Ni dvadeset dana nakon izbora u Bosni i Hercegovini ne jenjavaju reakcije. Pljušte optužbe za izbornu krađu dok snage EUFOR-a, slučajno ili ne, upravo ovih dana provode veliku vojnu vježbu, javlja HRT.
Kolone vojnih i teških oklopnih vozila na bosanskohercegovačkim cestama. Snage iz 20 zemalja u misiji EUFOR-a spremaju se za posebne zadaće u slučaju potrebe. Tajanstveni su i šturi na informacijama.
“Vidimo već sada nezadovoljstvo i najave nekih političkih aktera da će ili ignorirati rezultate izbora ili pozivaju na neku vrstu nemira, nereda u Bosni i Hercegovini. Prema tome i snage EUFOR-a u suradnji s domaćim institucijama vjerojatno će nam ponuditi neki odgovor, kaže sveučilišni profesor iz Sarajeva Alija Kožljak.
Oporba u Republici Srpskoj, predvođena Dodikovom protukandidatkinjom Jelenom Trivić, tvrdi da je pokradena. I u Federaciji BiH bošnjačka oporba traži ponovno brojenje glasova.
“Strana koja ne bude zadovoljna rezultatima prebrojavanja u Republici Srpskoj definitivno neće prihvatiti te rezultate, prema tome za očekivati je ključajuću krizu uključivši i nerede, moram biti direktan, u samoj Republici Srpskoj, ističe politički analitičar iz Sarajeva Žarko Papić.
Bošnjačka politička javnost sve više upire prstom u visokog predstavnika Christiana Schmidta zbog izmjena dijela izbornog zakona.
– Mislim da sve te nestabilnosti koje prije svega zagovaraju i dolaze iz oporbe Republike Srpske i dijela bošnjačke javnosti zapravo govore da ovdje oni vjeruju da rat nije završen i da se nastavlja konflikt zamrzavanja s Daytonskim mirovnim sporazumom, naglašava novinar Večernjeg lista i politički analitičar iz Mostara Zoran Krešić.
Ovom sveobuhvatnom vježbom EUFOR želi pokazati spremnost za noce sigurnosne izazove u Bosni i Hercegovini, ocjenjuju stručnjaci. Jednako tako to je važno i uoči glasovanja na Vijeću sigurnosti UN-a sljedećega mjeseca o produžetku mandata EUFOR-a u Bosni i Hercegovini.
Nema dvojbi da je snažna međunarodna vojna prisutnost u BiH jasna poruka međunarodne zajednice.
Komentari