Bosna i Hercegovina izvjestila je Europsku komisiju kako je posjedovanje dvojnog državljanstva s Hrvatskom u slučaju državljana te zemlje ilegalno iako to zapravo nije točno a ova zbrka nastala je zbog toga što je na upitnik iz Bruxellesa svaka razina vlasti u BiH odgovarala zasebno pri čemu je očekivana koordinacija očevidno izostala, objavile su u subotu banjolučke “Nezavisne novine”.
Upitnik je vlastima BiH Europska komisija uputila u sklopu priprema za razmatranje zahtjeva te zemlje za odobravanje statusa kandidata za članstvo u Uniji.
Na prvotnih nešto više od tri tisuće pitanja u BiH su odgovore pripremali gotovo godinu dana a nedavno im je stigao paket od dodatnih 655 pitanja koja trebaju pojasniti niz nejasnoća.
Ispostavilo se kako je jedna od njih vezana za dvojno državljanstvo građana BiH i Hrvatske.
Kako piše banjolučki list na nekoliko su mjesta u upitniku tijela vlasti BiH odgovorila kako sporazum postoji no u odgovoru na 496. pitanje u poglavlju o političkim kriterijima izrijekom stoji kako BiH i Hrvatska nemaju potpisan sporazum o dvojnom državljanstvu.
“Da konfuzija bude veća, u tom odgovoru tvrdi se i da svi državljani BiH koji imaju hrvatsko državljanstvo nemaju za to pravni osnov. Drugim riječima, tvrdi se da svi državljani BiH s hrvatskim državljanstvom taj status imaju ilegalno, odnosno protuzakonito”, pišu “Nezavisne”.
U Ministarstvu civilnih poslova BiH potvrdili su kako BiH i Hrvatska zapravo imaju važeći sporazum o dvojnom državljanstvu koji je potpisan 2007. a ratificiran u Predsjedništvu BiH 2011. pa građani BiH s dvojnim državljanstvom ne trebaju strahovati za svoj pravni status.
Na upit kako je onda ovakav odgovor mogao biti poslan u Bruxelles u Ministarstvu civilnih poslova su odgovorili kako je takav odgovor zapravo stigao iz MUP-a Republike Srpske
“Zašto su oni to napisali mi to doista ne znamo. Možda su se zbunili, možda su imali neke primjedbe ili imaju neko mišljenje s kojim mi nismo upoznati”, tumačenje je neimenovanog dužnosnika Ministarstva civilnih poslova.
Iz MUP-a RS-a na pitanje kako se to moglo dogoditi uopće nisu odgovorili.
Europska komisija je ipak već reagirala a nakon što su im iz BiH poslali proturječne odgovore na ovo pitanje zatražili su pojašnjenje pa je u tijeku priprema novog usuglašenog odgovora no za sada nije poznato što bi u njemu trebalo stajati.
Komentari