što je nazvao “svjetskom shemom” za krađu i zaradu od sadržaja drugih.
Shema je uključivala korištenje softvera koji je namjerno pokrenut za “sustavno” uklanjanje korisničkog sadržaja s web-mjesta konkurencije, uglavnom Instagrama i Snapchata, i popunjavanje vlastitih video usluga bez traženja dopuštenja. Bivši zaposlenik je naveo da je bio “uznemiren naporima ByteDancea da zaobiđe zakonske i etičke linije.” Yu traži kompenzaciju štete kao što je izgubljena zarada, zabrana i kaznena šteta.
U izjavi, glasnogovornik Bytedancea rekao je da je tvrtka “predana poštivanju intelektualnog vlasništva drugih tvrtki, a podatke prikupljamo u skladu s industrijskom praksom i našom globalnom politikom.”
Najnovije optužbe dolaze u trenutku kada američki zakonodavci prijete zabrani iznimno popularne aplikacije TikTok zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.
Bidenova administracija zaprijetila je TikToku zabranom u cijeloj zemlji osim ako njegovi kineski vlasnici ne prodaju svoje udjele u tvrtki, naglašavajući sve napetiji odnos između dviju zemalja. Prošlog mjeseca Montana je postala prva američka savezna država koja je donijela zakon o zabrani TikToka na svim osobnim uređajima.
Pitanje je tko posjeduje ključeve TikTokovih algoritama i ogromne količine podataka prikupljenih od 150 milijuna ljudi u Sjedinjenim Državama koji koriste aplikaciju svaki mjesec.
Američki dužnosnici naširoko su izrazili bojazan da bi kineska vlada potencijalno mogla dobiti pristup korisničkim podacima TikToka putem svojih veza s matičnom tvrtkom te da bi se takve informacije mogle koristiti za dobrobit kineskih obavještajnih ili propagandnih kampanja.
Međutim, sigurnosni stručnjaci kažu da još uvijek nema javnih dokaza da je kineska vlada zapravo špijunirala ljude putem TikToka, koji ne radi u Kini.
Komentari