Predstojnik Ureda za sprječavanje pranja novca Ante Biluš u nedjelju je za RTL komentirao ‘aferu Ina’, u kojoj je uhićeno petero osoba, među kojima su direktor INA-e i predsjednik odvjetničke komore, a tvrtka je oštećena za milijardu kuna.
Biluš je rekao daje slučaj inicirao Ured za sprječavanje pranja novca i u njemu su aktivnu ulogu imale službe Porezne uprave. Na pitanje kako je moguće da Porezna uprava nije reagirala kada su osumnjičeni krenuli gomilati nekretnine, Biluš je odgovorio da su informacije o nekretninama bile čitavo vrijeme predmet analize i praćenja.
“To potvrđuje činjenica da je kao rezultat kriminalističkog istraživanja su određene mjere da bi se nekretnine u slučaju osuđujuće pravomoćne presude oduzele”, rekao je i dodao da su osumnjičenici bili pod nadzorom.
“Cijeli slučaj je uključivao niz analiza. Ta operativna analiza Ureda za sprječavanje pranja novca i kasnije postupanje svih tijela koje su provodile istraživanje policije i Porezne uprave je uključivala ne samo obavijesti koje su došle od banaka, nego i dodatne podatke koje su analizirali kolege iz Ureda za sprječavanja pranja novca”, pojasnio je za RTL.
Komentirao je i je li bilo naznaka da osumnjičeni planiraju iznijeti novac iz zemlje. “U okviru financijskog praćenja, obzirom da je Ured u koordinaciji koju je provodio USKOK bio zadužen za koordinaciju financijskog praćenja, predviđali smo mogućnost koja se može dogoditi pa i moguće prebacivanje sredstava u inozemstvu. Ne mogu iznositi neke detalje, mislim da će javnost više saznati kad slučaj ode u druge faze. Pretpostavili smo bilo kakav scenarij i u koordinaciji sa sudionicima sustava imali pripremljene mjere”, istaknuo je.
Računi osumnjičenih su blokirani. Biluš je pojasnio kome će ići novac ukoliko presuda bude osuđujuća i pravomoćna. “Prema priopćenjima, nezakonita imovinska korist u iznosu od 850 milijuna kuna, što je jedan od kurioziteta da je na tako velik iznos 100 posto toga osigurano. Ako se dogodi ovo što ste rekli, obzirom da je to šteta nanesena dioničkom društvu, trgovačkom društvu INA-e, to bi pretpostavljam išlo tom društvu kao naknada. Ako je oštećena strana trgovačko društvo ono ima pravo sukladno Kaznenom zakonu isplatu na naknadu štete”, naglasio je.
Dodao je da se prikupljaju informacije te da prate što obveznici mogu otkriti u odnosu na te i povezane osobe. Spremni su, kaže, ako će biti potrebno proširiti postupanje. Biluš je na kraju rekao i da bivši ministar financija Zdravko Marić nije bio upoznat s akcijom.
“Jesmo sastavni dio Ministarstva financija, pružaju nam podršku i uvjete za rad, ali mi kao neovisno tijelo postupamo kad radimo konkretan slučaj, odrađujemo ga i u slučaju utvrđene sumnje na pranje novca, o tome obavještavamo tijela kaznenog progona”, zaključio je Biluš.
Komentari