Bivši pročelnik Lovrić pogrešno procijenio rokove obnove škola

Autor:

Bivši pročelnik Ivica Lovrić; rokovi obnove škole Petra Zrinskog neprestano se 'probijaju'. PHOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Bivša zagrebačka gradska uprava, odnosno pročelnik Ivica Lovrić, pogrešno je procijenila rokove trajanja obnove školskih zgrada oštećenih u potresima prošle godine i o tome nije obavijestila ravnatelje, a time ni roditelje učenika. Potvrdila je to Nacionalu nova gradska uprava

Bivša gradska uprava, odnosno Gradski ured za obrazovanje i pročelnik Ivica Lovrić, pogrešno je procijenila rokove trajanja obnove školskih zgrada oštećenih zagrebačkim i potresima na Banovini prošle godine te o tome nije obavijestila ravnatelje, a time ni roditelje učenika tih škola čije se zgrade obnavljaju. Potvrdila je to nova uprava Nacionalu, nakon što je, kako je Nacional pisao, ‘’probijen’’ rok za obnovu Osnovne škole Petra Zrinskog u Krajiškoj. Ta je škola, jedna od najstarijih u Zagrebu, trebala biti obnovljena do rujna i početka nove školske godine. No pročelnik Lovrić i njegov ured nisu obavijestili ravnateljicu Mirjanu Jermol o tome da su se radovi odužili te da je novi datum zapravo 4. prosinca. Ona, stoga, o tome nije obavijestila roditelje, što je veliki problem. Međutim, Nacional je od nove gradske uprave dobio potvrdu da je čak i novi rok malo vjerojatan, kad je riječ o Petra Zrinskog:

„Za sve građevine cjelovite obnove, njih 12, kasnit će se s okončanjem radova od dva do četiri mjeseca. Nova gradska uprava je na vrijeme obavijestila javnost i sve ravnatelje, kroz sastanke, da rokovi izgradnje nisu bili realni i da će učenici nastaviti pohađati nastavu u školama u kojima su je pohađali i u školskoj godini 2020./2021. Na tragu ispravne komunikacije, u ovom trenutku, zbog usuglašavanja s konzervatorima – koji do prije mjesec dana nisu imali što reći – očekuje se prolongiranje rokova za Osnovnu školu Petra Zrinskog od 4. prosinca. Sve ćemo učiniti da do toga ne dođe, ali u ovom trenutku sve upućuje na tu mogućnost.“

 

‘Radimo sve da se obnova škola ubrza, pripremu dokumentacije za Fond solidarnosti i ravnotežu između konzervatorskih zahtjeva i potrebe brže obnove škola’

 

Nije ta osnovna škola jedina, rokovi dinamike radova na ukupno 14 građevina odgojno-obrazovne namjene u Gradu Zagrebu koji zbog opsežnih radova još nisu mogli biti obnovljeni, neće biti oni koje je komunicirala prošla uprava. Traje obnova sanacije od potresa na Vugrovec-Kašina, dr. Ivan Merz, Miroslava Krleže, Petar Zrinski, Bukovac, Gornjogradske gimnazije, Gimnazije Tituša Brezovačkog, Prve ekonomske škole, Hotelijersko-turističke škole, Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Škole za klasični balet, Umjetničke plesne škole Silvije Hercigonje te Učeničkog doma Ante Brune Bušića. Za 4 najzahtjevnija objekta okončanje radova predviđeno je do rujna 2022. a za ostale se predviđa kašnjenje od dva do četiri mjeseca. Više je razloga produljenja tih rokova koji su pogrešno procijenjeni, a neke od razloga pojasnili su u Gradskom uredu za obrazovanje:

„Gradski ured za obrazovanje odlukom bivše uprave preuzeo je od Ureda za prostorno uređenje obnovu i izgradnju kapitalnih objekata, a da za to nema potrebne kapacitete; kapacitiran je prije svega za hitne intervencije i manje sanacije, pa je tako sanirano 163 objekta. Isto tako, dotadašnja suradnja s uredom za EU projekte bila je neadekvatna, a još jedan razlog je taj što se određeni broj škola nalazi na listi zaštićenih kulturnih dobara, a u glavne projekte odnosno projektnu dokumentaciju nisu pravovremeno implementirane smjernice Konzervatora. Radovi su otežani i zbog promjene zakonske regulative. Dakle, obnova odnosno radovi na školskim objektima su započeti prema Zakonu o gradnji, a zatim je, donošenjem Zakona o obnovi u rujnu 2020., bila nužna prilagodba projekata obnove prema tom zakonu, kojom su zahtjevi obnove podignuti, s vraćanja objekata u prvobitno stanje na zahtjev ojačanja na razinu obnove 3 kako bi odgojno obrazovne institucije mogle podnijeti jače potresno opterećenje.“

Kako kaže Tatjana Dalić, pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, od preuzimanja upravljanja radi niz koraka da se ti procesu ubrzaju, od redovite koordinacije svih potrebnih gradskih ureda radi pripreme dokumentacije za prijavu i refundaciju sredstava kroz Fond solidarnosti i radi pronalaženja ravnoteže između konzervatorskih zahtjeva i potrebe bržeg procesa obnove, kako bi se što prije nastavili sveobuhvatni radovi na cjelovitoj obnovi navedenih škola. Odnedavno su, kaže, krenuli i s redovitim obilaženjem gradilišta na kojima se odvijaju radovi:

„Ujedno, od 29. srpnja započelo je izdavanje posebnih uvjeta zaštite kulturnog dobra po Zakonu o obnovi. Očekuje se da će projektanti u kratkom roku, s obzirom na to da su u međuvremenu u pravilu riješeni prijepori uzrokovani djelovanjem na kulturno dobro radi postizanja seizmičke otpornosti zgrade i načela konzervatorske zaštite i očuvanja kulturnih dobara, dovršiti projekte cjelovite obnove odnosno s njihovih dijelova i da će se radovi na obnovi škola nastaviti u cjelovitom obimu u što kraćem roku.“

Tomislav Tomašević, zagrebački gradonačelnik, rekao je nedavno da u obnovi postoji problem spomeničke zaštite pa se time prolongiraju rokovi. PHOTO: NFOTO

Upravo je taj konzervatorski dio sporan, odnosno zbog toga se obnova odužila. Budući da je najveći dio školskih zgrada u centru, koji je najviše stradao, te zgrade su ujedno i zaštićeni spomenici kulture, pa se obnova mora raditi prema posebnim propisima i radovima. Upravo je, saznaje Nacional, Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture taj koji stopira nastavak obnove na Osnovnoj školi Petra Zrinskog, a to su potvrdili i iz Gradskog ureda za obrazovanje, a i gradonačelnik Tomašević spomenuo je nedavno da u obnovi postoji problem spomeničke zaštite. Primjerice, zgrada spomenute škole sastoji se od tri povezane zgrade, glavne zgrade koja gleda na ulicu, a na kojoj se radi, nedavno izgrađene sportske dvorane i jedne manje zgrade koja se nalazi između njih te ih spaja, koja je dosta oštećena i koju treba ukloniti i sagraditi novu. Ta zgrada još nije uklonjena niti je sagrađena zamjenska, a to do sada nije napravljeno jer to, kako tvrde roditelji među kojima su neki i stručnjaci u tom području, koči Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode. U Gradskom uredu za obrazovanju o tome kažu da će Osnovna škola Petra Zrinskog postići kompromis između suvremenih materijala i tehnologije, zahtijeva statike na podizanje razine 3 i istovremene potrebe zaštite povijesno-kulturnih dobara, što traži Zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode. Postupak rješavanja tih problema ubrzat će se, najavljuju, upravo donesenom Odlukom o obnovi zgrada javne namjene.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.