Eksplozija na brani Kahovka na jugu Rusije čin je za kojeg se još ne zna krivac, ali je sigurno da će katastrofalne posljedice biti dugoročne. Mnogi komentiraju slučaj, a bila je to i glavna tema emisije “U mreži prvog” na HRT-u.
“Ja bih rekao da je to prije svega teroristički čin ili ratni zločin. To je jedna vrlo ozbiljna humanitarna situacija s obilnim posljedicama. To je jedan nezapamćen čin. Tko iza toga stoji, to još uvijek ne znamo. To područje je pod kontrolom ruske vojske. Ovo bitno onemogućuje ofenzivne sposobnosti na tom dijelu bojišta”, rekao je Mirko Bilandžić, predstojnik Katedre za vojnu sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Korist od rušenja brane
Također, istaknuo je kako obje strane imaju korist od rušenja brane.
“Ovaj događaj je taktičkog karaktera i obje strane imaju korist od ovakvog poteza”, nastavio je.
“Ne čini mi se uvjerljivim da obavještajni sustavi nešto ne znaju. Nemam dileme ni o tome tko je to napravio. Razlozi zašto je to napravljeno su protiv obje strane evidentni, pri čemu obje strane od ovog poteza na taktičkoj razini imaju koristi”, dodao je.
“Ukrajina postaje presudan faktor u ovom cijelom ratu i neće odustati od oslobađanja teritorija. To je proces koji se neće zaustaviti”, zaključio je.
Božo Kovačević, vanjskopolitički komentator, dodao je kako su tek sada vidljivi stvarni razmjeri rata.
“Za sada ne treba vjerovati nikome. To je sada pravi rat, “full scale war”. Mi smo već jučer dobili interpretaciju o tome da su to napravili Rusi. Neki su se pozivali na neimenovane izvore iz američkih tajnih službi”, rekao je.
“Iznenađuje da ni nekoliko mjeseci nakon miniranja sjevernog toka 1 i 2, te jednako efikasne službe ne daju pouzdane informacije, ali ono što znamo je da SAD blokira donošenje rezolucije Vijeća sigurnosti o pokretanju međunarodne istrage”, podsjetio je.
Je li započela ofenziva?
Oba gosta nisu dala definitivan odgovor, ustvrdili su kako Ukrajina za to još uvijek nema kapacitete, ali da se već sada jasno vide obrisi onoga što bi moglo prerasti u protunapad.
“Teško je odgovoriti na to pitanje. Ono što oni mogu bitno je ograničeno kapacitetima. Koliko ja razumijem, SAD-u je glavni cilj da Rusija doživi poraz”, rekao je Kovačević.
“Koliku će cijenu platiti Ukrajinci, to im nije pretjerano važno. Možemo pretpostaviti da će taj rat trajati dok Rusija ne prizna poraz”, dodao je.
Bilandžić je istaknuo kako svakoj ofenzivi prethode neke druge operacije unutar sinkroniziranog okvira. Nabrojao je informacijske i propagandne operacije. Ustvrdio je kako one najviše služe za rušenje neprijateljskog morala. Osvrnuo se i na konvencionalne sposobnosti ukrajinske vojske.
“Za klasičnu vojnu protuofenzivu morate imati puno moćnije snage. Ja to za sada ne vidim. Vidim sinkronizaciju djelovanja koja ide u tom smjeru. Također, Ukrajinska strana u tom spletu ima startnu prednost i to je uvod u nešto, ali nisam siguran da postoje svi preduvjeti, rekao je.
“Sva ta sila koja Ukrajincima treba još uvijek nije raspoloživa”, zaključio je.
Komentari