Riječ je o ukupnom rastu plaća, no na godišnjoj razini od dva posto s obzirom na očekivanu inflaciju u idućoj godini od 2,7 posto, izjavila je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem nakon pregovaračkog sastanka u Ministarstvu rada. “Vlada također nije bila spremna na ugovaranje novih prava“, dodala je.

Sindikalna strana je pokazala dobru volju u pregovorima, zajednički stav 11 sindikata javnih službi je bio da smanje zahtjeve pa su zatražili rast osnovice po četiri posto s 1. siječnja i 1. travnja, naknadu za topli obrok u visini 50 eura, uvećanje naknade za noćni rad na 50 posto te isplata 2,5 osnovice plaće pri odlasku u mirovinu”, napomenula je.

HUP I SINDIKATI Rast plaća u javnom sektoru privatni ne može pratiti, posljedice bi mogle biti ozbiljne

‘Ne bude li Vladina pobuda prihvatljiva, zna se što slijedi0’

Iznos jubilarne je već usuglašen na 300 eura, podsjetila je Šprem. Dodala je kako ubrzo očekuje nastavak pregovora s obzirom da se u petak donosi državni proračun za iduću godinu i da će Vladin pregovarački odbor itekako prenijeti argumente i obrazloženja sindikalne strane, jer kako je rekla sindikalno članstvo, pregovore doživljava u smislu “sit gladnom ne vjeruje”.

Upitana o izjašnjavanju sindikalnog članstva SUH-a, rekla je kako ono traje zaključno do sutra te da će vodstvo shodno tome odlučiti o najavi štrajka i postupku mirenja, O tome su, kaže, izvijestili Vladin pregovarački odbor.

PORAZNI PODACI Sindikati tvrde: Minimalna plaća i dalje je tri puta manja od dostojanstvene plaće!

Ne bude li Vladina ponuda prihvatljiva zna se što slijedi“, ustvrdila je dodavši da nema puno vremena s obzirom na skoro donošenje proračuna. “Situacija je vrlo ozbiljna i Vlada to mora imati na pameti”, poručila je Šprem.

Piletić: ‘Vlada ponudila udvostručeno povećanje osnovice’

Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić rekao je kako je Vlada ponudila udvostručeno povećanje osnovice te podsjetio na dosadašnja povećanja plaća u ovoj godini za prosječno 30 posto.

Pozdravio je smanjenje zahtjeva sindikalne strane, rekavši kako Vladina ponuda omogućava realni rast plaća  s obzirom na sustav koeficijenata, odnosno nešto više od pet posto. Najavio je da će članovima Vlade i premijeru prenijeti sindikalne zahtjeve i odlučiti o idućem koraku.

Piletić vjeruje da štrajk nije opcija

Izrazio je uvjerenost da štrajk trenutno nije opcija dok se pregovara dok se pregovara o osnovici i granskom kolektivnom ugovoru i mogućim dodatnim zahtjevima. Piletić je podsjetio vezano uz Uredbu o koeficijentima, kako je omogućeno da Vijeće za praćenje sustava plaća u kojem su, po prvi puta  i tri predstavnika sindikalnih središnjica predlaže Vladi njihove korekcije.

“Imamo dovoljno vremena, neovisno o izglasavanju proračuna, dok god postoji obostrana volja nastavljamo pregovore s ciljem da dođemo do zajedničkog kompromisnog rješenja, a to nisu izneseni korigirani sindikalni zahtjevi”, rekao je ministar Piletić.

UTRKA PREMA DNU Nezavisni sindikati: Nema više da vam poslodavac kaže da ima pet takvih koji čekaju na posao…