BILANDŽIĆ ZA NACIONAL: Orbanizam kao model vlasti sve je izraženiji i u bitnome kopija putinizma

Autor:

16.07.2024., Zagreb - Mirko Bilandzic, profesor sociologije na Filozofskom fakultetu. 

Photo sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Sveučilišni profesor i stručnjak za međunarodnu sigurnost Mirko Bilandžić za novi broj Nacionala govori o posljedicama koje će atentat na Donalda Trumpa i odustajanje Joea Bidena od predsjedničke kandidature imati na međunarodne odnose. Također, komentirao je i “mirovnu misiju” mađarskog premijera Viktora Orbana.

Mađarski premijer Viktor Orbán i ove je godine na godišnjem odmoru u Hrvatskoj, na Jadranu. Ovdje je ponovo dočekao kritike iz Bruxellesa, ovaj put i od Ursule von der Leyen, zbog njegove “mirovne misije” u kojoj nije bio samo u Kijevu i Moskvi nego je u Washingtonu razgovarao i s Donaldom Trumpom.

Mađarsko rotacijsko preuzimanje predsjedanja Europskom unijom i potezi premijera Viktora Orbána u okviru samoproglašene “mirovne misije” prema Rusiji i ukrajinskom ratu očekivani su nastavak 15-godišnjeg djelovanja mađarskog premijera. Uostalom, ruski predsjednik sastao se s, povijesno, trećim najdugovječnijim premijerom Mađarske više puta nego s bilo kojim europskim liderom. Kontinuitet je to dokaza krize, jaza i destabilizacije u strateškoj europskoj politici. Osude Europske unije stoga su sasvim razumljive. Viktor Orbán je najglasniji EU-disident, nespreman je nacionalne interese Mađarske podrediti “jedinstvenim” interesima Bruxellesa, svjestan političko-sigurnosne strateške nemoći Europske unije. Sovjetsko/ruska varijabla, povijesno i recentno, politički, sigurnosno, gospodarski, kulturalno i ideološki, u tom je okviru za Mađarsku iznimno značajna”, rekao je za Nacional Mirko Bilandžić.

Pojasnio je i kakva je to mađarska pozicija: “U političko-sigurnosnom smislu, a i u relaciji s ruskom agresijom na Ukrajinu, mađarska je pozicija, kao i pozicija niza drugih država centralne Europe, euroatlantsko integriranih, socijalno konstruirana u dilemu između dvije determinante: SAD je daleki, ali pouzdan partner, dok je Rusija blizu, nepredvidiva i agresivna. Ruska strana itekako dobro koristi tu dilemu za vlastite interese. Zapadno političko žigosanje i pritisci nisu Viktora Orbána odvratili od postojanog ponašanja. Sasvim suprotno, orbanizam kao model vlasti sve je izraženiji i u bitnome kopija putinizma“, rekao je.

Dodao je da su njegove ključne karakteristike euroskepticizam, ustavni nacionalizam, apsolutna vlast, klijentelističko-nepotistički kronizam, “opsadni” mentalitet u nacionalnom političkom životu utemeljen na populističkom nacionalizmu, pan-nacionalizam i briga za pripadnike mađarske nacije izvan matične države u bližem inozemstvu, antikriticizam s udarom na medijsku scenu, civilno društvo i ustavnosudsku vlast pod okriljem ustavnosti i uporabom ustavnih sredstava. “Tako je utemeljeno zaključeno u studiji “Orbán: Novi europski moćnik”. Ozbiljan je to izazov za EU i euroatlantsku sigurnost“, zaključio je.

Cijeli intervju pročitajte u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.