Premijer Andrej Plenković održao je videovezom, zajedno s predstavnicima Stožera civilne zaštite, ravnateljima bolnica iz svih županija i predstavnicima županijskih zavoda za javno zdravstvo, sastanak na temu funkcioniranja zdravstvenog sustava u okolnostima covida-19.
Nakon sastanka javnosti se obratio Beroš.
“Završio je sastanak kriznog stožera. Htjeli smo kao vlada pokazati zahvalnost i potporu zdravstvenom sustavu”, rekao je nakon sastanka Beroš.
“Prijetnja svima je omikron. Ne treba računati da će nas on zaobići, a postoji mogućnost da se spoje četvrti i peti val, ali i da se svemu pridruži i gripa. Spomenuli smo i pitanje preopterećenosti zdravstvenog osoblja”, nastavio je ministar zdravstva.
Kazao je da je moguće da dođe do preopterećenja te da je ono što nedostaje veća stopa procijepljenosti.
Potrebno je docjepljivanje, kaže. “To je ono što je neupitno. Dokazano je da omikron imunološki izbjegava odgovor, ali ako je netko cijepljen i trećom dozom, on je više otporan u odnosu na ostale”, dodaje Beroš.
Kaže da kreće inicijativa da se svo zdravstveno i nezdravstveno osoblje u bolnicama cijepi booster dozom.
Što je s Arenom i šatorima?
“Oni ostaju do daljnjeg jer nikad ne znamo što nas čeka. Ugroza je većeg opsega nego što je do sada bila, pripremni smo za aktivaciju”, rekao je Beroš.
“Mi danas nešto znamo, ali dosta je pitanja oko omikrona. Sustav se priprema na sve opcije. Činjenica je da je zarazniji, da su nešto blaže kliničke slike. Za očekivati je veći broj bolesnika. Bitno je docijepiti se”, rekao je šef KB-a Dubrava Ivica Lukšić.
“Razgovarali smo i o nagradama za zdravstvene djelatnike, razgovaramo o modalitetima, uveli smo već covid-nagradu. Možemo razgovarati i o drugim oblicima zahvale, koji nisu financijski”, rekao je Beroš.
O omikronu
“Nekoliko je elemenata zbog kojih ne možemo situaciju iz Afrike preseliti u Europu. Tamo je ljeto, ovdje je zima, tamo prevladava mlado stanovništvo. Moramo biti jako oprezni, ali dobra je situacija, imamo nekoliko tjedana prednosti i vidjet ćemo kako se omikron ponaša u ovakvim uvjetima i moći ćemo se prilagoditi na vrijeme”, kazao je Beroš o omikronu.
“Omikron je daleko zarazniji i brzo se širi, to je jasno. Vrlo vjerojatno izaziva blažu kliničku sliku”, zaključio je.
Komentari