BIJELA KUĆA: “Smatramo ovu odluku skandaloznom”

Autor:

epa05560547 An American flag is suspended from fire department ladder trucks during a successful veto override vote in the Senate at the US Capitol in Washington, DC, USA, 28 September 2016. The Senate voted 97-1 to override President Obama's veto of legislation allowing families of the victims of the 9/11 attacks to sue the government of Saudi Arabia.  EPA/SHAWN THEW

Bijela kuća je u srijedu osudila “skandaloznu” odluku koju je u utorak odredio jedan američki sudac kojom se privremeno blokira ukidanje programa prema kojem se mladim ilegalnim imigrantima omogućivao rad i studij u Sjedinjenim Državama.
Sudac William Alsup iz San Francisca, kojega je imenovao bivši demokratski predsjednik Bill Clinton, je naložio vladi da u potpunosti provede program diljem Sjedinjenih Država do donošenja konačne presude ili nove odluke.
“Smatramo ovu odluku skandaloznom”, rekla je Sarah Sanders glasnogovornica Donalda Trumpa i rekla da je odluka donesena istog kada je održan sastanak u Bijeloj kući u nazočnosti zastupnika dviju strana o budućnosti mladih primatelja tog programa, poznatog pod nazivom “Dreamers”.
“Pitanje te važnosti treba riješiti uobičajenim zakonodavnim putem”, procijenila je i tvrdila da je američki predsjednik želio postići trajno rješenje o tom predmetu kako bi ispravio odluke koje nisu u skladu s ustavom koje je donio njegov prethodnik Barack Obama.

Trump je u srijedu nakon odluke sudca napao američki pravosudni sustav kao “razoren i nepošten”. Trump je na Twitteru napisao “da to dobro pokazuje kako je razoren i nepošten naš sudski sustav kada suprotstavljena strana u slučaju (poput DACA) uvijek ide 9-tom prizivnom sudu i skoro uvijek dobiva prije nego presudu ponište viši sudovi”.

Alsupov sud je okružni sud za sjeverni okrug Kalifornije, a prizivima za odluke toga suda obično se bavi 9-ti prizivni sud koji isto tako razmatra prizive na presude okružnih sudova na američkom Zapadu, Havajima  i Guamu.

U svojoj odluci od 49 stranica, sudac je procijenio da je stajalište ministarstva pravosuda da se radi o nezakonitom programu na temelju “pogrešne pravne osnove”.

Korisnici tog programa Daca (Deferred Action for Childhood Arrival) mogu ponovo predati molbe i vlada mora javno objaviti da se program ponovo primjenjuje.

U rujnu je američki predsjednik ukinuo ovaj program, nastao 2012., koji je omogućio 690.000 mladih ljudi koji su ilegalno ušli u Sjedinjene Države kao djeca da rade i legalno studiraju dok ih štiti od deportacije, ali je odgodio provedbu svoje odluke do ožujka kako bi Kongresu dao vremena za pronalaženje “trajnog rješenja”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.