BEROŠ O ŠTRAJKU: ‘Pacijentima je osigurana sva potrebna zdravstvena skrb; ovo će raditi’

Autor:

10.12.2020., Mostar - Preko dvije i pol tisuce zdravstvenih radnika u Hercegovacko-neretvanskoj Zupaniji stupilo u generalni strajk. Photo: Denis Kapetanovic/PIXSELL

Denis Kapetanovic/PIXSELL

Ministarstvo zdravstva i sindikat Zajedno u petak su danas potpisali Sporazum o određivanju prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati, vezano uz  najavljeni štrajk.

Na temelju navedenog Sporazuma, pacijentima je osigurana sva potrebna zdravstvena skrb koja uključuje:

1. Pregled i osnovne dijagnostičke postupke kojima se kod svakog bolesnika mora isključiti hitno stanje, a time i potreba provođenja odgovarajućih dijagnostičkih i/ili terapijskih postupaka.

2. Funkcioniranje hitnih službi u bolnici tijekom 24 sata sa svom raspoloživom potrebnom hitnom dijagnostikom u cilju utvrđivanja dijagnoza koje zahtijevaju hitno postupanje što uključuje neodgodive terapijske postupke bez kojih bi moglo doći do pogoršanja osnovne bolesti ili do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i/ili život bolesnika, odnosno prouzročiti i najniži stupanj invalidnosti.

3. U stacionarnom dijelu bolnice osiguranje provođenja svih postupaka kojima se održava provođenje procesa liječenja, primjena svih dijagnostičkih i terapijskih postupaka koji osiguravaju da se određena bolest ne pogoršava i da se otkloni mogućnost da bi otkazivanjem postupka moglo doći do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i/ili život bolesnika, odnosno prouzročiti i najniži stupanj invalidnosti.

SAD JE I SLUŽBENO Od ponedjeljak staju sve pretrage u bolnicama, radioterapija i nuklearna medicina

4. Osiguranje kontinuiteta rada invazivne dijagnostike u svim slučajevima u kojima se zahtijeva hitnost i u svim slučajevima u kojima je invazivna dijagnostika kontinuitet terapije.

5. Kirurške djelatnosti koje moraju osigurati mogućnost svih hitnih zahvata za bolesnike zaprimljene putem hitne službe i kirurških zahvata za bolesnike koji se nalaze na bolničkom zbrinjavanju, a kojima se zbog otkazivanja operativnoga zahvata značajno pogoršava bolest ili postoji mogućnost da bi otkazivanjem operativnih zahvata došlo do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i/ili život bolesnika, odnosno prouzročiti i najniži stupanj invalidnosti.

6. 24-satnu nazočnost liječnika i ostalih zdravstvenih radnika u svim djelatnostima intenzivnog zbrinjavanja bolesnika.

Ministarstvo zdravstva iznova ističe kako pacijenti mogu biti mirni te kako je u dogovoru s ravnateljima zdravstvenih usluga osigurano nesmetano pružanje potrebne zdravstvene usluge.

“Ministarstvo zdravstva ima uvijek otvorena vrata za sve sindikate i spremno je na daljnji utemeljen i realan dijalog za pronalazak prihvatljivog rješenja kroz institucionalni okvir”, ističe se u priopćenju.

Sukladno tome, pitanje koeficijenata ne bi trebao biti uzrok štrajka, ministarstvo stoga ističe kako će Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama analizirati donesenu Uredbu o koeficijentima i riješiti eventualne nelogičnosti.

Zaključno, Ministarstvo zdravstva će iskoristiti sve pravne instrumente kako bi zaštitilo prava pacijenata.

ŠTO NIJE JASNO? Plenković: ‘Koeficijenti nisu predmet pregovora, Vlada ih donosi jednostrano’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.