Danas bi se trebalo znati idu li liječnici u generalni štrajk. Predstavnici liječničke komore i ostalih krovnih organizacija sastali su se s premijerom Andrejem Plenkovićem, traže da se riješe uvjeti njihova rada. Sastanak je počeo nešto poslije 11 sati u Banskim dvorima.
Nakon sastanka obratit će se ministar Beroš i predstavnici liječnika koji su bili na sastanku. Sastanak je, po najavama iz Vlade već trebao završiti, no nešto prije 14:10 sati iz Vlade su javili da još uvijek traje.
Obraćanje premijera Plenkovića najavljeno je nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a i očekuje se oko 18 sati.
Sastanak inicirale liječničke udruge
Sastanak su inicirale liječničke udruge nezadovoljne razgovorima s ministrom zdravstva Vilijem Berošom.
Traže usklađivanje platnih koeficijenata, donošenje zakona o radno-pravnom statusu liječnika, donošenje vremensko-kadrovskih normativa i ukidanje “robovlasničkih” ugovora za specijalizante i žele definirane datume, javlja N1.
Hrvatski liječnički sindikat krenuo je i s organizacijskim pripremama za štrajk. Sindikalne akcije mogu zaustaviti, poručuju, ako Vlada u međuvremenu donese traženu uredbu o koeficijentima.
“Nastavili smo konstruktivni dijalog, prošli smo sve teme. Koeficijenti su u završenoj fazi dogovora, ali dali smo si rok do 28. travnja kao zadnjeg datuma da uredba stupi na snagu”, rekao je Beroš.
“Kad je riječ o ugovornim obavezama nakon specijalizacije, moramo izbalansirati javni interes i mogućnost liječnika da odabere svoj put. Zato ćemo ipak liberalizirati ugovorne obveze, a pravnim aktima riješiti postojeće stanje”, dodao je.
“Dogovorili smo se da ćemo revidirati postojeći plan mjera zdravstvene zaštite do 1. listopada. Pitanje Zakona o radno-pravnom statusu liječnika, ni ja ni Vlada nemamo dvojbe, paralelno ćemo raditi na izradi oba zakonska prijedloga, uključujući onaj o plaćama u javnim službama.”
“Liječnici su ipak temeljni nosioci zdravstvenog sustava. Mislim da sve što smo govorili, na tragu je rješenja osim što smo danas dodatno definirali da ćemo pristupiti izmjenama ugovornih obveza za prijevremeni prekid radnog odnosa nakon specijalizacije”, rekao je Beroš.
“Želimo se posvetiti pacijentu”
Dr. Renata Čulinović Čaić nakon sastanka je rekla: “Kad se toliko razgovara, očito se ima o čemu. Bitno je bilo pokazati da sve što želimo je posvetiti se pacijentu i raditi posao koji smo studirali. Da se ne ponavljam, ta naša četiri zahtjeva koji su bili presudni (koeficijenti – definiran je rok; vremensko-kadrovski normativi; robovlasnički ugovori – pokrenut će se revizija tih ugovora; i Zakon o radno-pravnom statusu liječnika) su dogovorena.”
“Skupština je jednoglasno donijela odluku ako će trebati pokretati aktivnosti oko štrajka, tu odluku imamo”, naglasila je i dodala da će odluku o pokretanju štrajka donijeti Glavni odbor nakon što čuju što je sve dogovoreno na sastanku.
“S obzirom na to da je ovo bio konstruktivan razgovor, na meni je dogovoreno iznijeti Odboru koji će dati odluku treba li ili ne ići u štrajk”, objasnila je i dodala da će se odluka razmtrati brzo.
“Otkad sam postao ministar, a odmah je došla korona, mi konstruktivno razgovaramo”, istaknuo je potom Beroš dodajući da su još brojna pitanja otvorena.
“Premijer je konačno iz prve ruke čuo probleme”
“Zadovoljna sam sastankom”, rekla je Nataša Ban-Toskić dodajući: “Premijer je konačno iz prve ruke čuo probleme. Premijer nam je u društvu najbližih suradnika nešto obećao, zadovoljna sam, a vrijeme će pokazati je li to bio dobar osjećaj.”
“Glavni odbor sindikata će odlučiti o štrajku nakon što iznesemo što je sve bilo na sastanku”, pojasnila je još jednom Čulinović Čaić.
“Ne vidim postojanje političkog razloga za štrajk”, rekao je na to Beroš.
“Zadovoljan sam sastankom, i uredba o koeficijentima i ugovori za mlade liječnike – o tome smo jasno iznijeli probleme. Ugovor kakav je dosad postojao, više neće biti. Diže se koeficijent specijalizantima i mladim liječnicima”, rekao je Marin Smilović iz Inicijative mladih liječnika Hrvatske.
“Vjerujemo u rokove, to su nam obećali, svi smo odrasli”, rekla je Ivana Šmit. Zadovoljstvo je izrazio i Krešimir Luetić.
“Materijalna prava će se rješavati za sve javne službe, a neki specifični elementi liječničke službe rješavat će se putem specifičnog zakona”, rekao je Beroš.
Na pitanje o kojim se konkretnim povećanjima radi ministar je objasnio: “Minimalno povećanje će biti 76 milijuna godišnje, ali to je bez prekovremenih sati za koje sad ne znamo koliko će iznositi pa će povećanje možda iznositi i milijun eura godišnje.”
Na pitanje o listama čekanja Beroš je rekao: “Nisam još zadovoljan. Bit ću zadovoljan s novim pravilnikom nakon što definiramo optimalno vrijeme za svaku pojedinu bolest i stanje. Uložili smo veliki napor, posbno informatički, u rješavanje lista čekanja.”
Bressan: Osim što premijer pokušava uvesti zapad u Ukrajinu, mogao bi uvesti zapad i u Hrvatsku
Komentari