U novom BBC-jevu dokumentarcu ”Bowie In Berlin” tvrdi se da je slavna pjesma ”Heroes” inspirirana danom koji je David Bowie proveo s Clare Shenstone, manekenkom, glumicom i slikaricom s kojom je bio u vezi sredinom 1970-ih.
Dokumentarac ”Bowie u Berlinu” snimio je Francis Whately koji napravio i film o Bowieju ”Five Years” iz 2013. te nudi drugačiji pogled na vrijeme koje je pjevač proveo u njemačkoj prijestolnici kasnih 70-ih, gdje su nastala tri njegova ponajbolja albuma, ”Low”, ‘”Heroes’’ i ”Lodger”.
Umjesto da se usredotoči na Bowiejev odnos s Iggyjem Popom, Tonyjem Viscontijem i Brianom Enom s kojima se tada družio u Berlinu, ”Bowie u Berlinu” fokusira se na tri žene u pjevačevu životu u to vrijeme: Clare Shenstone, izvođačicu i vlasnicu noćnog kluba Romy Haag i bivšu novinarku Sarah-Renu Hine.
Bowiejevo objašnjenje kako je nastala pjesma ”Heroes” iz 1977. fanovima je godinama bilo sumnjivo: Bowie je dosljedno tvrdio da je pjesmu napisao nakon što je vidio producenta Tonyja Viscontija u zagrljaju s njemačkom pjevačicom Antonijom Maass pokraj Berlinskog zida.
Clare Shenstone u dokumentarcu je otkrila da su proveli “prekrasan dan” koji je započeo tako što je ona ispričala Bowieju san u kojem je plivala s dupinima, a onda su otišli na predstavu te prešli na istočni dio grada preko Checkpoint Charlieja.
“Proveli smo nekoliko sati na grobu Neznanog junaka, a stražari su šetali blizu nas. Držali smo se čvrsto za ruke i jednostavno smo sve to prihvatili, bilo je to ekstremno iskustvo”, rekla je Clare Shenstone.
Onda su se vratili u zapadni Berlin.
“Hodali smo s druge strane Zida. Svijetlili su reflektori i mogli ste vidjeti siluete vojnika s oružjem. Šetali smo i držali se za ruke, a on me primio za drugu ruku i poljubio me. Bilo je lijepo”, rekla je.
Njezine riječi nalaze su u mnogim stihovima u pjesmi ”Heroes”, poput “I wish you could swim/like dolphins can swim” i “Standing by the wall/And the guns, shot above our heads/And we kissed, as though nothing could fall”.
“Čim sam čula pjesmu, odmah sam to prepoznala. Znala sam što svaka riječ znači i pjesma je točno opisivala svaki trenutak tog dana”, rekla je u filmu.
Clare Shenstone je nakon toga brzo otišla iz Berlina jer se nije željela odreći svoje umjetničke slobode i nije htjela trpjeti pozornost medija i javnosti. “Shvatio je da ću morati odustati od slikarstva i svoje karijere. To ne bih bila ja. Vratila sam se u London i kada sam čula ‘Heroes’, shvatila sam da je razumio” kaže ona.
Njena umjetnička karijera bila je vrlo zanimljiva i plodna: počela je kao model i pojavila se sa 16 godina na plakatu za film Andyja Warhola ”Chelsea Girls” iz 1966., onda je glumila u kazališnoj skupini Royal Shakespeare Company po cijelom svijetu, a zatim je postala slikarica koja je krajem 70-ih impresionirala i slikara Francisa Bacona.
Redatelj filma Whately njenu verziju priče o nastanku pjesme nazvao je “dirljivom, romantičnom i krajnje uvjerljivom”, ali je i naglasio da ne postoji način da se otkrije je li to zadnja verzija mita o ”Heroes”.
Dokumentarac ”Bowie u Berlinu” bit će emitiran 14. rujna na BBC Radio 4.
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.
Komentari