Kineski predsjednik Xi Jinping ugostio je u srijedu navečer u Pekingu dvadesetak afričkih čelnika na prijemu kojim je otvoren velik samit Kine i Afrike od kojeg se očekuju obećanja o suradnji u infrastrukturi, energetici i obrazovanju.
Drugo po veličini svjetsko gospodarstvo, Kina, najveći je trgovinski partner afričkog kontinenta. Bilateralna razmjena iznosila je 167,8 milijardi američkih dolara u prvom polugodištu 2024., po službenim kineskim medijima.
Privilegirani pristup afričkim resursima
U zadnja dva desetljeća, Kina je poslala stotine tisuća radnika i inženjera u Afriku koji su gradili velike projekte i dobila je privilegirani pristup golemim afričkim resursima, prije svega bakra, zlata i litija.
U Peking je stiglo 25 afričkih čelnika ili su potvrdili da će doći na samit Foruma o suradnji Kine i Afrike, po AFP-u.
Najveći skup u Pekingu od pandemije covida
Samit je najveći diplomatski skup koji je Peking organizirao od pandemije covida-19. Trajat će do petka.
Službeno je počeo u srijedu kada su Xi Jinping i njegova supruga Peng Liyuan dočekali uzvanike rukovanjem, grupnom fotografijom i raskošnom večerom u Palači naroda, golemoj zgradi pored Trga Tiananmen.
Kineski predsjednik održat će u četvrtak ujutro govor na svečanom otvorenju samita.
Xi Jinping je “istinski prijatelj Afrike”, objavio je ovih dana službeni kineski tisak, naglašavajući da su veze između Pekinga i Afrike dosegle “nove vrhunce” otkako je on preuzeo vlast.
Kontroverzni kineski zajmovi afričkim zemljama
Zajmovi kineskih javnih banaka financirali su mnogobrojne infrastrukturne projekte kako bi se potaknuo rast u Africi (željeznice, luke, ceste), ali i postavljaju mnoga pitanja jer su pridonijeli povećanju zaduženosti nekih zemalja.
Kineski predsjednik zadnjih je dana razgovarao licem u lice s desetak afričkih čelnika koji su stigli u Peking, po kineskim medijima.
Sastanci s afričkim čelnicima
Na sastanku s nigerijskim predsjednikom Bolom Tinubuom u utorak, pozvao je na veću suradnju u “razvoju infrastrukture, energetike i prirodnih resursa”, prenijela je Xinhua.
Na sastanku s kolegom iz Zimbabvea, Emmersonom Mnangagwom, istoga dana, obećao je suradnju kad je riječ o “investicijama, trgovini, infrastrukturi i prirodnim resursima” te drugim područjima. Izrazio je potporu u vezi “ilegalnih sankcija” koje mu je nametnuo SAD, a koji optužuje vladu Zimbabvea za korupciju i kršenja ljudskih prava.
Kina smanjila investicije u Africi zbog usporavanja vlastitog gospodarstva
No, zajmovi koje je Kina odobrila afričkim zemljama prošle godine, u iznosu od 4,61 milijardi američkih dolara, manji su u odnosu prema vrhuncima 2016., kada su iznosili gotovo 30 milijardi dolara.
Po analitičarima, aktualno gospodarsko usporavanje u Kini primoralo je Peking da smanji investicije u Africi.
Bitka Kine i SAD-a za Afriku
Inače, samit se odvija u sjeni jačanja konkurencije između SAD-a i Kine u Africi. Riječ je o političkom utjecaju i pristupu prirodnim resursima.
“Produbiti gospodarski angažman u Africi u svim područjima” ostaje jedan od ciljeva Kine na forumu, rekla je za AFP Zainab Usman, direktorica programa za Afriku Zaklade Carnegie za međunarodni mir.
“Premda povećani angažman u pojedinim područjima nema ekonomskog smisla, bit će motiviran geopolitičkim razlozima“, naglasila je.
Jedan od ciljeva mogao bi biti i smanjenje rastuće trgovinske neravnoteže između Kine i Afrike, prije svega povećanjem kineskog uvoza afričkih poljoprivrednih proizvoda i prerađenih minerala, dodala je.
POPUŠTANJE NAPETOSTI Peking želi da Kina i SAD budu ‘izvor sigurnosti za svjetski mir’
“Odgovoriti na te afričke zahtjeve u geopolitičkom je interesu Kine kako bi afričke zemlje zadržala uz sebe u borbi za utjecaj sa SAD-om“, objasnila je.
Komentari