BERLIN U STRAHU Politico: Putin bi mogao trljati ruke nakon izbora u tri njemačke istočne pokrajine

Autor:

Rusija i Njemačka

Isai Hernandez / imageBROKER / Profimedia

Predstojeći izbori u tri istočne njemačke savezne pokrajine vjerojatno će završiti trijumfom stranaka koje su prijateljski nastrojene prema Rusiji.

Ako se to obistini, ruski predsjednik Vladimir Putin dobit će snažno političko uporište u politici zemlje koja je jedna od vodećih članica Europske unije i NATO-a.

Ključni izbori u Brandenburgu, Saskoj i Tiringiji

Naime, kako piše Politico, stranke koje su prijateljski naklonjene prema Moskvi u trima istočnonjemačkim pokrajinama — Brandenburgu, Saskoj i Tiringiji — mogle bi postići značajne dobitke na regionalnim izborima u rujnu. Dva od ta tri izborna ciklusa zakazana su za nedjelju.

Proruska Alternativa za Njemačku (AfD) ima velike šanse biti prva u sve tri njemačke savezne pokrajine, a u uzletu je i nedavno osnovan ljevičarski Savez Sahra Wagenknecht (BSW).

Moskva bi tako ponovno uspostavila snažno uporište u velikom dijelu bivše Istočne Njemačke, području kojim je vladala desetljećima tijekom Hladnog rata, ocjenjuje Politico.

‘Nijemac u Kremlju’

Ako se prognoze ostvare, rezultati će sigurno izazvati duboku tjeskobu diljem Njemačke. Naime, pobjeda ekstremnih stranaka pokazala bi kako su nastojanja njemačkog političkog establišmenta da zaliječi nekadašnju podjele Njemačke na zapadni i istočni dio propala.

To bi, pak, uzdrmalo ionako krhku tripartitnu koaliciju u Berlinu na čelu s kancelarom Olafom Scholzom.

No, to bi značilo i osobnu pobjedu za Putina. Aktualni je ruski predsjednik, naime, osamdesetih godina prošlog stoljeća u Dresdenu, glavnom gradu Saske, radio kao špijun KGB-a, zbog čega je i fasciniran Njemačkom. Jedan biograf čak ga je svojedobno nazvao “Nijemcem u Kremlju”.

Uspon radikalne desnice i ljevice na istoku Njemačke

Kada se podvuče crta, očekuje se da će stranke naklonjene Moskvi, koje se nalaze na krajnje desnom i lijevom dijelu političkog spektra, osvojiti najmanje 50 posto glasova u njemačkim saveznim pokrajinama u kojima se održavaju izbori. Posljednje ankete, primjerice, pokazuju da bi u Tiringiji te stranke mogle osvojiti čak 65 posto glasova te da će AfD biti prvi s oko 30 posto glasova.

Iako sve stranke nisu tako otvoreno proruske kao AfD, zajednička su im dva narativa koja gura krajnja desnica – da NATO dijeli krivnju za rat u Ukrajini i da bi mirno rješenje bilo moguće samo da se Zapad ozbiljnije bavio diplomacijom.

Mainstream stranke u povlačenju

Vladajuće njemačke stranke na nacionalnoj razini — Socijaldemokrata stranka (SPD), Zeleni i liberalna Slobodna demokratska stranka (FDP) — potisnute su i stoje slabije. Ankete im predviđaju kumulativni rezultat od oko 12 posto u Saskoj i Tiringiji, te od 27 posto u Brandenburgu.

Čak i kada im se pridoda najveća centristička partija – konzervativna Demokršćanska stranka (CDU), zajednička potpora mainstream strankama, po anketama, ne prelazi 50 posto.

Elita sa zapada Njemačke nakon ujedinjenja ‘kolonizirala’ bivši DDR

To je veliki pad za centrističke stranke koje su oblikovale politički život istočnog dijela Njemačke nakon ujedinjenja 1990. godine.

UPOZORENJE ‘CHARLIE’ Povišen stupanj sigurnosti u bazi NATO-a s AWACS-ima u Njemačkoj

Naime, početkom 1990-ih zapadnonjemački establišment učinkovito je “kolonizirao” bivši DDR, šaljući svoje političke veterane da vode Sasku i druge države. Čak i danas, više od 40 posto najviše političke klase u njemačkim istočnim državama dolazi sa zapada zemlje, zaključuje Politico.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.