Američki predsjednik Joe Biden u srijedu se sastao s čelnicom bjeloruske oporbe Svetlanom Tihanovskom te je izrazio potporu demokraciji i ljudskim pravima u toj bivšoj sovjetskoj republici.
“Bila mi je čast sastati se jutros s @Tihanovskom u Bijeloj kući. Sjedinjene Države stoje uz narod Bjelorusije u njegovu stremljenju prema demokraciji i univerzalnim ljudskim pravima”, napisao je Biden u objavi na Twitteru.
Tihanovska je tijekom posjeta SAD-u zatražila snažnije djelovanje vlasti te zemlje protiv vlade predsjednika Aleksandra Lukašenka. Ranije je razgovarala s američkim državnim tajnikom Antonyjem Blinkenom i sa savjetnikom za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Jakeom Sullivanom.
Prošli je tjedan od američkih dužnosnika tražila uvođenje sankcija ukrajinskim tvrtkama koje posluju u sektorima proizvodnje kalija, nafte, drva i čelika.
“Hvala @POTUS-u na snažnom iskazivanju solidarnosti s milijunima neustrašivih Bjelorusa koji se mirnim načinima bore za svoju slobodu. Bjelorusija je danas na prvoj liniji borbe između demokracije i autokracije. Svijet stoji uz nas. Bjelorusija će biti uspješna priča”, napisala je Tihanovska u svojoj objavi na Twitteru.
Čelnica bjeloruske oporbe u srijedu ujutro ponovno je razgovarala sa Sullivanom, kad je ondje nakratko svratio i Biden, rekao je visoki dužnosnik administracije, dodavši da je to bila prigoda da američki predsjednik i osobno izrazi potporu bjeloruskom narodu.
Lukašenko čvrstom rukom vlada Bjelorusijom još od 1994. Uspio je ugušiti mirne ulične prosvjede što su ih stanovnici pokrenuli zbog spornih rezultata predsjedničkih izbora održanih prošlog kolovoza.
Tihanovska (38) je na izborima bila kandidatkinja umjesto svojega supruga Sergeja Tihanovskog, video blogera koji je u zatvoru od svibnja 2020. godine pod optužbom da je kršio javni red i mir, što on negira.
Nakon Lukašenkova gušenja prosvjeda Tihanovska je prebjegla u susjednu Litvu.
U lipnju su Sjedinjene Države, Europska unija i Britanija uvele sankcije visokim bjeloruskim dužnosnicima zbog podrivanja demokracije, kao i državnim tvrtkama te su pozvale Minsk “da prekine represivnu praksu prema vlastitom narodu”.
Saveznici, među kojima i Kanada, Lukašenkovoj su administraciji poručili da mora surađivati u istrazi o prisilnom slijetanju Ryanairova zrakoplova u Bjelorusiju u svibnju, kada su priveli dvoje putnika, bjeloruskog novinara i njegovu djevojku.
Komentari