BiH: Transparency International traži ispitivanje odgovornosti glavnog državnog tužitelja

Autor:

27.01.2016., Zagreb - hotel Westin, Transparency International Hrvatska (TIH) na konferenciji za novinare predstavlja Indeks percepcije korupcije 2015. Davorka Budimir. 
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Bosanskohercegovački ogranak organizacije Transparency International (TI) zatražio je u utorak provjeru tvrdnji da je glavni državni tužitelj Goran Salihović odgovoran za opstruiranje istraga u slučajevima korupcije povezanim s utjecajnim političarima poput Milorada Dodika.

Iz središnjice Transparency Internationala potvrđeno je kako su, sukladno zakonu, Uredu disciplinskog tužitelja BiH uputili zahtjev za ispitivanje javnih optužbi protiv glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Salihovića.
Zahtjev je uslijedio nakon što su se u lokalnim medijima, kako podsjeća TI,  pojavile informacije da je Salihović posredstvom i pod pritiskom nekih osoba „zatvorio“ više istraga protiv predsjednika Republike Srpske Dodika o čemu navodno postoje i službene zabilješke i prijepisi prisluškivanih telefonskih razgovora koje posjeduje Državna agencija za istragu i zaštitu (SIPA).
“Navodi o neprimjerenom postupanju glavnog tužitelja posebice dobijaju na važnosti i uvjerljivosti u kontekstu konstantnog nedostatka rezultata Tužiteljstva BiH u procesuiranju slučajeva korupcije, naročito onih u koje su uključeni visoki dužnosnici”, stoji u priopćenju TI.
MInistar sigurnosti BiH Dragan Mektić prošlog je tjedna iznio ozbiljne optužbe na račun Salihovića optužujući ga za neučinkovitost u istraživanju krupnih slučajeva korupcija ali i za “trgovinu” informacijama o tijeku takvih istraga s osobama koje su pod sumnjom za umiješanost u korupciju.
Online magazin “Žurnal” nakon toga je objavio prijepis navodnog telefonskog razgovora između novinara Mate Đakovića i Dodika kojega je u sklopu jedne od istraga prisluškivala SIPA.
Đaković je Dodiku prenio informaciju kako je od “glavnog” dobio informaciju da ga se neće procesuirati po okončanju istraga koje se vode o propasti dvije poslovne banke u RS-u koje su bankrotirale zbog plasiranja nenaplativih kredita odobravanih pod političkim pritiscima.
Jedna od njih, “Pavlović banka” pod istragom je i zbog odobravanja sumnjivog kredita Dodiku u iznosu od 750 tisuća eura.
Dodik je taj kredit iskoristio kao pokriće za kupnju vile u Beogradu. Prema kaznenoj prijavi koju je protiv njega podnijela Srpska demokratska stranka (SDS) koja je u oporbi u RS-u, Dodik je vilu zapravo kupio gotovim novcem čije podrijetlo nije mogao dokazati a kredit je bio fiktivan i realiziran s ciljem prikrivanja tragova nezakonitosti u toj transakciji.
U Transparency-ju drže kako je objava prijepisa navodnih telefonskih razgovora dovoljan dokaz za pokretanje sveobuhvatnog stegovnog postupka jer bi se moglo raditi o jasnom kršenju načela nepristranosti i zloporabi dužnosti glavnog državnog tužitelja te nanošenju štete poziciji koju Salihović zauzima.
Iz Tužiteljstva BiH ranije su odbacili optužbe ministra Mektića a medijske informacije o prisluškivanim razgovorima okarakterizirali su kao zlonamjerne konstrukcije no nisu izrijekom zanijekali kako su takvi kontakti dokumentrani u SIPA-i.
Sam Salihović najavio je tužbe protiv klevete i “istragu zbog ometanja istraga” no ministar Mektić je ostao pri svojim tvrdnjama. U intervjuu za portal Klix on je u ponedjeljak kazao kako nije ni u kakvom osobnom sukobu s glavnim tužiteljem nego jednostavno inzistira na činjenici da nema rezultata u procesuiranju slučajeva korupcije. Pri tom je upozorio kako postoje informacije da se u već otvorenim istragama uništavaju dokazi i vrše pritisci na svjedoke a zbog toga se ništa ne poduzima.
“Vratimo se unatrag tri ili pet godina pa da vidimo koji smo mi to korupcijski predmet riješili? Ovdje se ništa ne rješava. Pa mi kao da smo Finska kada je riječ o korupciji. Korupcija cvjeta u svim sferama a kod nas u institucijama koje se bave istraživanjem nema ništa. Naravno da ću biti protiv toga”, izjavio je Mektić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)