BiH: Zaključeno prebrojavanje glasova s lokalnih izbora

Autor:

HINA / Almir RAZIĆ / FENA

Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine (SIP) objavilo je u ponedjeljak kako su zaključeni rezultati općinskih izbora u toj zemlji, provedenih 2. listopada, a oni su potvrdili ranije preliminarne rezultate po kojima je vlast u najvećem broju općina s bošnjačkom većinom u Federaciji BiH osvojila koalicija Stranke demokratske akcije (SDA) i Saveza za bolju budućnost (SBB), u većinskim hrvatskim općinama HDZ BiH, a u Republici Srpskoj Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Milorada Dodika.

Konačni rezultati nakon dvotjedne neizvjesnosti potvrdili su i pobjedu Mladena Grujičića, kandidata srpskih stranaka, za novog načelnika Srebrenice.

Predsjednik SIP-a Ahmet Šantić kazao je novinarima u Sarajevu kako je sve provedeno sukladno zakonu koji propisuje utvrđivanje rezultata za općinska i gradska vijeća te za načelnike i gradonačelnike u roku od petnaest dana po okončanju izbora.

Rezultata još nema samo za Stolac, gdje je 2. listopada glasovanje prekinuto zbog nasilja na nekim biračkim mjestima.

Šantić je najavio kako će SIP odrediti ponovnu provedbu izbora u toj općini, a formalna odluka o tome trebala bi biti donesena u utorak.

Po objavi rezultata izbora počinje teći rok od tri dana u kojemu je moguće podnijeti zahtjev za ponovno prebrojavanje glasačkih listića na biračkim mjestima.

Već ranije su dosadašnji načelnik općine Srebrenica Ćamil Duraković i Stranka demokratske akcije (SDA) najavili kako će tražiti ponovno prebrojavanje glasova s birališta u toj općini jer vjeruju kako je pri tome bilo nepravilnosti.

Šanić je potvrdio kako je članica SIP-a Irena Hadžiabdić zatražila da se u konačni broj važećih glasačkih listića ubroji i njih 1999 koji su poslani poštom, a stigli su u središte za brojanje nakon 4. listopada koji je po pravilniku određen kao krajnji rok za njihovo primanje, no taj zahtjev nije prihvaćen.

“Vodila sam se zakonom i potrebom da se svim građanima omogući pravo glasa”, kazala je Hadžiabdić ističući kako je ograničenje roka za primanje glasova poštom na dva dana nakon izbora zapravo nezakonito. Dodala je kako je na ovim izborima postojalo veliko zanimanje dijaspore pa je stoga kasnilo i slanje glasačkog materijala građanima BiH u inozemstvu.

Njen je zahtjev odbijen glasovima hrvatskih i srpskih članova SIP-a. Riječ je o listićima koji su mogli bitno utjecati na ishod izbora u općinama gdje su pobjede bile tijesne poput Srebrenice, gdje je pobijedio srpski kandidat, ali i Novog Travnika, gdje je za nekoliko desetaka glasova bošnjački kandidat pobijedio hrvatskog.

“Nas četvorica smo se samo držali pravilnika, a on se nije mogao derogirati nekom odlukom”, obrazložio je takav postupak hrvatski član SIP-a Vlado Rogić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)