Do ovih parlamentarnih izbora znali smo, kako se to narodski kaže, ‘tko pije tko plaća’, s napomenom da smo mi kao birači uvijek plaćali. No, političke karte sada su tako podijeljene da je vrlo teško napraviti neke jasne granice između oporbe i pozicije.
Domovinski pokret je koalicijski partner HDZ-a, ali ne glasa za neke njihove prijedloge kao što je bio izbor predsjednika Odbora za ljudske prava i prava manjina, Milorada Pupovca. Najjača tzv. opozicijska stranka SDP i zakleti protivnici HDZ-a Možemo, pod krinkom principijelnosti, spašavaju koaliciju i potvrđujući izbor Milorada Pupovca čija uloga u prethodnom mandatu je bila spašavanje njihove većine.
U suradnji s koalicijskim partnerima iz Domovinskog pokreta, Andrej Plenković nastoji izigrati prvotne dogovore pozivajući se na potrebu micanja stranačkih osoba iz državnih poduzeća zbog ulaska u OECD, što izravno pogađa njihove članove koji su bili predviđeni na visoka mjesta. Pri tome, iako izgleda da bi ta odluka trebala najviše pogoditi HDZ-ove uhljebe, njih Vlada želi preimenovati u ‘neovisne profesionalce’.
U cijeli ovaj koloplet ušla je i jučerašnja otvorena kandidatura Zorana Milanovića za novi mandat na mjestu predsjednika Republike. Njegovo socijaldemokratsko lice, već dulje vrijeme tamni od sjene desnice pod čije skute se približava. Moguće je predvidjeti da će i u njegovom slučaju biti potpuno začudnih potpora koje bi inače bile ideološki neprihvatljive.
Čitavu situaciju za Radio Nacional kao Gost dana komentirao je Berto Šalaj, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i predsjednik vijeća GONG-a.
O pritiscima na Nacional i odgovornosti Slavena Hojskog: “DIP ima neke svoje regule, pravila. Problem je što ta prediuzborna šutnja je jedan dosta zastario koncept. upitno je može li ona u ovim suvremenim uvjetima novih društvenih medija i mreža je ona funkcionalna i smislena. Mislim da nju treba ukinuti i onda nam se ovakve stvari ne bi događale. Ja nemam detaljne informacije o tom događaju, tako da ako je to gospodin Hojski radio, to je sasvim sigurno neprimjereno. Mislim da načelno trebamo razgovarati o izbornoj štunji na sam dan izbora. Vidjeli smo da se ovdej radi o tekstu objavljenom četiri dana prije, stoji na ‘sajtu’ na sam dan izbora, naravno da stoji i treba biti tamo, ali onda to dovodi do ovakvih situacija, ‘sivih zona’. Ukoliko je to bio pritisak, to je neprimjereno, ali generalno bi to trebo zakonodavac bolje regulirati.”
O koaliciji HDZ-a i Domovinskog pokreta: Koalicija između HDZ-a i DP-a sasvim sigurno nije ona koju je Andrej Plenković želio. On je to htio izbjeći pod svaku cijenu. Znamo da je neposredno nakon izbora tražio neka druga rješenja, neku drugu parlamentarnu većinu. Pokazalo se da je to u tom trenutku neostvarivo i onda je krenuo u pregovore u kojima su, čini mi se, članovi i vodstvo Domovinskog pokreta pokazali potpunu političku potkapacitiranost, kako za pregovore tako i za upravljački proces koji su preuzeli u pojedinim ministarstvima. Pokazali su se, da tako kažemo, potpuno naivni. Čini mi se da su oni potkapacitirani čak i da budu opasni za liberalnu demokraciju u Hrvatskoj. Andrej Plenković je to shvatio. Naravno da ćemo svjedočiti nizu ovakvih situacija gdje će DP morati odustajati od nekih svojih prethodnih pozicija. Nakon svega što se događalo, odlaska nekoliko ljudi, pa onda afere oko Stjepe Bartulice, oni se sada osjećaju nedovoljno jaki da bi mogli ići u pregovore koji bi možda doveli do novih izbora.”
O zahtjevu OECD-a i HDZ-ovom manevru s ‘profesionalnim stručnjacima’: “Paradoksalno je da bi sada HDZ govorio o ‘profesionalnim stručnjacima’ u situaciji kada bi ljudi iz DP-a na taj (politički op. a.) način trebali ući u strukture vlasti. Možda ih je Domovinski pokret prozreo, ali mi se čini da oni nemaju dovoljno političke snage da bi zaustavili takve manevre. Mislim da će i to proći ukoliko Andrej Plenković to prikaže kao da unapređuje kvalitetu i transparentnost javne uprave.”
O kandidaturi Zorana Milanovića i njegovim ‘manevrima‘: “Nakon Milanovićevog upada u politički sustav, jer ja mislim da je njegovo ponašanje prije parlamentarnih izbora bilo protuustavno, pokazalo se da to nije donijelo uspjeh ni SDP-u ni oporbi. Paradoksalno, mislim da su njegove šanse za drugi mandat dobre. Glavni argument na tragu te teze je da zapravo do sada Hrvatski građani, od 2000. godine od kada predsjednik više nema izvršne ovlasti, građani nikada nisu izabrali predsjednika iz opcije koja obnaša vlast. Po toj logici HDZ-ov kandidat nema neke velike šanse. Htjet će Milanovića sa tim svojim stilom da bude neka protuteža HDZ-u i Plenkoviću.
Odnos SDP-a prema Zoranu Milanoviću: “To je jedan duboko problematičan odnos. Mislim da je ta stranka i dalje politički talac Zorana Milanovića. Ako nakon sedam godina što je otišao iz stranke, vi kažete ‘spasi nas, povedi nas’, zaboravimo sve programe koje smo imali, onda je očito da se stranka od njega nije emancipirala. Uopće ne sumnjam da će ga SDP podržati. Osim Picule svi drugi su da se Milanović podrži, unatoč tome što pokazuje ozbiljne sklonosti prema političkoj desnici. Ponovno će SDP dati potporu Milanoviću, ali će biti zanimljivo gledati kako će reagirati ako dobije potporu nekih desnih političkih opcija.”
Cijeli razgovor poslušajte OVDJE:
Komentari