Od početka vojnog napada Rusije na Ukrajinu, deseci ruskih dužnosnika i zavjerenika su ubijeni kako na okupiranom ukrajinskom teritoriju, tako i u Rusiji. Ipak, čak i bivši ukrajinski špijun izražava zabrinutost da su ukrajinski atentatori otišli predaleko.
Valentin Nalivaychenko, bivši šef Službe sigurnosti Ukrajine i trenutni član parlamenta, izjavio je za časopis The Economist da su nedavne misije bile prilično rizične za ukrajinsku obavještajnu službu, u nekim slučajevima i bez prave strategije pritom izlažući opasnosti agente i izvore informacija. “Naše sigurnosne službe ne bi trebale činiti stvari samo zato što to mogu”, rekao je Nalivaychenko, dodajući da su neki atentati opravdani, dok su drugi izazvali zabrinutost.
Njegove komentare prati zabrinutosti i drugih ukrajinskih dužnosnika, pri čemu je jedan anonimni izvor unutar SBU, protuobavještajne službe, rekao The Economistu da ponekad ciljanje srednjeg propagandista ili relativno manjeg aktera u većem ruskom informacijskom i političkom sustavu bilo namijenjeno više impresioniranju predsjednika nego postizanju pobjede u ratu. “Prostitutke i klauni stalno su prisutni oko ruske vlade”, rekao je izvor časopisu. “Ubij jednog, i drugi će se pojaviti na njihovom mjestu.”
Mreža ukrajinskih špijuna navodno je pojačala svoje napade, posebno na pro-ratne propagandiste daleko od bojišta. U intervjuu u svibnju prošle godine, general-pukovnik Kyrylo Budanov, šef ukrajinske vojne obavještajne službe, rekao je da su njegovi agenti “uspješno ciljali dosta ljudi”. “Bilo je dobro poznatih slučajeva o kojima svi znaju, zahvaljujući medijskom praćenju”, rekao je Budanov.
Jedan od najnovijih sumnjivih atentata dogodio se u srpnju, kada je ruski zapovjednik podmornice ubijen tijekom trčanja u Krasnodaru. Prethodno se vjerovalo da je odgovoran za napad visoke preciznosti krstarećim raketama Kalibr u Vinnytsiji u srpnju 2022., pri čemu je poginulo 28 ukrajinskih civila, piše Business insider.
U travnju je ruski vojni bloger ubijen u eksploziji u kafiću u Sankt Peterburgu. Rusija je uhitila ženu zbog napada i optužila Ukrajinu, pri čemu je ta zemlja negirala svoju ulogu u napadu.
Druge napade teško je kvalificirati u moralnom smislu. U listopadu 2022. godine, The New York Times je izvijestio da su američki dužnosnici krivicu za automobilsku bombu koja je ubila Daryu Duginu – kćerku ruskog ekstremnog nacionalista i propagandista Aleksandra Dugina – stavili na teret Ukrajini.
Nije jasno je li Dugina ili sam Dugin bio ciljana meta.
Komentari